Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

На Богоявлення тут освячують воду та випускають у небо голубів.

Свято Хрещення на Йордані_16
Reuters
Святкування Хрещення Господнього на річці Йордан
У богослужбових текстах православної церкви нерідко вживаються такі звороти, як "води Йорданські", "велика ріка Йордан" тощо. Нам, українцям, слова про величну річку асоціюються чітко та однозначно: широкий і повноводий Дніпро, оспіваний поетами та народним епосом.

Яким же є здивування при зустрічі з реальним Йорданом! Який не тягне, на нашими критеріями, навіть на "нормальну" річку – так, щось середнє між притокою та струмочком.

Релігія ж вчить бачити в Йордані велич насамперед духовну. Для давніх євреїв перехід через Йордан став важливим рубежем – символом початку нового етапу історії, входження в Обіцяну Землю після єгипетського рабства та 40 років поневірянь пустелею.

У християнстві ж додалася складова очищення. Хрещенням від Іоана Хрестителя, що передує початку проповіді та активного служіння, Ісус змиває первородний гріх Адама. Тобто звільняє людство від давнього прокляття, аби потім відкрити перспективу вічного життя.

Духовне значення Йордану підкреслюється й досі. Ця річка не є промисловою. Вона вільна від дамб і риболовлі. Йордан не використовується для судноплавства. Тобто його призначення – не "матеріальне". А велич не вимірюється розмірами – шириною чи кількістю кубометрів води.

Йордан нині приваблює паломників з усього світу. Котрі шукають у його воді відчуття долучення до дивовижної кількатисячолітньої історії спасіння, а також очищення від власних гріхів.

Адже занурення в Йордан знаменує собою таїнство хрещення. Організовані групи прочан навіть прочитують перед омовінням спеціальні молитви на повторення хресних обітниць. Аби нагадати собі про взяти колись при хрещенні обов'язки виконувати заповіді Христові.

Небуденність такої події підкреслюється спеціальним одягом: люди вбираються у довгі білі сорочки, найчастіше прикрашені зображенням Ісусового хрещення. Ці "ризи" знімають у роздягальнях відразу по виході з річки. Сорочки не перуть, а просто висушують і забирають додому як один із головних сувенірів Святої Землі. Не тільки на пам'ять. Вважається, що цей одяг має здатність допомагати під час хвороб, сприяти молитві в момент душевного сум'яття та заспокоювати під час життєвої кризи.

Сорочки можна придбати майже в будь-якій сувенірній лавці. В Ізраїлі та Палестині вони коштують близько $ 5. А місце, куди масово прямують прочани з Єрусалима, називається Каср аль-Яхуд.

Це не автентичне місце хрещення Ісуса – за понад дві тисячі років Йордан змінив течію. Раніше він протікав на кількаcот метрів східніше. Тепер це територія Йорданії, а місце має назву Ваді-ель-Харар.

Самим же теперішнім Йорданом проходить кордон між двома державами. Їх розділяє близько 10 метрів. Огороджені місця для купання з обох берегів охороняють солдати з автоматами. З боку Ізраїля під'їзд до річки відкрили лише близько 3-х років тому. До того протягом десятиліть довколишня територія була мілітаризованою зоною, потрапити в яку можна було лише за спеціальним дозволом.

Краєвиди дорогою до Йордану й досі сумні. Юридично це територія невизначеного статусу, тож наслідки війни на ній ліквідовувати немає кому. Пустеля, блокпости, розбомблені руїни храмів і монастирів, огорожа з колючого дроту та попереджувальні таблички про небезпеку мінних полів – серед таких пейзажів паломникам доводиться готуватися до омріяного омовіння.

Із цим виразно контрастує протилежний йорданський бік, де виблискують банями діючі церкви. А до місця хрещення Ісуса в дні свят сходяться велелюдні процесії.

Вода Йордану на перший погляд не справляє приємного враження. Вона видається брудною. Але зайти в неї – саме задоволення. У спекотному південному кліматі непоказна йорданська вода тішить своєю прохолодою.

За традицією, паломник має 7 разів зануритися, бо саме так заповів старозавітній пророк Єлисей командувачеві сирійського війська, котрий страждав на проказу. Коли хворий сповнив настанову пророка, то одужав – твердить Біблія. Тож і тепер люди шукають у повторенні цього ритуалу зцілення від власних недуг.

А на свято Богоявлення на берегах Йордану збираються натовпи місцевих християн. Православні архієреї здійснюють чин освячення води, а в небо традиційно випускають білих голубів – на згадку про євангельську оповідь, у котрій ідеться про сходження у вигляді голуба Святого Духа на Ісуса Христа.

Дмитро Шаповалов

Залиште свій коментар

Вибір редакції