Як лідер вільного світу з Трампом зустрілася: таємні розмови, незручні заяви та іронічні жарти

Візит Меркель до США відкладали на три дні через сильні снігопади.

Керівник Федеральної розвідувальної служби Німеччини Бруно Каль заявив, що "Росія подвоїла бойову міць на західному кордоні. І все це не можна оцінювати як оборонні дії щодо Заходу". Ще меншим миролюбним це виглядає для України.

Саме з таким знанням канцлер Німеччини Ангела Меркель уперше зустрілася віч-на-віч з новим господарем Білого дому – президентом США Дональдом Трампом.

Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.Тиждень.

Перемови були важкими, інколи навіть курйозними. Бо зустрілися два політики з абсолютно різними поглядами та абсолютно різними цінностями. А йшлося про найболючіше. Крім війни в Україні, також обговорювали Сирію, ставлення до Путіна, НАТО.

У парку навпроти Білого дому ще не скресла зимова крига, та вже зацвіла черешня. І це найсимволічніша демонстрація американсько-німецьких стосунків. Надія пробиває кригу. Візит мав відбутися раніше. Президент Трамп готувався вперше приймати найвпливовішу жінку планети, але раптова хурделиця у Вашингтоні й заборона літакам на посадку дали новій Адмінстрації додаткові три дні на підготовку переговорів. Уже в п'ятницю все йшло чітко за розкладом. Трамп, як це заведено за протоколом, особисто зустрічає Меркель біля Північного входу в Білий дім.

Далі – півгодини перемов в Овальному кабінеті, віч-на-віч, за зачиненими дверима. Після неї Трамп був помітно похмурим, з насупленими бровами. Втім, усе ж намагався жартувати.

"Надішліть гарні картинки до Німеччини, будь ласка", - сказав Трамп фотокорам.

"Як пройшли перемови, містере президенте?", - запитав журналіст.

"Дуже добре", - відповів Трамп.

Репортери просять політиків потиснути руки. І Трамп укотре породжує нові чутки і перешіптування, бо ігнорує прохання. Та не повертає голови, навіть після того, як канцлерка перепитує його, зазираючи у вічі.

"Ви хочете потиснути руки?", - запитала Ангела Меркель.

У соцмережах уже кепкують. Мовляв, Трамп поводився із Меркель немов дитина, що провинилася. Німкені вже доводилося зустрічатися з двома його попередниками - з Бушем-молодшим та Обамою - й у цих зустрічах була разюча різниця - вони завжди усміхалися та обіймалися.

Другий неочікуваний сюрприз – вже на зустрічі за круглим столом. Поруч із німецькою канцлеркою сідає донька Трампа Іванка. У якій ролі – не зрозуміло. Вона офіційно не працює у президентській адміністрації й не обіймає жодних державних посад. Хіба лише неофіційно, Іванка призначила себе батьковою радницею. І раніше в такій ролі з'явилася на переговорах Трампа з канадським прем'єром Джастіном Трюдо. Фотографам вдається спіймати дещо "здивований" погляд Меркель. Та усе ж попри протокольні незручності, говорять про серйозне.

Трамп обіцяє, що США й надалі активно підтримуватимуть НАТО. Натомість Меркель погодилася збільшити внески з німецької держскарбниці на рахунки альянсу майже вдвічі. Далі розмова торкається України.

"Я дуже ціную керівну роль Ангели Меркель разом з президентом Франції у владнанні конфлікту в Україні. Вкрай важливо знайти мирне вирішення", - сказав Трамп.

"Я дуже рада, що американська адміністрація та президент особисто підтримують Мінський процес. Йдеться про безпечну і суверенну Україну з одного боку, але також про можливість знову поліпшити відносини з Росією. Мінськ – основа цього, але, на жаль, досі немає жодного прогресу й ми працюватимемо дуже тісно з нашими експертами найближчі місяці", - зазначила Меркель.

Таке узгодження оцінки ситуації Америки і Європи щодо російської агресії є дуже позитивним сигналом і для України, і для Європи, і для світового порядку загалом. Але є питання, у якому сторони зайняли кардинально протилежні позиції і стосується воно мігрантів. Трамп і надалі не хоче їх бачити у своїй країні, Меркель наполягає на гуманності й необхідності допомоги тим, хто опинився на лінії вогню.

Трохи загладити ситуацію Трамп намагається жартом. Каже, хоч щось у них з Меркель таки є спільне – вдвох вони начебто стали жертвами прослуховування за часів керування Барака Обами. Меркель у відповідь підколола американця, мовляв, краще говорити одне з одним, аніж одне про одного. Так вона натякнула Трампові про його неодноразові нахабні висловлювання на її адресу. Надвечір, не залишаючись ночувати в американській столиці, Меркель полетіла додому.

Не затримався у Вашингтоні й Дональд Трамп. Одразу після зустрічі з німецькою лідеркою разом із дружиною він вирушив до сонячної Флориди у заміську резиденцію. Вже звідти у Twitter дошкульно написав: "Незважаючи на те, що ви чули з фейкових новин, я мав чудову зустріч з німецькою канцлеркою Ангелою Меркель. Утім, Німеччина зобов'язана заплатити величезну суму грошей НАТО та США за потужну й дуже дорогу оборону, котру отримує Німеччина".

Попри гострі висловлювання Трампа та його манірність, певні експерти, американський очільник таки намагатиметься налагодити стосунки з європейськими лідерами. За його перші два місяці президенства й так було чимало промахів. Господарі Білого дому в політичному словнику Сполучених Штатів мать ще один титул - "лідера вільного світу".

Нинішню ж ситуацію найкраще обіграли журналісти впливового американського видання Politico. Їхній заголовок звучав так: "Лідер вільного світу зустрівся з Дональдом Трампом. Ангела Меркель, хоче вона цю роботу чи ні, лишається останньою надією Заходу".

Мар'яна Зінковська

ВідеоОфіційна зустріч Трампа та Меркель породила нові кепкування у соцмережах

Залиште свій коментар