Були на селі: автентичний вікенд в садибах Чернігівського краю

Дата публікації
Перегляди
3291
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Були на селі: автентичний вікенд в садибах Чернігівського краю

Традиція відпочивати в сільській місцевості в Україні має дуже давню історію, яка знову стала актуальною в зв’язку з закриттям кордонів і карантинним режимом.

Про те, які гостинні наші люди і яка чудова наша природа, зайвий раз нагадувати не потрібно. На Чернігівщині багато відомих творчих людей любили відпочивати, у садибах Тарновських у Качанівці, де Бальменів у Линовиці, Трифановського у Березівці, Лизогубів у Седневі й багатьох інших. Термін же «сільський зелений туризм» з'явився в Європі приблизно пів століття тому, а в Україні й зовсім недавно. Але цей вид туризму стає в Україні все популярнішим.

Туризм.ТСН.ua розповідає чим, може похизуватися Чернігівщина - край з багатющою історією, неповторною природою й величезною кількістю пам'яток історії та культури.

Їхали козаки: патріотичний відпочинок на "Соколиному хуторі"

Піонером сільського зеленого туризму в Чернігівський області став "Соколиний хутір" на березі річки Смож в с. Петрушівка, розташований поруч з відомим палацово-парковим комплексом у Качанівці. Той, хто опиняється в селі Петрушівка, розуміє, що він потрапив як мінімум на двісті-триста років назад. Під височенними дубами та ясенами стоять чепурні глиняні хатки. Село оточує неймовірної краси природа – каскад з восьми величезних лісових озер, повних риби і всякої живності. Створив хутір Микола Череп. Він  пишається, що за роки існування хутора його відвідали гості більш ніж із 35 країн світу. Приїжджали навіть нащадки знаменитих сімей: Тарновських, Скоропадських, Галаганів, Кочубеїв, Русових, Ревуцьких та інші.

Це не просто хутір, на території садиби діє історико-етнографічний музей.  Присвячений історії краю, яскраво відображає минуле від часів трипільської культури до сучасності. Серед старовинних предметів кожен може побачити: гончарні вироби; ткацький станок 18 століття; українську вишивку; козацьку зброю; різноманітні предмети культурної спадщини українського народу. Особливе місце посідає експозиція козацьких часів періоду гетьманства Б. Хмельницького та І. Мазепи, останній певний час був володарем хутора.

Окрім відвідування музею, на хуторі є можливість чудово відпочити, помилуватися гарними краєвидами, вивчити незвичайні споруди, поринути у старовинні часи, адже всі речі просякнуті старовинним духом, включаючи і декоративні елементи.

Власники відтворили оригінальну обстановку українського села. Навіть гостей господарі зазвичай зустрічають у національному вбранні.

Тут у вашому розпорядженні будуть п’ять хат (з печами, старовинним начинням), колиба зі смаженими карасями та хрусткими дерунами, обов’язкові луки з м’якою травою та вихід до чистого озера.

До речі, розваги на хуторі доволі своєрідні і захопливі. Функціонує козацька лазня, проводяться козацькі забави, виступи козацького кінного театру, майстер-класи з ковальства, гончарства й інші не менш цікаві речі, такі як карбування до 40 видів різних ювілейних монет. За бажанням тут можна покататися на конях або човнах, скуштувати народні страви та подивитися на звірів у мінізоопарку.

Місцерозташування:

Чернігівська область, Ічнянський район, с. Петрушівка, вул. Набережна, 68

Більше інформації.

В неділю рано зілля копала: збір цілющих трав на "Андріївських озерах"

Садиба "Андріївські озера" – затишний куточок Полісся на Чернігівщині,  на березі мальовничого озера Балинь. Садиба розташована за 23 км від Чернігова

Для комфортного розміщення гостей тут є вісім номерів з усіма зручностями. На прилеглій території надається цілий спектр послуг для відпочинку – тир, приватний пляж, дитячий та волейбольний майданчики, лазня, місця для проведення пікніків з мангалами, рибалка на озері, де ловиться карась. Також тут можна навчитися ремесел, таких як ткацтво, гончарство, лозоплетіння.

Одним із цікавих напрямів цієї садиби є ознайомлення з лікарськими рослинами. Про них господар може говорити годинами. Він знає кожну рослинку та радо ділиться знаннями щодо їхньої цілющості. Як неодмінний атрибут гостинності – це пригощання трав'яними чаями, від яких гості отримують заряд бадьорості й оптимізму.

Також на території садиби можна побачити цікаву конструкцію – піраміду бажання. Якщо в середині піраміди загадати бажання, то воно обов’язково здійсниться. Влітку особливо багато дівчат приходять до цієї піраміди та загадують, приміром, вийти заміж. І виходять, а весілля святкують у садибі.

Місцерозташування:

Чернігівська обл., Чернігівський р-н, с.Андріївка, вул. Озерна, 100

Більше інформації.

Педагогічна поема: в гості до авторки першого букваря

"Садиба Софії Русової" розташована в мальовничому місці в с. Олешня на Чернігівщині, серед сосен і дубів за 2 км від Блакитних озер. Садиба Софії Русової є історичним об'єктом і має особливу енергетику. Колись, у 1856 року в цій садибі у франко-шведській сім'ї Ліндфорсів народилася відома педагогічна діячка – Софія Русова, яка була засновницею першого дитячого садка в Російській імперії, вперше видала буквар і створила систему дошкільної національного виховання.

