"Залізна леді" Маргарет Тетчер святкує 85-річний ювілей

Єдина дама-прем'єр в британській історії та одна з найвідоміших жінок у світовій політиці на свій 85-й день народження повернеться у резиденцію на Даунінг Стріт.

13 жовтня ювілей відзначає одна з найвідоміших жінок у світовій політиці останніх трьох десятиліть. Легендарній "залізній леді" Маргарет Тетчер виповнилося 85 років.

Єдина дама-прем'єр в британській історії тричі приводила консервативну партію до перемоги на виборах, і очолювала уряд більше 11 років.

Президент Франції Франсуа Міттеран називав Маргарет Тетчер єдиним чоловіком в британському уряді. Але найбільш прозорливою виявилася газета "Червона зірка". У середині 70-х років, коли кар'єрний зліт Тетчер ще тільки починався, цей друкований орган радянського міністерства оборони назвав її "Залізної дамою". Майбутній прем'єр-міністр тоді не образилася, навпаки, цей образ став лейтмотивом її передвиборної кампанії.

"Їй це не просто подобалося. Вона хотіла, щоб її сприймали так", - вважає Майкл Коул, кореспондент телерадіокомпанії "Бі-Бі-Сі" в 1966-88 роках.

"Політика серед консерваторів вважалася чоловічою справою. І їй доводилося бути ще більшим чоловіком, ніж її колеги. Вона носила ділові костюми, вона могла випити віскі, і вона вела себе як чоловік", - розповів британський журналіст.

На честь 85-річного ювілею Тетчер чинний прем'єр Британії та її однопартієць Девід Кемерон влаштовує прийом у резиденції керівника уряду.

Вже слабка фізично, але морально нескорена перша в історії Британії жінка-прем'єр знову ввійде у знамениті двері прем'єрської резиденції на лондонській Даунінг Стріт.

Зустріч Кемерона з Тетчер сприймається досить символічно: обидва лідери прийшли до влади із планами, що мають багато спільного. 1979 року Тетчер хотіла скоротити видатки на громадські потреби, аби знизити прямі податки. 2010 року Кемерону треба заощаджувати бюджетні кошти, аби скоротити величезний дефіцит бюджету. Коли Тетчер почала здійснювати реформи, вона наразилася на безпрецедентні протести, які придушила, продемонструвавши залізну волю. Фахівці вважають, що невдовзі Кемерону знадобляться тетчерівські риси характеру, аби втілити свої задуми.

Маргарет Тетчер
AFP
Маргарет Тетчер, 1970 рік
Опоненти воліють оминати той факт, що коли Тетчер прийшла до влади, Британія була в економічній кризі. Профспілки мали надзвичайну силу, лейбористи запровадили триденний робочий тиждень, і в країні не вщухали страйки, які часами повністю паралізували життя. Були перебої з постачанням електрики, тижнями не прибиралося сміття на вулиці. На міжнародній арені у розпалі була "холодна війна", і суспільство побоювалося прямого конфлікту із Радянським Союзом.

Тетчер взялася змінювати практично все. Вона діяла жорстко і безкомпромісно як вдома, так і на міжнародній арені. Зокрема під час конфлікту з Аргентиною за Фолклендські острови у квітні 1982-го вона виступила з полум'яною промовою у парламенті.

"Мушу сказати Палаті Громад, що Фолклендські острови залишаються британською територією. Жодна агресія або окупація не може змінити цього простого факту. Метою уряду є звільнити острови з-під окупації і повернути їх під британську адміністрацію", - заявила тоді Маргарет Тетчер.

У сфері економіки Тетчер законодавчо обмежила всевладдя профспілок і цим дала шанс британській промисловості, який згодом призвів до економічного буму, що перетворив країну на одну із провідних світових економік. Жінка-прем'єр також створила умови, що заохочували приватну ініціативу, завдяки чому британці масово засновували власні малі підприємства.

Наприкінці 1980-х Маргарет Тетчер знизила податки, це значно стимулювало розвиток економіки. Однак один із цих податків коштував їй влади. Йдеться про податок на нерухомість, який став однаковим для бідних і для багатих.

Постать Тетчер завжди розділятиме британців. Вона була людиною, що не визнавала компромісів і консенсусу. Для багатьох світових лідерів політика британської прем'єрки стала прикладом для наслідування.

Пішовши у відставку, Тетчер ще досить довго залишалася в центрі уваги. Але кілька років тому у неї почалися серйозні проблеми зі здоров'ям. На публіці вона з'являється рідко. Щоправда, в 2007 році не без задоволення відвідала Палату громад, де їй за життя встановили пам'ятник.

Читайте також:

В Канаді поховали Маргарет Тетчер, сплутавши її з кішкою

ЗМІ склали рейтинг найвпливовіших жінок Британії

Уряд Великобританії очолив Девід Кемерон

Гордон Браун кричав на Блера перед відставкою: "Ти зруйнував моє життя!"

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: