Західні ЗМІ визнали результати виборів до Держдуми РФ фактичною поразкою правлячої партії.
Західна преса розцінила результати парламентських виборів у Росії як удар по чинній владі і відчутний "ляпас" прем'єру Володимиру Путіну.
"На 13-му році необмеженої влади Путін в результаті голосування отримав перший удар. Так, він здобув перемогу на виборах до Державної думи, але рейтинг його партії в буквальному сенсі слова обвалився, опустившись нижче 50%", - пише італійська La Repubblica.
А британська The Times порівнює минулі вибори з "демократією", яка панувала за часи Радянського Союзу.
"Невже минуле нічому не навчило Росію? - запитує видання в редакційній статті. - Маніпуляції, корупція і фальсифікації, якими запам'яталася кампанія парламентських виборів, були настільки відвертими й страшними за масштабами, що російські виборці не бачили майже жодної різниці між цими так званими демократичними виборами і фарсовими голосуваннями, які 70 радянських років підтверджували керівну роль компартії".
На думку видання, Кремль нічого не залишив на волю випадку - "з безпідставних технічних причин заборонив єдину серйозну опозиційну партію на чолі з Нємцовим, Касьяновим та іншими політиками-важковаговиками".
"До честі росіян, багато з них не дозволили себе залякати", - пише газета, пояснюючи, що кількість голосів за "Єдину Росію" помітно знизилося. А очікувана низька явка - "єдиний можливий за законом спосіб висловити обурення корупцією, що нині домінує у всіх аспектах офіційного життя Росії".
"Пройшли золоті деньки безперешкодного правління "Царя Володимира", - зауважує журналіст Тоні Хелпін.
Італійська Corriere della Sera звертає увагу на те, що у новій Думі "Єдиній Росії" доведеться рахуватися і з іншими партіями. На думку цього видання, той факт, що Володимир Путін не отримав блискучу перемогу, може навести на думку, що підтасування результатів голосування і примусові заходи, про які повідомляла опозиція, не були настільки численними.
"Усього кілька місяців тому це могло б здатися майже неймовірним сценарієм, але партія, лідер якої - Володимир Путін, за прогнозами, отримає менше 50% голосів. У той же час організації, що займаються підрахунком голосів, пророкують комуністам близько 20%, що майже удвічі більше в порівнянні з їхніми показниками на попередніх виборах", - зазначають автори статті.
На їхню думку, після порушення "аури непереможності" єдиноросів їхні опоненти можуть відчути, що в них з'явився шанс. І якщо досі націоналістична ЛДПР чи комуністи в Думі підтримували уряд, "тепер, скориставшись шансом, вони можуть почати відчувати межі свого впливу", - йдеться в статті.
Заслабкі показники "Єдиної Росії" також можуть вплинути на президентські вибори 4 березня, продовжують журналісти. Путін завжди був популярнішим самої партії, але, якщо і він не зможе набрати більше 50%, доведеться проводити другий тур з другим лідируючим кандидатом.
Це майже напевно викличе асоціації з українськими президентськими виборами 2004 року, які призвели до "помаранчевої революції", зауважує видання.
Німецька газета Der Spiegel взагалі вважає результати "Єдиної Росії" на виборах катастрофічними.
"За західними мірками,"Єдина Росія"з добула переконливу перемогу. Але для путінської системи "керованої демократії" результати вчорашніх виборів - катастрофічні. За відсотковими показниками ховається драматична ерозія підтримки його партії росіянами. Якщо у 2007 році єдинороси отримали 45 млн голосів, то вчора на 12 млн менше", - нагадує автор Беньямін Біддер.
На його думку, цього разу російський народ хотів сказати наступне: "Путін і його ставленик Медведєв більше не повинні визначати долю країни у звичній їм авторитарній манері".
Нагадаємо, за даними попередньої обробки 96% протоколів "Єдина Росія" отримала 49,54% голосів, КПРФ - 19,16%, "Справедлива Росія" - 13,22%, ЛДПР - 11,66%. Явка склала 60,2%.
Глава ЦВК Володимир Чуров вже оголосив попередні підрахунки розподілу думських мандатів: єдинороси отримають 238 мандатів, що на 64 мандата менше, ніж чисельність нинішньої фракції.
Таким чином, у новій Держдумі партія Путіна дістане "просту більшість" і їй доведеться створювати з кимось коаліцію.
Читайте також:
Вибори в Росії: опозиція закликала людей виходити на вулиці
Пацієнти російських психлікарень підтримали "Єдину Росію"
У новій Держдумі Путіну і Медведєву доведеться шукати друзів
Росіяни віддали партії Путіна майже половину голосів