На території Садиби розташований музей Софії Русової. Головний будинок – двоповерховий. Поряд з будинком ростуть старезні дуби та липи. Деяким дубам понад 300 років.

Тут же на території комфортні будиночки з бруса, лазні, колиба, готельні номери і вся необхідна інфраструктура для відпочивальників (альтанки, мангали, озеро, рибалка, спортивний майданчик, стародавня липова алея, стежка здоров'я до Блакитних озер).

Поряд з садибою "Блакитні озері".   Так називають затоплені піщані кар'єри (в Олешні добувають високоякісний кварцевий пісок).  Ці озера в народі називають "очі Чернігівщини". Дуже гарний краєвид відкривається на озера з висоти пташиного польоту. Комплекс складається з трьох озер. Площа найбільшого озера становить 25 га, глибина  близько 20 м. Вода має яскраво-блакитний колір. Вважається, що кристально чиста вода озер має цілющі властивості.

Місцерозташування:

Чернігівська обл., Ріпкинський р-н, с.Олешня, вул.Лермонтова,42

Більше інформації.

Зачарована Десна: вікенд у "Затишку" Мезинського національного парку

Мезинський національний природний парк – місце особливе. Він займає величезну територію, охоплюючи 17 сіл! Його "родзинка" – звивиста Десна, по суті, єдина велика річка Європи, на якій немає ні дамб, ні водосховищ: тільки природне русло.

Будинок туриста "Затишок" розташований в с. Городище за два км від Десни. Це приміщення Рихлівського природоохоронного науково-дослідного відділення. Тут зростають старовинні дуби – Цар-дуб і Дуб Шевченка. Найбільш  "літньому" з них вже 800 років, а в обіймище він 6,5 метра. Також під час прогулянки можна побувати в каштановій алеї, вік дерев –100 років. Зазирнути в плодовий сад колишнього монастиря, випити води зі Святого джерела, побувати в Свято-Миколаївському Пустинно-Рихлівському монастирі, подивитися на Рихлівський ставок із невеликим острівцем і старовинну ялинову алею. А на закуску – монастирські печери. Протяжність однієї з Рихлівських печер –100 метрів.

Природна атмосфера придеснянського села Городище сприяє пішим прогулянкам, катанню на велосипедах, купанню, відпочинку в альтанках біля Десни. В околиці села є пам’ятки архітектури національного значення церква та палац ХVІІІ ст. графа Рум’янцева-Задунайського, Оболонський плацдарм, відвідати які можна самостійно або у супроводі фахівця нацпарку.

Для розміщення в будинку туриста "Затишок" пропонуються три комфортні кімнати. Одна з них оформлена як музейна, де зібрана колекція предметів побуту та знарядь праці кінця ХІХ-ХХ ст. Відвідувачі мають можливість спробувати в дії предмети побуту (одяг, глиняний посуд, коромисло, віялку, ручний віз й ін.) та зануритись в сільське життя поліщуків.

Місцерозташування:

Чернігівська обл., Коропський р-н, с. Городище, вул. Молодіжна, 22.

Більше інформації.

Мистецтво жити по-селянськи: артхутір "Обирок" для молодих та жвавих

Хутір "Острів Обирок" створений у 2007 року на місці покинутого села на Чернігівщині режисером Леонідом Кантером разом із дружиною. "Обирок" складається із хуторів Каціри, Прохори та Королі. До мистецького хутору засновники переїхали з Києва. У 2007-2012 роках на хуторі відновили пошкоджені електромережі, почистили криниці, привели до ладу розграбовані будинки. У закинутому сараї подружжя та волонтери побудували кінотеатр, який отримав цікаву назву "Кіносарай". Окрім разового показу кінострічок, там також проводять кінофестивалі.

Діяльність "Обирку" спрямована на мистецькі заходи та залучення якомога більше людей до прекрасного творчого життя на природі.

"Обирок" рясно вкритий сосновим лісом. Посеред острова чисте Полковниче озеро з підземними джерелами. Поблизу пробігає стрімка річка Сейм, а довкола поля та мішані ліси Полісся.
На території розміщено лише 30 будинків, є величезний життєвий простір для кожного, хто перебуває тут. Деякі будиночки заслуговують на особливу увагу. Наприклад, "Будинок Сонця" – відреставрована столітня хата-мазанка, яка перетворилася на справжній хостел європейського зразку. Ліжка, шафи під ключик, стільчики – все є, зроблено з любов’ю. Тільки без вайфаю. Але це – погодьтеся, плюс, для тих, хто не може відірватись від екранів моніторів у місті. Навкруги – ліс та тиша. Але тиша панує до тих пір, допоки не розпочнеться фестиваль, а їх тут проводять багато. До того ж, у місцевому таборі, для дітей та їхніх батьків час від часу проводять майстер-класи техніки гри на етнічному барабані. Учитель - один із найкращих перкусіоністів України Валентин Богданов.

Зараз в "Обирок" кличуть на вихідні 5-6 вересня стати учнем "Школи ароматерапії".

Місцерозташування:

Чернігівська область, Бахмацький район, хутір "Обирок"

Більше інформації.

Нагадуємо, що Україна може відкрити кордон іноземним туристам із "зеленої" зони. 

Наступна публікація