За крок від Третьої світової: світові лідери обговорили погіршення безпекової ситуації

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

У Мюнхені закінчилась щорічна безпекова конференція.

За крок від Третьої світової - це короткий, але, на жаль, досить точний підсумок найбільш очікуваних переговорів світових лідерів. На Мюнхенській конференції з безпеки 50 років тому намагалися знайти вихід з так званої "холодної війни" двох великих держав, які погрожували застосувати ядерну зброю. І не хотілось вірити, що вже сьогодні – у новому столітті – ми опинимося у значно небезпечнішій ситуації, бо ядерних гравців тепер у рази більше, йдеться у випуску ТСН.Тиждень.

Стара і донедавна мирна Європа  фактично опинилася в центрі протистоянь. Війна на Сході України,  яку Росія розгорнула 5 років тому, була одним з перших сигналів тривоги. Тоді,на жаль, світ його недочув.

Правила гри  змінилися - це розуміють всі, хто зібрався у “Баварському  дворі”. Знаковий готель для Мюнхена, нині перетворився на світовий дипломатичний плацдарм. Закляті друзі  бояться, бо на кону доля планети. Бояться, але продовжують грати.

Судний годинник, який обслуговують найбільші інтелектуали планети показує, що до півночі, тобто смерті нинішньої людської цивілізації, лишилось дві хвилини.  Нобелівські лауреати враховують все - від кліматичних змін і небезпечнихастероїдів до епідемій і ризиків від розумних комп'ютерів. Та найнебезпечнішими лишаються нерозумні політики.  Саме вони тягнуть стрілки до судного дня - і саме вони можуть їх відвести.

Це вже ставалося не раз. Договір про обмеження ракет середньої дальності колись повернув час аж на 15 хвилин назад. Але в цьому році він припинить існування. Під час вступної промови перед лідерами 55 країн і стількох же міністрів оборони та закордонних справ – фактично зривається з дипломатичних  висловлювань здавалось би один з найврівноваженіших творців старої Європи - Вольфган Ішенгер.

“Багато хто з вас приїздить поговорити не одне з одним, а одне про одного. Недовіра та небезпека – все це характеризує загальне становище в світі! Ми переживаємо епохальні зрушення!” - каже головуючий Мюнхенської конференції з безпеки Вольфган Ішенгер.

Для тих хто вміє дивитися, тут все наповнене знаками і натяками. Зверніть увагу на жакет Ішенгера - він у стилі прапору Євросоюзу, на якому не вистачає однієї зірки. Міністра оборони Об’єднаного королівства ніби навмисно ставлять виступати відразу ж після німецького.

“На жаль, ми живемо в період, коли в політиці часто нині більше емоцій, а ніж виваженості”, - нарікає міністр оборони Німеччини Урсула Фон Дер Ляєн.

Великобританія першою вдарила по мрії про єдину Європу.  Brexit і вихід королівства з ЄС, хоче того Великобританія чи ні, підігрує ворогам колективного Заходу. Слова ще залишаються правильними, але важать уже значно менше.

“Хоча Великобританія і виходить з Європейського Союзу, я хочу підтвердити нашу стійку відданість спільній безпеці і партнерству”, - запевняє міністр оборони Великої Британії Гевін Вільямсон.

Конференція ще в розпалі, а у західній пресі вже пишуть – діалог втрачено. І якщо з Путіним і Трампом все зрозуміло. То Емануель Макрон тут, як приклад тієї кризи єдності, яку переживає нова Європа. Насправді ситуація з протестами тих таки “жовтих жилетів” настільки розхитала Францію і крісло одного з основних європейських приборкувачів Путіна, що там можлива навіть дострокова зміна Макрона. І Кремель вже не раз ловили на підігріванні градусу цих протестів. Ангела Меркель нагадує послідовність викликів, з якими стикалась Європа за останні п'ять років.

“У березні 14-го року відбулася анексія Криму – порушення міжнародного права, потім почалася криза на Сході України. В ці ж роки у нас почалися великі виклики через терористичні акти, а ще криза в Греції, дестабілізація євровалюти, і тема біженців через ситуацію в Сирії”, - перераховує канцлерка.

Про всі свої плани Путін колись розказав саме тут - на Мюнхенській конференції у 2007 році. Майже не криючись заявив, що йому набрид однополярний світ. А в 2014-му його промова в Сочі фактично дала старт втіленню є планів.

“Так, це буде катастрофа для світу, але навіщо нам такий світ в якому не буде Росії”, - говорив російський президент.

Народжений ще за живого Сталіна головний порушник світового порядку каже, що готовий йти в ва-банк.

