В Україні процвітає туристичне шахрайство: як не натрапити на гачок і правильно обрати турагента
ТСН з'ясовувала, як не попастися на гачок шахраїв і правильно обрати турагента, від якого залежить успіх вашої відпустки, та чому і коли подорожчає відпочинок у Туреччині та Єгипті.

В Україні нині особливо процвітає туристичне шахрайство. Нечесні на руку ділки продають так звані "відмовні тури", яких чимало через COVID-19. А потім зникають з грошима.
Про це йдеться 21 лютого в сюжеті ТСН.Тижня.
За словами власника туристичної компанії Максима Циркеля, наразі для туристів доступний вибір з 10 країн. Ринок оживає, літаки літають заповненими. На першому місці по продажах традиційно Єгипет, "гарячих турів" майже немає. Але від квітня цей напрямок подорожчає.
"Від кінця березня в Єгипет пускатимуть російських туристів. Якщо це трапиться, Єгипет тут же підніме цінник. Скачок цін можливий на плюс 25-40 відсотків", - каже Максим Циркель.
У хіт продажів потрапили елітні Мальдіви. У тренді раннього бронювання традиційно Туреччина. Але там підняли в цьому році ціни на проживання. Зараз ціни вищі на 10-15%.
Грузія почала пускати туристів, які зробили щеплення від коронавірусу. У квітні має відкритися для туристів Кіпр. Далі, можливо, Греція.
"Албанія на червень вже рейси заповнені на 20%. На Болгарію туроператори роблять великі ставки і вже почалися продажі", - зазначає власник туристичної компанії.
Особливість сезону - туристу не потрібно платити всю суму одразу. Достатньо внести маленьку передоплату. В середньому це чи 1% від вартості тура чи тисяча гривень. Також туристи повинні оплатити повну вартість за 10 днів чи за тиждень до дати вильоту. І до кінця цього терміну від туру можна відмовитися без штрафу.
Але слід зауважити, що саме такі відмовні тури стали інструментом маніпуляцій з боку шахраїв.
"Виставляють фіктивні об'яви про неіснуючі відмовні тури за ціною дуже низькою. Люди вірять, переводять передоплату і шахраї потім зникають. Обов'язково все перевіряйте. У будь-якого туру є номер заявки у туроператора і вам повинні цей номер дати", - радить Максим Циркель.
Є ще один спосіб обману.
"Недобросовісні агенти називають туристу суму, що не існує, щоб отримати гроші. Як тільки гроші падають на рахунок компанії, туристу телефонують і кажуть: "Ой, ваш тур не підтвердили, місця закінчились, але у нас є на 10 тисяч дорожче інший варіант". База туров єдина. До кого б ви не звернулися, всі бачать одне і теж. Система в країні загальна, вона одна", - додає Максим Циркель.
Тому дуже прискіпливо варто вибирати турагента, бо нині на ринку біда, каже власниця туристичної компанії Альона Бальме. Ліцензії для турагенцій в Україні скасували. Відкрити турфірму тепер може будь-який ФОП. Турагентом може стати будь-хто.
Відео Новини тижня: як не стати жертвою туристичного шахрайства
Кілька діб українські туристи не могли вибратися з острова Занзібар. У туристичну пастку потрапив навіть голова Державної міграційної служби України Максим Соколюк із дружиною. До порятунку українців долучилося навіть МЗС. Повернути туристів вдалося лише через три доби. Нині особливо процвітає туристичне шахрайство. Як не попастися на гачок шахраїв і правильно обрати туристичного агента – дивіться далі.

Важливо розрізняти туроператора від турагенції. Для розуміння: туроператор – пекарня, яка пече хліб, а турагент – магазин в якому цей хліб продається. І останнім часом активно його продавати почали онлайн. Нині в Україні працює вже три ресурси, на яких можна придбати тур не виходячи з дому. Ви з дому вибираєте тур, оплачуєте карткою 10%, отримуєте унікальний номер, за яким можете перевірити бронювання на сайті туроператора, йдете в банк, сплачуєте решту і вам на пошту надходять всі документи. У Європі у такий спосіб бронюється половина всіх турів. В Україні ж поки що так роблять лише пів відсотка мандрівників. Більшість користуються старою схемою - послугами турагентів.
Як правильно вибрати турагента і про що подбати, аби відпочинок не перетворився на проблему
- Краще йти до перевіреного турагента з досвідом роботи мінімум 3 роки.
- Турагент, як і сімейний лікар, має детально вислухати ваші побажання та вимоги до відпочинку.
- Перед візитом до турагенції познайомтеся з інформацією про країну, яку хочете відвідати.
- Краще бронювати тур заздалегідь і не віддавати одразу всі гроші.
- Пам’ятайте: дешевий сир лише у мишоловках. Тому, якщо вам обіцяють тиждень відпочинку в Єгипті за 200 доларів в п’ятизірковому готелі - від цієї пропозиції точно варто відмовитися.
Нагадаємо, що наразі кількість країн, чиї кордони відкриті для українців, збільшилася до 95, але їх можна відвідувати за умови дотримання необхідних карантинних вимог на тлі пандемії коронавірусу.