Якщо не вийде з Білоруссю: зміна уряду та Конституції для Путіна є "планом Б", щоб залишитися при владі після 2024 року - Bloomberg

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Росія продовжує політичний та економічний тиск на Білорусь.

Несподіване звільнення російського уряду Володимиром Путіним і пропозиція конституційних змін, які послаблять президентство, можуть бути лише "планом Б" для збереження влади після того, як його останній термін закінчиться в 2024 році.

Про це у своєму матеріалі пишуть автори Bloomberg.

За словами двох кремлівських чиновників, за місяць до послання Путіна 15 січня він наполягав на тому, щоб переконати свого давнього колегу в Білорусі Олександра Лукашенка відродити померлу угоду про створення наддержави між сусідніми колишніми радянськими республіками.

Наразі ж "план А" провалився, навіть після чергової особистої зустрічі лідерів у Сочі минулої п'ятниці. А Лукашенко, колишній начальник колгоспу, який чверть століття керує країною, яка налічує 10 мільйонів осіб, як особистою вотчиною, розплачується за те, що відхилив пропозицію Путіна.

1 січня Путін почав стискати життєву основу білоруської економіки - дешеву сиру нафту, яку Білорусь переробляє і експортує за вкрай необхідну тверду валюту. Постачання російської нафти до Білорусі в січні скоротилося на три чверті, і офіційні особи в Москві кажуть, що воно може взагалі припинитися, якщо Лукашенко не погодиться зі своїми виробниками щодо ринкових цін.

Поглинання Білорусі дозволило б Путіну обійти обмеження термінів, ставши лідером нової "Союзної держави". Лукашенко, колись прихильник злиття, виступає категорично проти, вважають близькі до Кремля люди. Ідея була вперше загалом узгоджена 1999 року між Лукашенком і тодішнім хворим президентом Росії Борисом Єльциним.

"Путін бачить себе світовим лідером, і йому дуже важко відійти від ролі президента. Хоча поправки до Конституції, які пропонує Путін, можуть дати йому деякий контроль над діяльністю його наступника в ролі глави посиленого Державної ради, ідеальним варіантом є Білорусь", - сказав Гліб Павловський, радник Кремля з 2000 по 2011 рік.

Візит Помпео

Протистояння стає проблемою міжнародного значення, особливо на тлі анексії Криму Росією після повалення союзника Путіна в Києві в 2014 році. Міністерство оборони Литви, яка межує як з Росією, так і з Білоруссю, у своїй оцінці загроз 2020 року попередило, що у Лукашенка залишилося мало карт, щоб протистояти прагненню Путіна до "більш глибокої політичної інтеграції".

Доповідь Литви була оприлюднена після першого візиту до Мінська держсекретаря США від 1994 року. Майк Помпео сказав Лукашенку 1 лютого, що американські компанії готові задовольнити потреби Білорусі у нафти за конкурентними цінами.

Це ознаменувало різкий поворот у порівнянні з попередніми адміністраціями США. У 2005 році Кондоліза Райс, тодішній держсекретар президента Джорджа Буша-молодшого, назвала Білорусь Лукашенка "останньою диктатурою Європи". Наступного року Буш ввів проти "режиму" Лукашенка через підрив "демократичних процесів" санкції, які були подовжені і розширені адміністрацією Обами.

65-річний Лукашенко виявився вмілим, обманюючи Схід і Захід, щоб зберегти незалежність своєї країни. Звертаючись до виборців напередодні президентських виборів в серпні, він сказав, що візит Помпео викликав "скандал" в Росії, тому уявіть собі реакцію, якщо він вирішить подружитися з президентом США Дональдом Трампом.

"Якщо Трамп прийде завтра, що вони будуть робити тоді? Ми встановлюємо відносини з найбільшою імперією, провідною країною в світі", - сказав Лукашенко в коментарях, розміщених на його сайті.

"Ніколи!"

Лукашенко заявив в інтерв'ю провідній російській радіостанції 24 грудня, що Путін одного разу запропонував йому роботу в парламенті в Москві, якщо він дозволить двом країнам об'єднатися.

Відповідаючи на запитання "Ехо Москви" про те, що його втягують в плани Путіна залишитися при владі після 2024 року білоруський лідер сказав: "Я не беру участь в цьому і ніколи не буду. І я сказав це вашому президенту. Мені не потрібно, щоб хто-небудь давав мені пост в парламенті Росії, навіть якщо мене засудять і доправляти туди в наручниках! Ніколи!"

Досі Лукашенко все ще твердо тримає владу у себе вдома, де держава контролює більшість основних засобів масової інформації. Громадська підтримка в Білорусі Союзної держави впала приблизно до 40% з 60% у минулому році, що, навпаки, відстежує зростання напруженості через енергопостачання, вважає незалежний соціолог з Мінська Андрій Вардомацький.

"Платити світові ціни на нафту – це збільшення приблизно на 20% в порівнянні з рівнем, встановленим Росією в минулому році - було б серйозним шоком. Економіка відчує серйозний вплив протягом декількох місяців, що навряд чи прийнятно з політичної точки зору", - сказав старший науковий співробітник дослідницької групи BEROC в столиці Білорусі Дмитро Крук.

Погоджений поштовх

Одна з причин, через яку Білорусь в минулому укладала такі милі угоди з Росією, полягає в тому, що вона є найбільшим каналом спільних потоків нафти і газу до Європи.

Російський трубопровід "Дружба", призначений для споживачів у Західній Європі, обробляє близько 20% всього експорту нафти за межі колишнього Радянського Союзу. А російський державний "Газпром" транспортує близько 20% всіх російських поставок газу до Європи білоруськими трубами.

Лукашенко відреагував на залежність своєї країни від зниженої ставки нафти від свого колишнього комуністичного пана, наказавши уряду знайти нових постачальників на Близькому Сході і в інших місцях, щоб скоротити частку Росії на ринку щонайменше до 40%. Минулого місяця Білорусь замовила першу в історії партію нафти з Норвегії, доправлену через Литву.

Для Путіна Білорусь є ключовою ланкою у Митному союзі, який, як сподівається російський лідер, одного разу простягнеться від Азіатсько-Тихоокеанського регіону до Європейської Атлантики. Згідно з литовською оцінкою загроз, Білорусь також все активніше співпрацює, коли йдеться про російські військові рухи і двосторонній обмін розвідданими.

Лукашенко в коментарях різним ЗМІ в останні місяці натякав на наявність трьох основних способів протидії російській політичній і економічній агресії, якщо це необхідно: уповільнення потоків енергії на Захід, стримування зусиль щодо пострадянської інтеграції та ускладнення продовження оренди російських військових об'єктів, деякі з яких мають закінчитися в цьому році.

"Однак головне питання полягає в тому, наскільки послідовно Лукашенко зможе дотримуватися цих позицій в разі, якщо Росія здійснюватиме сталий економічний і політичний тиск", - сказав директор з досліджень у варшавському Центрі EAST Андрій Єлісєєв.

Відео "Незалежна Білорусь": чому поглиблена інтеграція з Росією так небезпечна для України і світу  

Ще ближче підступитися до України і захопити вже північні кордони Росія усе активніше намагається через Білорусь. Москва економічним тиском та погрозами схиляє Мінськ до угоди про поглиблену інтеграцію. І розуміє, очевидно, під цим не лише економічну співпрацю, але й військову. У Мінську проти такого зближення вже другий день тривають протести. І крапку у цьому - могли б поставити вже сьогодні.

"Незалежна Білорусь": чому поглиблена інтеграція з Росією так небезпечна для України і світу  

Залиште свій коментар

Вибір редакції