Японець з шизофренією захворів на рак. Пересадка кісткового мозку вилікувала і онкологію, і психічний розлад

Дата публікації
Перегляди
6090
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Японець з шизофренією захворів на рак. Пересадка кісткового мозку вилікувала і онкологію, і психічний розлад

Фото: flickr.com

Вчені проводять все більше досліджень впливу імунних розладів на психічний стан людини.

Японські психіатри описали неймовірний випадок: пацієнта з шизофренією вдалося вилікувати абсолютно випадково - шляхом пересадки кісткового мозку.

Про це пише BBC.

Втім, після того як вони опублікували цю історію в науковому журналі Frontiers in Psychiatry, з'ясувалося, що це далеко не поодинокий випадок.

На адресу авторів статті стали надходити листи з описом схожих історій чудесного зцілення, коли пацієнтів вдавалося випадково вилікувати від душевного недугу - паралельно з лікуванням головного захворювання.

Нині, через рік, вчені, здається, зрозуміли, як це відбувається.

Галюцинації у пацієнта Н. почалися на 24-му році життя. Йому здавалося, що думки витікають з його голови - і їх можуть бачити інші люди. Під час перегляду фільмів йому здавалося, що актори подають йому таємні знаки, намагаючись вступити з ним в контакт. Він став нервовим, дратівливим, втратив сон.

Психіатр Цуєси Міяока діагностував у Н. параноїдальну шизофренію і назначив йому курс нейролептиків. Втім, ліки не допомагали - розлад виявився стійким до медикаментів.

Рік по тому стан пацієнта погіршився. Він став швидко втомлюватися, задихатися, у нього почалися напади лихоманки. Чергове обстеження показало, що у Н. гострий мієлоїдний лейкоз - один з різновидів раку крові. Щоб врятувати йому життя, була необхідна пересадка кісткового мозку.

Донор був знайдений, трансплантація відбулася успішно і сталося диво: у чоловіка зникли галюцинації, а разом з ними і відчуття тривожності. Його шизофренія повністю зникла.

Спочатку лікарі думали, що це тимчасове явище і хвороба повернеться. Однак з тих пір минуло вже кілька років, і доктор Міяока підтверджує: пацієнт не демонструє жодних ознак шизофренії, незважаючи на те що більше не вживає ліки.

Пересадка кісткового мозку фактично перезавантажує імунну систему пацієнта. Хіміотерапія знищує старі лімфоцити, а нові формуються вже в донорському органі.

Звичайно, не можна робити далекосяжні висновки лише по одному випадку, і цілком ймовірно, що Н. допомогли препарати, які він вживав до і після операції з трансплантації. Але саме одужання вказує на те, що його психічний стан було якось зав'язано на імунну систему.

Це досить неймовірне припущення - оскільки, що спільного у нашого імунітету з мозком? Однак все більше дослідників приходять до висновку, що подібний зв'язок існує.

Перші спостереження в цій області були зроблені ще більше 100 років тому. В кінці XIX століття лікарі помітили: коли по психіатричній клініці прокочується хвиля застуди або грипу, підвищення температури викликає поліпшення психічного стану пацієнтів.

Австрійський доктор Юліус Вагнер-Яурегг навіть розробив новий метод: він навмисно заражав психічних хворих на малярію, щоб у тих розвинулася сильна лихоманка. Деякі пацієнти в результаті померли, але багатьох вдалося вилікувати від душевної хвороби. За своє відкриття австрієць був в 1927 році удостоєний Нобелівської премії з медицини.

Малярійну терапію перестали застосовувати у 1950-х роках як занадто ризиковану. Проте кілька років тому був описаний ще один випадок, коли психічно хвора жінка позбулася шизоаффективного розладу, перехворівши зараженням крові, яке супроводжувалося сильним жаром.

Втім, є і зворотний випадок. У Нідерландах хворому на лейкемію пересадили кістковий мозок від брата, у якого була шизофренія. Пацієнта вдалося вилікувати від раку - але у нього також розвинулася шизофренія.

Подібні випадки досить рідкісні, але в останні десятиліття по всій планеті їх набралося вже не менше дюжини. І вчені активно вивчають взаємозв'язок психічних захворювань з імунною системою.

За словами Роберта Йолкена, професора відділення нейровірусології в Університеті Джонса Хопкінса, серед пацієнтів з шизофренією близько третини демонструють і ознаки імунного дисбалансу.

"Роль активації імунітету при серйозних психічних розладах - ймовірно, найцікавіший новий напрямок у вивченні подібних захворювань", - цитує професора видання New York Times.

Як вберегтися від невиправданої паніки – поради психіатра Олега Чабана

Як вберегтися від невиправданої паніки – поради психіатра Олега Чабана

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
6090
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація