Загроза масштабних повеней накрила світ. Учені попередили, хто у зоні ризику

Якщо до 2100 року викиди вуглецю не зменшаться, від повеней постраждають 630 мільйонів осіб.

Близько 1 млрд людей у світі зараз живуть в районах, що розташовані не більше ніж на 10 м вище рівня моря, з них приблизно чверть - не більше ніж на 1 м. У найближчі 30 років 300 мільйонів будинків постраждають від прибережних повеней. Про це йдеться у дослідженні Climate Central, опублікованому у Nature Communications.

Експерти вважають, що навіть якщо вжити негайні заходи для скорочення викиду в атмосферу парникових газів, рівень Світового океану до кінця XXI століття підніметься приблизно на 50 см (в XX столітті - на 11-16 см). У гіршому ж випадку він може піднятися на 2 м, що призведе до затоплення величезних територій, де проживають сотні мільйонів людей.

"У наступні десятиліття підвищення рівня моря може порушити економіку та викликати гуманітарні кризи у всьому світі", - зазначив Climate Central.

За підрахунками вчених, уже до 2050 року райони, де проживають приблизно 300 млн осіб, виявляться нижче рівня середньорічного прибережного паводку. Це означає, що їм раз на рік буде загрожувати дуже сильна повінь. Згідно з тим же прогнозом, до 2100 року території, де живуть 200 млн осіб, можуть виявитися нижче рівня моря, що зробить ці землі непридатними для проживання.

"Світові узбережжі є більш вразливими до зміни клімату, ніж ми коли-небудь думали", - заявив Пітер Гірард, директор з питань комунікацій Climate Central. Владі необхідно негайно вжити заходів для запобігання "економічної і гуманітарної катастрофи".

Учені вважають, що найбільша загроза висить над густонаселеними прибережними районами восьми азіатських країн - Китаю, Бангладеш, Індії, В'єтнаму, Індонезії, Таїланду, Філіппін і Японії, де проживає близько 150 млн осіб, або приблизно 70% всіх потенційних вимушених переселенців. Однак з серйозними проблемами, як випливає з оцінки Climate Central, доведеться зіткнутися і іншим державам. У 19 країнах світу, зокрема у Великій Британії, Бразилії, Єгипті, Нігерії та ін., до 2100 року можуть виявитися затопленими і непридатними для життя райони, де проживає по 1 млн осіб.

Загроза вже відчувається в Індонезії, де уряд нещодавно оголосив про плани перемістити столицю з Джакарти, яка знаходиться на острові і стає все більш вразливою для підтоплення. 

Бенджамін Штраус, головний вчений і головний виконавчий директор Climate Central, заявив, що більше країн, можливо, повинні наслідувати приклад Індонезії, якщо вода підніматиметься. 

Малим острівним державам, згідно з прогнозом вчених, і зовсім загрожує загибель. За оцінкою експертів, на Маршаллових островах три чверті, а на Мальдівах третина населення живе в містах, які в найближчі 80 років можуть зникнути під водою.

"І задовго до того, як ці землі будуть затоплені, жителі зіткнуться з засоленням джерел прісної води і частими повенями. У малих острівних державах земля може стати безлюдною задовго до зникнення", - попереджають експерти.

Головною причиною підвищення рівня води називають танення антарктичних і гренландських льодовиків, а єдиним шляхом до порятунку - скорочення викидів парникових газів. Але є й інші пропозиції. Так, нещодавно експерти запропонували засипати полярні льодовики штучним снігом - він підвищить відбивну здатність і збільшить товщину льоду.

Нагадаємо, ще 2013 року після потужних повеней у Європі вчені дійшли висновку, що зміна клімату призведе до більшого розливу річок

Відео Наймасштабніша за сто років повінь сталась в Іспанії

Висока вода забрала життя трьох людей. Один чоловік загинув у затопленій автівці в тунелі. Машину ще двох змило потужним грязьовим потоком. В Альмерії та Мурсії затоплені будинки. Надзвичайники врятували в регіоні півтори сотні місцевих жителів.    

Наймасштабніша за сто років повінь сталась в Іспанії

Залиште свій коментар