"Тримай ворогів ближче". Як Трамп допоміг скласти порядок денний переговорів Путіна і Меркель

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

В центрі уваги Україна, Сирія та протидія санкціям Трампа.

18 серпня увага преси та міжнародної спільноти значною мірою буде приділена зустрічі президента РФ Володимира Путіна з канцлером Німеччини Ангелою Меркель, яка відбудеться в урядовому палаці Мезеберг поблизу Берліна. Необхідність зустрічі виникла через дії президента США Дональда Трампа, чиї санкції та агресивна політика останніх кількох місяців створила нові проблеми для лідерів обох держав. Вочевидь перемовини будуть довгими, хоча це і не означає, що проблеми, які існують створюють передумови для примирення Німеччини з РФ.

Сьогодення підказує, що головним підґрунтям цієї зустрічі є намір Трампа накласти санкції на Росію у відповідь на отруєння колишнього російського агента Сергія Скрипаля та його дочки Юлії в Британії. Перший набір санкцій спрямований на експорт товарів з потенційним військовим призначенням, що починається 22 серпня, тоді як другий набір більш широких санкцій може набути чинності через 90 днів, якщо Росія не підтвердить, що більше не використовує хімічну зброю.

На перших етапах підготовки до зустрічі серед визначених тем для перемовин фігурували Сирія, Україна та енергетичні питання. Але згодом Путін зіткнувся з можливістю розширення санкцій США проти Росії, що спричинило подвійну необхідність в отриманні будь-якої підтримки з боку європейських країн. Також не варто ігнорувати, що і у Росії, і у Німеччини все ще залишається зацікавленість у реалізації проекту будівництва магістрального трубопроводу "Північний потік-2", який також вже неодноразово був розкритикований Трампом. Американський лідер погрожував санкціями усім європейським компаніям, які можуть бути причетні до його будівництва.

Окрім цього, торгові атаки Трампа на країни ЄС у вигляді торговельних мит на імпорт сталі та алюмінію, можуть також стати у пригоді для Путіна, щоб продемонструвати РФ як більш надійного партнера. Вочевидь, всі ці фактори вказують, що дії американського лідера лише допомагають зблизитись Меркель та Путіну.

Меркель повинна мати власний контакт з Путіним.
Йозеф Янінг

Старший науковий співробітник Ради Європи з міжнародних відносин у Берліні Йозеф Янінг вказує, що після зустрічі Путіна з Трампом (у Хельсінках в липні) якраз під час нападу американським президентом на Меркель та німецьку економіку, канцлер повинна мати власний контакт з Путіним, передає Bloomberg. "Вона не хоче втратити можливість утримувати Путіна в припустимих для Німеччини межах", - зазначив експерт.

Тож які питання будуть оговорюватись 18 серпня.

Україна

Безумовно порядок денний зустрічі не омине українське питання, хоча тут не варто очікувати значного прогресу. Навіть якщо Путін з Меркель знову порушать питання введення миротворчої місії ООН на Донбас, відсутність компромісу у форматі такої місії знову залишить його відкритим, оскільки Москва як і раніше наполягає, що "блакитні шоломи" повинні розміщуватись на лінії розмежування і охороняти спостережну місію ОБСЄ. Водночас Меркель може порушити питання загострення ситуації в Азовському морі, напруженість якої значною мірою зросла у зв'язку із взаємними арештами Україною і Росією промислових суден.

 "Північний потік-2"

Поява ще одного газопроводу в районі Балтійського моря дозволить направити постачання російського газу в обхід України та Польщі. Питання для України стоїть гостро, оскільки держава отримає значну частку до бюджету за транзит газу через свою ГТС. Тому, знову ж таки, через агресивну політику Трампа і критику про "залежність Німеччини від московського природного газу", Меркель буде вимушена вимагати від Росії зберегти хоча б частину транзиту газу в Україну. Що поки не виглядає реалістичним, оскільки російський президент натякав, що готовий піти на цей крок тільки якщо Україна врегулює газовий конфлікт з РФ.

ВідеоДо конгресу США внесли законопроект про санкції через газогін "Північний потік-2"

Автори документу вважають, що він дозволить країнам-членам НАТО уникнути примусу і політичних маніпуляцій з боку Росії. Очікується, що "Північний потік-2" введуть в експлуатацію наступного року, дозволи на будівництво видала влада Німеччини, Фінляндії і Швеції.

До конгресу США внесли законопроект про санкції через газогін "Північний потік-2"

Сирія

Ймовірно, під час перемовин буде обговорюватися і ситуація в Ідлібі, одній з останніх сирійських провінцій, яка перебуває під контролем опозиції. Урядові війська планують там великий наступ, що неминуче призведе до масових жертв, в тому числі і серед мирного населення. Міграційна криза в Німеччині, яка виникла в 2015 році через 1 млн біженців з Сирії, які покинули батьківщину через масштабні бойові дії, також потребує певного вирішення. Оскільки через наплив мігрантів в Німеччині значно посилили свої позиції ультраправі, Меркель наразі вкрай потребує завершення семирічної громадянської війни, щоб більшість сирійців могли повернутись до своїх домівок. З огляду на роль Москви в підтримці президента Сирії Башара Асада, це потребує безпосередньої участі Росії.

Туреччина

Ще одні агресивні дії Трампа стануть важливою темою переговорів. Американський президент зовсім нещодавно загострив відносини з Туреччиною, впровадивши санкції та мита на сталь і алюміній, внаслідок чого турецька ліра почала стрімко падати, а турецька влада побоюватись фінансової кризи. Тож на тлі конфлікту, який зростає між Трампом та Туреччиною, що викликав санкції США щодо союзника Організації Північноатлантичного договору, Меркель не зацікавлена у тому, щоб Путін скористувався нагодою та відокремив Туреччину від НАТО.

Іран

Трамп вивів США із ядерної програми Ірану та запровадив проти нього нові санкції, заявивши, що вони також зачеплять країни, які продовжують вести з Іраном справи. Обидві країни, і Росія, і Німеччина, висловили бажання зберегти угоду. Вочевидь, це бажання знову буде підтверджене.

Путін може використати цю зустріч, щоб надіслати сигнал Вашингтону
Штефан Майстер

Як пише Associated Press з посиланням на російського експерта німецької ради з питань зовнішніх відносин Штефана Майстера, через Трампа сторони дійсно частково переорієнтували увагу з раніше визначених тем зустрічі, присвячених, наприклад, значною мірою конфлікту Росії з Україною. Але водночас це не робить їх союзниками. Експерт заявив, що Путін може використати цю зустріч, щоб "надіслати сигнал Вашингтону про те, що існують союзники США, які все ще ведуть справи з Росією". Окрім цього, Путін може спонукати Німеччину та Європейський Союз не підтримувати подальші санкції, від яких може постраждати бізнес, що працює з "Північним потоком-2". У своєму аналізі він написав, що перемовини однаково будуть "жорсткими", і жодна сторона, ймовірно, не піде на значні компроміси.

ВідеоНімецька опозиція обурилася через напівтаємну зустріч Меркель із Лавровим

Напередодні у Берліні канцлерка зустрілася з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим та керівником генштабу російської армії Валерієм Герасимовим. Останній перебуває під санкціями. Тож абсолютно не зрозуміло, як він міг потрапити на територію Німеччини. Місцева опозиція розлючена. Партія зелених ще й погрожує Меркель провести парламентське розслідування. 

Німецька опозиція обурилася через напівтаємну зустріч Меркель із Лавровим

Вибір редакції