Перейти до змісту
Природне диво Херсонщини Олешківська пустеля. Чому варто поїхати до української Сахари
  • Кількість переглядів 20259

Олешківські піски варто відвідати хоча б раз у житті, щоби насолодитися пустельними краєвидами.

Мало хто знає, але в Україні є своя пустеля Сахара – Олешківські піски на Херсонщині є другою за величиною пустелею Європи, бархани тут подекуди сягають 20 метрів. Вдень піски прогріваються до 70 градусів,  а вночі тут досить свіжо.

Трапляються тут і характерні для пустель піщані бурі. Водночас є оазиси, які дарують подорожньому відпочинок. Нині тут організовано природоохоронну зону – Національний природний парк "Олешківські піски".

Сьогодні, 17 червня, у світу відзначається День боротьби з опустеленням і посухою, тож ми вирішили більше розповісти про Олешківські піски – можливо, це стане вашим наступним місцем для відпустки.

Фотогалерея Олешківські піски - українська Сахара (11 фото)

Звідки в Україні пустеля

Пустеля розташована поблизу міста Олешки, що на Херсонщині. Особливістю ландшафтів Олешківські піски завдячують своєму походженню. Існує цікаве припущення, що створення пустелі стало результатом того, що долиною стародавнього Дніпра за льодовикової епохи рухався велетенський масив континентального льоду.

Він періодично приходив з півночі руслом Дніпра і приносив із собою сотні кілометрів ґрунтової маси, що залишалася після танення льодовика. Цей ґрунт формував природні дамби, що відмежовували прильодовикові озера від нижньої ділянки русла ріки.

Коли ж льодовик танув, рівень води в цих озерах поступово підіймався, і в якусь мить дамба не витримала напруги і прорвалася. Величезний потік води рухався Дніпром до Чорного моря і змивав все на своєму шляху. В районі сучасної Нової Каховки швидкість потоку зменшувалася і трильйони тон піску, змитого з берегів Дніпра, осідали на дно, що утворило масивні піщані арени.

Попри те, що у певному сенсі піски завжди існували в долинах Дніпра, все ж їх поширенню сильно сприяла людська діяльність. У 18-19 століттях тут велося активне тваринництво, а саме вівчарство. Худоба почала знищувати рослинний покрив, збільшуючи простір для пісків. До того ж розширення піщаного масиву було підсилене вітровою ерозією.

Від кінця 18 століття почалися роботи з метою стримування поширення пісків, було створене Олешківське лісництво для підтримання лісорозведення. Однак у другій половині 19 століття, після наділення селян землею, ліси сильно постраждали, що призвело до збільшення площі пісків.

Щоби зупинити цей процес, почалося активне насадження соснових лісових масивів, садів та виноградників. Тому Олешківські піски правильно визначати як напівпустелю.

Пустелю умовно поділяють на 7 арен, кожна з яких відрізняється природними та кліматичними особливостями. Вона складається з чисельних барханів заввишки близько 5 м (окремі сягають 20 м), що пересуваються завдяки дії вітру.

Влітку температура піску сягає 70°C, крім того тут рідко йдуть дощі, а іноді трапляються навіть піщані бурі. Глибоко під пісками розташований прісноводний пласт, але його використання жорстко обмежується, адже він необхідний для стримування росту пустелі.

Закрита зона

Відео Національний парк "Олешківські піски" знову повернувся у розпорядження військових

Тривалий час Олешківські піски були закритою зоною. На території пустелі розташовувався військовий полігон. За часів Радянського союзу тут проводилися військові навчання, що включали стратегічні бомбардування країнами Варшавського договору.

Понад 2 десятки років тому над пустелею шмигали літаки, вправляючись у влучності. Тож скільки вибухівки ховають бархани – невідомо. То тут, то там з-під піску іноді визирають шматки військового металу.

Тут знаходили і прості гільзи від автомату, і цілі бомби, що колись так і не розірвалися. Туристам зазвичай боятись нічого, але варто бути уважними та обережними.

Активний туризм

Відео На Херсонщині створили туристичний маршрут на квадроциклах по Олешківській пустелі

На території Олешківських пісків є всі умови для активного туризму: пішохідні, велосипедні, кінні та автомотопоходи і трофі по пісках. Надто тут розвинене катання на квадроциклах та джипах.

На жаль, ще не багато українців поінформовані про наявність в країні пустелі, яку офіційно визнають другою за величною на європейському континенті. Тому такі місця варто відвідувати, популяризувати їх і радити всім знайомим цю природну пам'ятку.

Адже тут все є для розвитку активного туризму – чудове місце розташування поруч із залізницею та морське узбережжя за 30 км. Тож туристи можуть вибратися в пустелю, не втрачаючи багато часу.

Як дістатися

Місце знаходження: 30 км на схід від міста Херсон в Олешківському районі, біля узбережжя Чорного моря. Найближчі міста – Херсон, Олешки, Нова Каховка. До самих пісків дістатися можна лише своїм ходом (автостоп, маршрутки до найближчих сіл). Найкраще – взяти екскурсію.

Детальний маршрут: спочатку потрібно дістатися з Києва до Херсона поїздом/автобусом/авто. Потім сісти на автобус Херсон – Раденськ, Херсон – Великі Копані або Олешки – Раденськ, а далі рухатися на північ пішки до відкритих пісків. Автобуси їздять від залізничного вокзалу і центрального ринку Херсона. Перш ніж дістатися до пустелі, потрібно подолати декілька кілометрів соснових лісів, які захищають села від піщаних бур.

Коли вирушати: їхати краще у травні-червні, коли у таврійських степах цвітуть дикі маки, або у вересні-жовтні, коли сонце вже не так сильно припікає.

Що взяти з собою: якщо ви подорожуєте самостійно, в Олешках слід купити їжу й набрати води, оскільки далі магазинів може не бути. Якщо ви потрапили сюди у хмарну погоду, можете легко заблукати, тому компас – обов’язковий атрибут.