Загибель російських журналістів у ЦАР. ЗМІ опублікували нові деталі вбивства

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Показання водія не збігаються з хронологією поїздок журналістів.

30 липня у Центральноафриканській Республіці вбили трьох російських журналістів: Олександра Расторгуєва, Орхана Джемаля і Кирила Радченка. За заявами місцевої влади, вони були пограбовані і вбиті місцевими бандитами.

Однак родичі і колеги загиблих в версію пограбування не вірять, вважаючи, що вбивство журналістів було сплановано й пов'язане з підготовкою фільму про видобуток корисних копалин в ЦАР структурами бізнесмена Євгена Пригожина. Про це йдеться в матеріалі російського видання "Новая газета".

У редакції "Центру управління розслідуваннями" виданню розповіли, що ідея майбутнього фільму полягала в дослідженні комерційних інтересів структур Пригожина в Сирії. Журналісти під час зустрічі з Кирилом Романовським, військовим кореспондентом видання РИА ФАН не хотіли розповідати йому свої плани.

"Розмова спочатку була напруженою. Ми ж розуміли, звідки він, а він - звідки ми. Романовський в якийсь момент сказав нам: "На війну захотіли?" Ми відповіли досить загально, що, хочемо знімати про приватні армії в Сирії і так далі. Було незрозуміло, як він взагалі поставиться до нашої ідеї. Але поступово він розумів, куди ми хилимо. І ми сказали, що хочемо знімати кіно про його шефа. Він сильно здивувався, але сказав, що готовий допомагати", - згадував один з учасників зустрічі.

За його словами, Романовського рекомендувала близька знайома Расторгуєва і тому йому, мовляв, можна було вірити.

Про свої переміщення і плани Расторгуєв, Джемаль і Радченко повідомляли московську редакцію в спеціально створеному чаті.

В день прибуття з Касабланки, журналісти написали, що нарешті зустрілися з водієм Бенвеню Ндувокемою і купили місцеві сім-карти. Пізніше додали, що водій погано говорить англійською, що поїздку в Бамбарі будуть планувати на 30 липня, понеділок, а поки з'їздять на могилу імператора-людожера Жана-Бідел Бокасса в його резиденцію Беренго за 65 км від столиці Бангі. 

Однак вся хронологія поїздок росіян розходиться з тим, що говорить Ндувокема.

За матеріалами розслідування Palmares Centrafrique випливає, що у резиденцію Бокасса знімальну групу возив таксист на ім'я Симеон Нгуекуду.

На показання водія Ндувокеми спирається і місцева влада, співробітники місії ООН в ЦАР і МЗС РФ. Власне розслідування веде і Слідчий комітет Росії. За інформацією "Новой газеты" за розслідуванням вбивства і стоять найняті Михайлом Ходорковським французькі фахівці з безпеки.

За словами водія, на блокпосту бійці республіканської армії застерігали росіян від поїздки у Бамбарі у вечірній час, порадивши переночувати в Сібю.

У стенограмі Ндувокема стверджує, що росіяни погодилися на ночівлю, однак вирушили на автобусну станцію, де довго говорили з кимось телефоном російською. Пізніше вони нібито наказали йому заводити машину і їхати в поселення, що розташоване на іншому боці від Бамбарі. Дорогою двоє журналістів одягнули військові убори і дістали пістолети.

О 21.50 пікап зупинили п'ять озброєних людей. Люди зі зброєю наказали всім вийти з машини. Кольору шкіри нападників Ндувокема не називає.

"Я не був в місці скоєння вбивства. Вбивці відвели мене в сторону та зв'язали руки та ноги. В рот засунули кляп, а трьох журналістів відвели в кущі. Від того місця, де я перебував, я чув розмову між вбивцями і журналістами. З певного моменту розмова йшла на підвищених тонах, і тоді я почув перший постріл. Через п'ять хвилин я почув другий постріл", - розповідає водій.

