Задовго до Скрипалів: розслідування виявило перших експериментальних жертв отрути "Новачок"

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Один з випадків тестування отрути на людині зафіксований у матеріалах суду.

У 80-х роках у Росії нервово-паралітичну отруту "Новачок" тестували на людях у рамках секретної програми.

Про це у своєму розслідуванні пише медіа Проект.

Зазначається, що "Новачок" - найменування одразу для декількох фосфорорганічних отрут, створених за спецпрограмою "Фоліант".

Як з’ясувало видання, 1982 року у Шиханах Свердловської області хімічну зброю протягом 8 днів тестували на військовослужбовці Володимирі Петренку. За словами колишнього співробітника секретного інституту, де проводився експеримент, використана речовина – один з варіантів "Новачка".

"Спеціальної захисною тканиною мені обв'язали голову – маска закривала все, крім носа і рота. Я мав просунути обличчя у вікно прозорої камери і дихати за командою. Потім пустили отруйні речовини. Відразу стало важко дихати, ніби вдарили або вмить викачали повітря з легенів. Інстинктивно я намагався робити невеликі вдихи, але мені сказали: "Все нормально, Володя, дихай глибше". Це тривало секунд 30". 

Саме у маленькому місті Шихани, за версією британської влади, могла бути вироблена отруйна речовина "Новачок".

Достеменно сказати, який саме хімікат випробували на Петренку, неможливо. Проте у той час, коли над ним проводили експеримент, в Шиханах велися роботи саме над "Новачками".

Це підтвердив "Проекту" і вчений Володимир Углєв, якому вдалося синтезувати речовину цього класу. За його словами, під час експерименту застосовувалась так звана допорогова доза. І хоча вона не завдає видимих уражень, наслідки таких випробувань передбачити неможливо.

Унікальність випадку Петренка у тому, що факт експерименту був підтверджений в суді. Так, у 90-х військовий позивався, аби отримати компенсацію за шкоду здоров'ю, хоча суд і не задовільнив його вимогу.

Зазначається, що слухання відбувалися за закритими дверима, на матеріалах стоїть гриф "секретно".

Окрім цього, і результати медичного дослідження, яке проводилось відразу після експерименту, свідчать саме про отруєння "Новачком", пише "Проект". У Петренка виявили "зміни в активності ацетилхолінестерази крові". Саме це відбувається унаслідок застування фосфорорганічних отруйних речовин, якою і є "Новачок".

ВідеоФлакон "Новачка" міг занапастити 4 тисячі людей – спецслужби

Чотири тисячі людей міг занапастити флакон "Новачка", який привезли до Британії росіяни. Про це заявили джерела в спецслужбах, які розслідують замах на життя Скрипалів у Солсбері. Також слідчі перевіряють, чи могла замаскована під парфуми отрута потрапити до Лондона дипломатичною поштою. 

Флакон "Новачка" міг занапастити 4 тисячі людей – спецслужби

Як стверджує видання, Володимир Петренко – не єдиний, на кому тестували фосфорорганічні отруйні сполуки. Так, у матеріалах суду йдеться, що експеримент проводився і стосовно багатьох інших військовослужбовців.

Зазначається, що попри рішення суду незворотна шкода організму Петренка все ж таки безперечна – пізніше у нього діагностували десятки захворювань, які серйозно зачепили шлунок, дихальні шляхи та шкіру.

Отрута "Новачок" стала відомою в усьому світі після отруєння сім'ї Скрипалів. 5 березня стало відомо, що у Великій Британії колишній російський розвідник Сергій Скрипаль і його дочка Юлія потрапили в лікарню після серйозного отруєння невідомою речовиною. За словами британських правоохоронців, вони були отруєні нервово-паралітичною речовиною "Новачок", а організатором замаху була Росія.

14 березня прем'єр-міністр Тереза Мей оголосила про висилку з країни 23 дипломатів РФ і про скасування візиту глави російського МЗС Сергія Лаврова у країну через отруєння в Солсбері колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля. У відповідь РФ оголосила персонами нон ґрата 23 британських дипломатів. 26 березня слідом за Британією ряд країн заявили про видворення російських дипломатів.

5 вересня поліція Британії оприлюднила імена та фото виконавців злочину - росіян Олександра Петрова та Руслана Боширова. Крім цього, вони показали безпосередній пакунок із флаконом з-під парфумів, де зберігалась отрута, а також встановили за допомогою камер відеоспостереження маршрут виконавців отруєння.

найрезонансніші отруєння, інфографіка
ТСН.ua

Залиште свій коментар

Вибір редакції