Закордонні ляльководи та "рідна Україна": як Лукашенко шукає винних в протестах і що на це відповідає світ

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Закордонні ляльководи та "рідна Україна": як Лукашенко шукає винних в протестах і що на це відповідає світ

Associated Press

На тлі звинувачень в бік інших країн, Білорусь розпочала військові навчання неподалік від кордону Литви та Польщі.

Олександр Лукашенко звинувачує у протестах, що охопили Білорусь, закордонних "ляльководів" та намагається налякати білорусів зовнішніми загрозами на кшталт НАТО, що нібито "брязкає гусеницями біля воріт" країни. Каже, навіть "рідна Україна" пішла проти сусіда.

Водночас Збройні сили Білорусі оголосили про проведення тактичних навчань в районі Островецької АЕС, яка розташована поблизу білорусько-литовського кордону та кордону з Польщею.

ТСН.ua розповідає, на кого Лукашенко намагається перекинути провину за протести та як його пропаганду спростовують у світі.

"Жовтороті" солдати НАТО та "рідна Україна"

Лукашенко неодноразово заявляв, що протести в країні після виборів 9 серпня нібито координуються з-за кордону. Стверджує, що іноземці й безпосередньо беруть участь в протестах. І навіть Україна причетна, вважає він.

"Не висувайтеся ви зараз на вулиці! Зрозумійте, що вас і наших дітей використовують як гарматне м'ясо! Сьогодні вже понаїхали сюди з Польщі, Голландії (Нідерландів. - ред.), України, з цієї "Відкритої Росії", Навального і так далі, і тому подібне. Уже агресія почалася проти країни" , - стверджував він. 

Також Лукашенко активно створює образ зовнішнього ворога - НАТО.

"Хтось хоче нових виборів. За вікно подивіться! Танки і літаки на зльоті в 15 хвилинах від наших кордонів. Не дарма натовські війська брязкають гусеницями біля наших воріт. Йде нарощування військової потужності у наших кордонів: Литва, Латвія, Польща. І, на жаль, наша рідна Україна, її керівництво, наказує провести нам нові вибори. Якщо тільки ми підемо на поводі у них, ми зірвемося в штопор і ніколи не стабілізуємо наш повітряний корабель. Ми загинемо як держава, як народ, як нація!", - сказав серед іншого він. 

Але, каже Лукашенко, Білорусі "не потрібні заморські уряди".

"Нам пропонують солдатів НАТО - чорношкірих, жовторотих і білобрисих. Нас хочуть знову одягнути на ноги і поганяти батогом! Невже ви цього не бачите?! Якщо хтось це хоче - без мене! Я ніколи не піду на злам нашої держави; я ніколи не піду на знищення того, що створено нашими з вами руками. Цього не буде!", - емоційно заявляв він.

Нагнітання, пропаганда та провокації

  • Україна звинуватила Лукашенка в брехні та відкликала посла

Офіс Володимира Зеленського гостро відреагував на закиди Лукашенка. Там назвали неправдивою та провокативною заяву про нібито вимогу України провести повторні вибори в Білорусі. "Це не просто відверта неправда. Це свідоме нагнітання. Свідома провокативна поведінка", - заявили там і додали, що не розуміють, яким чином Україна стосується внутрішньої недовіри в Білорусі. 

Також там наголосили, що закиди в бік інших країн не заглушать голос протестувальників в країні. Водночас в Офісі президента заявили: Білорусь вже продемонструвала, що близькість народів та сусідство з Україною для неї нічого не значить, "безвідповідально звільнивши "вагнерівців".

Згодом МЗС України відкликало посла з Мінська. Таке відбувається уперше в історії. Там заявили про "неприпустимі дії" влади, втручання Росії та підривання довіри між Білоруссю та Україною.

  • НАТО спростувало нарощення військової присутності

Представниця Північноатлантичного альянсу Оани Лунгеску заявила, що про нарощування військової присутності в Східній Європі не йдеться, утім НАТО уважно стежить за ситуацією. "Багатонаціональна присутність НАТО в східній частині Північноатлантичного союзу не становить загрози жодній країні", - заявила вона.

Голова Міністерства оборони Литви Раймундас Каробліс також заявив, що країна, як член Північноатлантичного альянсу, "займає оборонну позицію щодо того, що відбувається в Білорусі". Він наголосив, що ані Литва, ані НАТО не становлять військової загрози для Білорусі.

  • ЄС розвінчує закиди у впливі

Як зазначив глава литовської дипломатії, протестувальники - звичайні громадяни Білорусі, а не люди, якими хтось маніпулює. "Не дивлячись на те, що він (Лукашенко - ред.) колишній президент, він все одно має відчувати відповідальність", - додав Лінас Антанас Лінкявічюс.

"Ми бачимо ескалацію дій Білорусі і бажання створити наратив про нібито виникнення зовнішнього ворога", - оцінив ситуацію міністр оборони Каробліс. За його словами, дії Мінська "є пошуком винних і спробою виправдати свої дії в очах білорусів та міжнародної спільноти".

Закиди також прокоментували в Чехії. "Чеська Республіка безумовно нічого не організовувала, і я не знаю, щоб будь-які органи нашої влади якимось чином були б організаційно залучені в демонстрації. Якщо президент Лукашенко надасть будь-які докази, ми зможемо з ними розібратися", - сказав міністр закордонних справ країни Томаш Петрічек.

Польща, яку Лукашенко активно звинувачує в організації протестів, також вказує на незадоволення білорусів, а не зовнішній вплив. "Твердження президента Білорусі Олександра Лукашенка про те, що учасники післявиборчих акцій протесту були направлені з Польщі, Великої Британії та Чехії, безпідставні", - заявив голова МЗС країни Яцек Чапутович. "Ми вважаємо, що білоруська влада повинна розуміти, що масштаб цих протестів є результатом не впливу зарубіжних країн, особливо Польщі, яка бажає білоруському суспільству всього найкращого, а рівня невдоволення, яке проявляється в публічних демонстраціях", - додав Чапутовіч.

  • Білоруські військові навчання оцінили як не загрозливі, а пропагандистські

Голова Міністерства оборони Литви повідомив, що Білорусь не попередила Литву та Польщу про проведення військових навчань. Утім запевнив, що за ними уважно стежать. Він наголосив, що жодної загрози поки що не помітно. "Навчання хоч і позапланові, але виконують за стандартними процедурами", - додав він.

Водночас заступник міністра оборони Польщі Скуркевич заявив, що навчання "мають скоріш пропагандистський, аніж реальний вимір".

Європарламент не визнав результати виборів у Білорусі й оголосив Лукашенка персоною нон-ґрата

Європарламент не визнав результати виборів у Білорусі й оголосив Лукашенка персоною нон-ґрата
Наступна публікація