“Ми помремо як мученики, а вони просто здохнуть”, - наголошував Путін.

Нинішній пік, через який і пророкують можливу Третю світову – це вихід США та Росії з договору про знищення ракет малої та середньої дальності. Його підписали у 1987 році Горбачов та Рейган, скінчивши багаторічну холодну війну. Нині ми на порозі нової. Обидві країни намагаються отримати можливість розміщувати на території Європи свої протиракетні комплекси. Росія щоправда вже розмістила в центрі континету заборонену договором зброю. В Калінінградській області помітили ракетні комплекси “Іскандер”, здатні нести ядерні заряди. Рупор Путіна у Мюнхені Сергій Лавров більше не називає НАТО партнером і намагається образити тих, хто туди прагне.

“Вибір зроблений на користь НАТО-центричності і вибору тактики - ведучий та той, кого ведуть”, - зазначив Лавров.

Рупор Трампа - все ще намагається видати бажане за дійсне.

“Сьогодні Америка сильніша, ніж будь-коли, і Америка знову керує на світовій сцені”, - запевняє віце-президент США Майк Пенс.

А ймовірний наступник президента Єврокомісії Манфред Вебер відділяє інтереси Європи від обидвох опонентів. Щоправда, включає у ці інтереси Україну. Він висловив припущення, що ЄС вже незабаром може побудувати систему протиракетної оборони за участі України.

Тай взагалі Україна була особливим центром уваги на конференції. До Німеччини прибуло потужне представництво. Крім чинного Президента були і найбільш рейтингові кандидати на вищу посаду в державі - Юлія Тимошенко та Анатолій Гриценко. Тобто попри боротьбу між собою вони бачать Європу і Захід головним майбутнім партнером. Утім зустрічний рух ЄС не надто швидкий. Там свої інтереси і “Північний потік-2” - яскравий цьому приклад. Розуміючи всю загрозу від дозволу на його будівництво, ЄС, здається, поступилося. Якщо бомбити Україну з критичним для економіки Росії газогоном було неможливо, то запущений альтернативний маршрут в обхід України, на який таки умовила Меркель Макрона, розв'язує Москві руки.

“Газ РФ залишається газом РФ і РФ залишиться нашим партнером. Ось з одного боку у нас сидить Китай, а зліва Порошенко, і ми не хочемо, щоб все дісталося Китаю”, - каже Меркель.

І хоч нам обіцяють підтримку, і хоч поясненням Росії ніхто вже не вірить, бо на понеділок готується новий, так званий “азовський” пакет санкцій. І хоч ми попереджаємо партнерів про захист власних інтересів, Росія не змирилася з прозахідним вибором України і продовжить наступ. А ключові гравці майже нейтралізовані, і зайняті власними проблемами.

Ряди у головній залі “Баварського двору” цьогоріч далеко не повні: пустує місце Дональда Трампа, Володимира Путіна, Емануеля Макрона. А ще слід згадати відсутнього британського прем'єра Терезу Мей. У неї Brexit. У Трампа - надзвичайний стан, в Макрона - “жовті жилети”. А ще Північна Корея з ядерною бомбою, а ще Китай, протистояння з яким важить для США значно більше, ніж з Росією. Про перспективи ось такої глобальної ворожнечі й намагалася емоційно попередити Канцлер Німеччини Ангела Меркель. Світ побачив її сльози, здається, вперше.

“Чи будемо ми наполягати на тому, щоб вчитися на уроках Другої Світової, чи краще діяти поодинці? У такому разі, хто тоді збиратиме уламки цього світу?” - емоційно проголосила Меркель.

Але ці сльози, навряд чи розтоплять тверді серця присутніх. Власне і емоції Меркель, що вже оголосила що йде, чи можливо тікає зі своєї посади, лише підтверджують - вона боїться майбутнього. Мюнхенська конференція, мета якої хоч трохи підвищити безпеку на планеті, здається, ні на секунду не спинила годинник судного дня.

Як відомо, вже оголошено дату проведення Мюнхенської конференції у 2020 році - початок призначили на 14 лютого.

Кореспондент ТСН Іван Гребенюк

ВідеоУ Мюнхені заявили про настання нової ери протистояння Росії, США та Китаю

Світовий порядок змінюється, настає ера відкритого протистояння трьох держав - Росії, Сполучених Штатів та Китаю. На Мюнхенській конференції вже прозвучали перші гучні заяви. Від ранку до столиці Баварії з'їжджаються лідери країн для обговорення безпеки світу. 

У Мюнхені заявили про настання нової ери протистояння Росії, США та Китаю

Залиште свій коментар

Вибір редакції