Як зробити державну мову номером один. Успішний рецепт від Латвії

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Рішення влади обурило проросійську меншину.

Латвія цього тижня оголосила, що переводить школи меншин на навчання державною мовою. Євросоюз виділив гроші на цей проект. За три роки латиською викладатимуть усе, окрім рідної мови, літератури і історії

Як зазначається у сюжеті ТСН.Тиждень, таке рішення обурило російськомовне населення Латвії, представники якого заявили про утиски.

У Росії навіть погрожують запровадити економічні санкції проти латиських бізнесменів, але тут цього не бояться.

Наразі у Ризі частіше можна зустріти російськомовних, але влада має намір змінити ситуацію. Міносвіти береться інтегрувати російськомовну молодь - поступово за три роки всі школи нацменшин мають перейти на навчання державною. Рідною вчитимуть мову, літературу, історію і культуру. "Щоби далі вчитись у вишах, а потім знайти хорошу роботу за фахом, треба знати латиську на високому рівні", - сказав Гунтарс Цатлакс, заступник Державного центру змісту освіти.

За його словами, поділ системи освіти на дві російську та латиську не допоможе майбутньому країни і суспільству. "У нас одна державна мова і альтернативи не буде", - додав чиновник.

Із 2004 року в школах меншин Латвії діє система 60% на 40%, коли 60% предметів вивчають латиською мовою, 40% російською, польською і українською. З 2021 року дитячі садки стануть двомовними. Із першого до шостого класу пропорція збережеться. Після сьомого класу і до дев’ятого 80% предметів викладатимуть латиською, а з 10 до 12  класу включно все буде виключно державною.

Для невеликої Латвії важливо, щоби п'ята частина учнів, для яких латиська нерідна, почали нарешті нею розмовляти.

У Ризі працює єдина на всю країну україномовна школа. Хімію і твори Тараса Шевченка вивчають латиською. Навчання відбувається двома мовами: 60% державною, а 40% відбувається українською. У Латвії цю школу ставлять за взірець. Її директор Лідія Кравченко - учасниця консультативної ради при президенті країни. Сюди за досвідом реформування шкіл нацменшин в Україні приїжджала міністр освіти України Лілія Гриневич. Нині тут готуються збільшити кількість латиської як визначила нова система.

Проблем в учнів української школи немає, каже Кравченко. Школярі розуміють необхідність знати латиську, а діти інших національностей, зокрема, грузини та азербайджанці свідомо вчать українську.

Інакше до цього поставилися в  російських школах. "Це нам помста за радянську владу, за репресії, які влаштувала радянська влада в 1940-х проти мешканців Латвії. Вони роблять ставку на погіршення російської, бо наступний етап реформи - виключення російської зі школи як такої", - заявив Мирослав Митрофанов, співголова Російського Союза Латвії.

Митрофанов навіть їздив по підтримку до Москви. "Є депутати, з якими у нас довготривалі дружні стосунки. Я маю на увазі депутатів Державної думи", - додав він.

На вчителів російськомовних шкіл нині в Латвії чинять тиск, переконував Митрофанов. При цьому в ризькій середній школі №15, де викладання ведеться російською мовою, повідомили, що кардинально після початку реформи в освіті нічого не зміниться, адже освітяни поступово до цього йшли. "Звичайно, будуть якісь моральні втрати. Складніше вчителям у віці, які недостатньо добре володіють латиською. Російський компонент завжди буде у вивченні літератури та культури", - зазначила директор школи наталія Кубасова.

ВідеоРосійську мову вилучили з переліку предметів для проведення ЗНО

Без російської. З переліку предметів для проведення ЗНО вилучили російську мову, повідомили у центрі оцінювання якості освіти. Пояснили просто - обсяг замовлення на відповідний тест був не високим. Решта предметів, з яких можна пройти тестування, а їх 11, лишилися.

Російську мову вилучили з переліку предметів для проведення ЗНО

Та головне для дітей латиська не така вже й страшна, як для дорослих противників реформи.

Латвійське бюро із захисту Конституції встановило, що організатор протестів проти змін "Русский союз Латвии" отримує фінансування від МЗС Росії. "Є люди, які давно інтегрувались до латиського суспільства. В них немає проблем з мовою. Але є ті, для котрих питання мови - імперське мислення", - повідомив Райвіс Дзінтарс, лідер Національного блоку.

Латвія стала суворішою в дотриманні мовних норм. Наразі працює мобільна аплікація "Друг мови" - це спосіб поскаржитися на чиновника, який говорить російською або похвалити за використання латиської в ресторанах. "Ми отримуємо скаргу на чиновника і перевіряємо, чи справді він не використовує державну мову на необхідному рівні. Якщо ні, то виписуємо штраф – до двохсот сімдесяти євро. У нього є чотири мІсяці, щоби вдосконалити свою мову. Якщо він цього не зробив, то йдемо до суду", - сказав Виестурс Разумовскіс, представник Центру державної мови Латвії.

Попри критику, брак учителів і трудову міграцію Латвія формує нове суспільство. Мова стала одним із основних інструментом. Україні справді є в кого вчитися. Принаймні мобільний додаток і драконівський штраф нашим чиновникам не завадив би.

Маргарита Ситник

Залиште свій коментар

Вибір редакції