Він вважає, що третього журналіста зарізали, бо поряд із тілом був ніж. Уся розмова з нападниками тривала нібито 25 хвилин.

"Потім вони підійшли до мене і сильно побили. Отримав травми голови і лівого ока. Потім вони забрали все, що було у журналістів. Камери, блокноти, гроші та інші речі в сумках. Тільки лишили зброю, яка лежала у машині", - згадує Ндувокема.

Криміналісти оцінили поранення на тілах журналістів та виявили сліди удушення на тілі Кирила Радченка і удару тупим предметом в область шиї. На тілі Олександра Расторгуєва виявили три рівних кульові отвори в області серця, які можливо лишились у результаті пострілу. А вже під час розтину в Москві на тілі Орхана Джемаля знайшли чотири кульові отвори.

"Версія з пограбуванням виявилася не дуже правдоподібною. Зараз говорять, ніби, знімальна група - зовсім не журналісти, а озброєні агенти, які з'ясовують стосунки зі своїми співвітчизниками", -  кажуть в "Центрі управління розслідуваннями".

Як відомо, стенограму свідчень Ндувокеми поширює африканський редактор місцевого видання Palmares Centrafrique на ім'я Сен-Реджіс Зоумірі. Він пропонує придбати її та інші матеріали за суму від 500 до 1000 євро. Також чоловік, нібито, має файл на три сторінки з подробицями розслідування.

Один з французьких журналістів, які працюють останні кілька місяців в ЦАР, анонімно повідомив, що Сен-Реджіс Зоумірі є високопоставленим співробітником республіканської розвідки і координує інформаційні потоки в інтересах свого уряду.

"Оскільки уряд ЦАР останнім часом дружить з Москвою, то можна зрозуміти, в чиїх інтересах займається дезінформацією Зоумірі. Втім, робить він це не дуже професійно, тому назвати його фейки якісними можна", - впевнений журналіст.

За словами іншого представника медіа у ЦАР, в республіці немає жодного незалежного професійного медіа, всі випускають замовні матеріали. Редакційна політика навіть проурядового видання може змінитися і стати опозиційною залежно від того, скільки замовник готовий заплатити за матеріал.

"Цим раніше користувалася Франція. Але потім вона втратила контроль над ЦАР, і на її місце несподівано прийшла Росія, виявляє інтерес Китай. Вони точно так же тепер підкуповують і місцевих чиновників, і медіаресурси", - вважає французький журналіст.

Нагадаємо, 31 липня в ЦАР миротворці знайшли тіла трьох убитих російських журналістів - Орхана Джемаля, Кирила Радченка та Олександра Расторгуєва. Вони планували відвідати базу на території маєтку Беренго, де, за даними ЗМІ, можуть перебувати найманці ПВК "Вагнер". Загалом же в країні вони знімали документальний фільм про російських найманців.

Журналістів вбили за 23 км від міста Сібю, розстрілявши із засідки, в живих залишився лише їхній водій, який і розповів про те, що трапилося. Центральноафриканське видання Palmares Centrafrique з посиланням на свої джерела повідомило, що трьох російських журналістів викрали і допитали перед вбивством. 

За словами представника влади центральноафриканского міста Сибю Марселена Йойо, росіяни були вбиті на місці близько десятьма особами в тюрбані, які спілкувалися на арабській мові. Чиновник додав, що представники спецслужб казали росіянам не вирушати в дорогу, "оскільки було вже темно".

7 серпня загиблих похоронили у Москві.

ВідеоВ Африці розстріляли російських журналістів, які розслідували діяльність ПВК Вагнера

Тіла трьох чоловіків знайшли у Центральноафриканській республіці . Найімовірніше, знімальна група їхала до міста Сібю, де натепер діють російські військові. Дорогою медійники потрапили у засідку і їхню машину розстріляли. 

В Африці розстріляли російських журналістів, які розслідували діяльність ПВК Вагнера

Вибір редакції