Секрети, які приховує Коломийщина: рецепт спаської замащинки та легенда про церкву опришків

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Поблизу Коломиї є низка цікавих місць, які залишаються маловідомими для мандрівників.

В селі Нижній Вербіж, біля Коломиї в Івано-Франківській області, збереглась дерев’яна церква Різдва Пресвятої Богородиці, яка входить до світової спадщини ЮНЕСКО. Її збудовано за кошти учасника опришківського повстання – Григорія Семенюка, який був другом Олекси Довбуша.

За легендою, Семенюк, зібравши кошти, вирішив покаятися в своїх гріхах і віддати всі кошти на побудову церкви. Причому, почав він її будувати у досить зрілому віці – йому минуло 92 роки. Спорудили церкву наприкінці XIX століття.

До сьогодні вона збереглась практично у первісному стані. Завдяки чому 2013 року разом з 7 іншими церквами України вона потрапила до списку світової спадщини ЮНЕСКО. Серед цих храмів лише церква Різдва Пресвятої Богородиці не є музейною – вона заправду діє. А поруч із нею стоїть дзвіниця 1743 року, на яку навіть можна піднятись.

Поряд з Нижнім Вербежем є ще одне цікаве село, де можна скуштувати карпатського чаю та спробувати місцеву страву. Так, в селі Спас можна відвідати еко-виробництво смачних карпатських чаїв. Його організував пан Михайло, який вже більше 25 років вивчає властивості різних рослин та цікавиться зільництвом. Окрім відбору рослин для лікувальних чаїв, він ще й створив кімнату-музей карпатського зільника та з радістю приймає гостей. Зільник – це такий карпатський знахар, який в давнину лікував жителів села.

"Я ще давно побачив, що лікарські рослини – основа нашого економічного розвитку, тому що це золото під ногами, про яке ми повинні дбати", – розповідає він. "У нас є заготувачі, які знають де збирати, як збирати, як зберегти популяцію і які мають бути лікарські рослини. Ми ні в якому разі не займаємось збором червонокнижних рослин, не нищимо то все."

Разом з тим, у Спасі можна скуштувати унікальну страву – спаську замащинку. Місцева жителька, пані Марія, готує її за рецептом бабусі в традиційній спаській печі.

"На 10-літрову каструлю повинно бути половина м’яса, порізаного шматками. Повинна бути яловичина і свинина. М’ясо посипають спеціями. Далі пасерують борошно в смальці (10 столових ложок на 200 грамів) і розводять окропом до консистенції сметани. Все укладають в каструлю, накривають кришкою і кришку заліплюють тістом", – ділиться секретами приготування незвичайної страви пані Марія. Замащинка готується в печі й в результаті м'ясо стає неймовірно м’яким та просто тане в роті.

Подробиці дивіться в сюжеті рубрики "Мій путівник" програми "Сніданок з 1+1".

Відео Мій путівник. Коломийщина - повстанська криївка та спаська замащинка

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Туризм на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар

Вибір редакції