Їжа, мова і молитва: як збереглася потужна кримськотатарська діаспора в Туреччині

Осідок поза батьківщиною втікачі з Криму знайшли ще під час воєн імперій.

Тримільйонна спільнота кримських татар живе в Туреччині. Вона утворилася внаслідок трьох хвиль еміграції, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Хатину із саману під червоним черепичним дахом збудували наприкінці ХІХ сторіччя – після чергової російсько-турецької війни кримські татари тисячами тікали з батьківщини. Пращури Айхана Айдеміра осіли неподалік Анкари і заснували селище Ташпинар – Кам'яне джерело. У Ташпинарі Айхан-бей відкрив пансіон і ресторан. "Це кримські казани, у них готуються найсмачніші страви, їх діди з Криму привезли це у тому столітті", - каже господар.

ВідеоЯк понад три мільйони кримських татар зберігають свої традиції та культуру у Туреччині

І то була далеко не перша хвиля втечі кримців із рідної землі. "Перша хвиля була після окупації Криму російською імперією наприкнці XVIII століття. Після цього було декілька хвиль з кожною російсько-турецькою війною", - розповів перший секретар посольства України в Туреччині Емір Рустамов. Кримські татари назвли той період "Чорним століттям". Окупанти відбирали у кримців землю, піддавали репресіям – і степовий Крим знелюднів. Тікали звідти як селяни, так і еліта – до Туреччини перебралися сотні тисяч кримських татар. Серед них і дідусь Кадрі Чайсевера. "Ми повністю зберігаємо тут свою культуру і свою мову – це вважається природнім", - каже він.

Їм з дружиною було за 60, коли зважилися започаткувати новий бізнес – у престижному районі Анкари почали готувати чебуреки і манти за особливими рецептами. "Спочатку ми два кінчики з'єднуємо паралельно. А тепер ось так – і це саме кримськотатарський варіант. Вони дуже маленькі, такі мають бути. Маленькі краще готуються", - розповідає він. І додає, що часто спілкується з рідними по крові та духу людьми. "До нас часто приходять гості з Криму. Ми проти окупації. Крим має повернутися в Україну", - каже Чайсевера.

Фотогалерея Вперше в історії: у столиці Канади підняли кримськотатарський прапор (3 фото)

Кадрі на батьківщині своїх пращурів не був жодного разу. Айхан Айдемір цього року планує прилетіти в Україну і таки потрапити в Крим. У діаспорян помолитися на землі предків вважається прощею. А в рідному Ташпинарі Айхан-бей веде наймолодшого сина до старої мечеті. "Коли я молюся, прошу в Аллаха, аби Крим знову став вільним і там запанували демократія та народовладдя", - зізнається кримський татарин.

Кореспондент ТСН Ольга Пахар

Залиште свій коментар