Язичницька спадщина чи протест проти політики СРСР: як з’явилась страхітлива Гора Хрестів у Литві

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Туристів вражає незчисленна кількість розп'ять, які встановлені на Горі Хрестів та поблизу.

У Литві, неподалік міста Шяуляу, розташовується дивовижна Гора Хрестів, яка наводить на відвідувачів релігійне хвилювання або ж страхітливий ступор. Складно залишитись серед такої кількості дерев’яних кам’яних та металевих "дерев життя" байдужим, при тому, що на пагорбі вони більше нагадують про смерть.

Тут нараховується близько 50 тисяч розп’ять різного розміру, які, своєю чергу, обвішані китицями натільних хрестиків. Дослідники подейкують, що Пагорб це результат поєднання язичницьких вірувань та пізнього католицизму, що закріпилось у Литві лише XIV століття. Так, навіть у цих хрестах вбачають залишки старовірної символіки сонця, води, землі та інші алегоричні знаки.

Перша згадка про Гору Хрестів – 1850 рік. Але, вважається, що священним місце стало набагато раніше. За ще однією версією, люди почали зносити розп’яття, коли місцеві побачили Діву Марію з дитям на руках. Подейкують, що саме вона вказала на Гору, яку варто освятити таким чином.

Гора Хрестів, Литва
www.flickr.com/Meredith Katzman

Однак, останні десятиліття люди встановлюють тут розп’яття та статуї на згадку про жертв політичних репресій. Зокрема, існує думка, що з початку XIX століття хрести встановлюють на знак протесту проти загарбницької політики Російської імперії.

Відомо, що за часів радянської влади хрести з Гори були неодноразово знесені бульдозерами та спалені. Але після кожного святотатства люди знову приносили їх у данину про обездолених та загиблих. Зокрема, хрести встановлювали на згадку про переселення близько 100 тисяч патріотичних литовців під час операції "Весна" 1948 року.

Популярності місце набуло вже після отримання Литвою незалежності 1991 року. Світову ж славу Гора Хрестів здобула трішки згодом, 1993 року, коли тут встановили розп’яття за наказом Папи Римського Івана Павла II.

Яка б причина появи Гори Хрестів не була вона однозначно символізує певний культурний пласт литовської самобутності. Місце навіть віднесено до всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, як нематеріальна культурна пам’ятка Литви.

Гора Хрестів, Литва_2
www.flickr.com/Andrius Aleksandravičius

Раніше згадувалось про історію Венденського замку, яку приховували за часів СРСР. Твердиня розташована у місті Цесіс у Латвії, яке не так відоме українському туристу, як Рига чи розкручена Юрмала. Це зовсім невеличке містечко, таких в країні безліч, але кількість масштабних історичних будівель на один квадратний метр вражає.

ВідеоМій путівник. Латвія: доля радянських пам'ятників та готель в старовинній садибі

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Туризм на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Вибір редакції