ЄС умовляє не поспішати з Косово

Єврокомісія неформально закликала країни-члени Євросоюзу переконати косовських албанців не проголошувати незалежність Косово однобічно.

На думку єврочиновників, косовари не мають відокремлюватися принаймні до президентських виборів у Сербії, перший і другий тур яких заплановано відповідно на 20 січня і 3 лютого, повідомила впливова інтернет-газета Euobserver.

"Згідно з одним зі сценаріїв..., якщо Приштина погодиться з цим, потім можна оголошувати незалежність як результат "скоординованої" з міжнародною спільнотою процедури, попри відсутність формального схвалення з боку Ради безпеки ООН", - пише газета.

"Ідея в тому, що ЄС потім формально "візьме до уваги" проголошення незалежності, як це раніше було у випадку з Чорногорією, і надасть членам ЄС право визнавати її або ні", - наводить газета думку одного з європейських дипломатів.

Аналітична група "Міжнародний кризовий центр" (International Crisis Group, ICG), зі свого боку, вважає, що Франція, Німеччина, Італія, Велика Британія та США, "попри опозицію Сербії й Росії, повинні почати швидко реалізовувати план з оркестрування мирним перехідним періодом, кульмінацією якого стане належним чином підготовлене проголошення незалежності Косово в травні 2008 року".

На думку ICG, Євросоюз на саміті 14 грудня в Брюсселі повинен оголосити, що вважає переговори між Бєлградом і Приштиной зі статусу Косово завершеними, і що ця регіональна організація готова розмістити в Косово свою громадянсько-поліцейську місію, що замінить місію ООН.

Експерти аналітичної групи вважають, що місію ЄС з 1,8 тисячі осіб, зокрема 1,4 тисячі поліцейських, і бюджетом в 150 мільйонів євро на рік можна розмістити в Косово вже на початку майбутнього року після схвалення з боку генерального секретаря ООН.

"США, Велика Британія та Франція матимуть докласти великих зусиль у Нью-Йорку і бути готовими до погіршення відносин з Росією для забезпечення того, щоб очевидна більшість у Раді безпеки ООН підтримала процес", - зауважує ICG.

"Таким чином, у січні буде підготовлено сцену для оголошення урядом Косово свого наміру проголосити незалежність у травні", - підсумовують аналітики групи. При цьому вони чекають на сплеск націоналістичних настроїв у Сербії та "охолодження" її бажання вступати до ЄС.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: