За словами психологів, цей день нівелює проблему поширення депресії.

Третій понеділок січня вважають найдепресивнішим днем року, який більше відомий як "блакитний понеділок". Кажуть, цього дня люди зазвичай почуваються пригнічено і мають гірший настрій, ніж зазвичай. Цьогоріч він припав на 20 січня. Однак, за дослідженням, явище "блакитного понеділка" не має жодних підтверджень і є маркетинговим ходом, пише CNN.

"Блакитний понеділок" розпочався з пресрелізу, який 2005 року розіслав британський телеканал Sky Travel, що вже не існує. Він направив журналістам рекламне оголошення про те, що спільно зі психологом вони розрахували найнещасніший день року. Вони розробили його за допомогою складної формули, яку вигадав британський психолог Кліфф Арналь. 

Так, цей день припав на період після Нового року та Різдва, і не дарма. Автори "депресивного" понеділка визначили, що саме взимку, коли погодні умови змушують почуватися гірше, люди готові купити квиток у теплі країни. 

Припускають, що олії у вогонь підлили дослідження у Японії. 2009 року коефіцієнт самогубств по понеділках для японських чоловіків був значно вищим, ніж в інші дні тижня, особливо для людей категорії "продуктивний вік". Ймовірно, винними були структура робочого тижня і економічна боротьба.

Цей піар-хід закріпився в сучасній культурі, тож компанії використовують цей день як шанс для просування своїх товарів і послуг, які зроблять самопочуття кращим.

Однак "блакитний понеділок" не обґрунтований науково. Формула Арналя, за якою визначають найдепресивніший день, виведена на основі таких показників як погода, борг, місячна заробітна плата, час від Різдва, невиконання новорічних обіцянок самому собі, низький рівень мотивації та відчуття необхідності діяти.

Жоден з факторів, які він включив, не можуть бути виміряні, а, отже, сама формула не може бути адекватно оцінена або перевірена. Наприклад, немає способу виміряти середню кількість днів, якої вистачає для того, аби почати жалкувати про новорічну обіцянку.  До того ж, січнева погода різниться у різних країнах і континентах. 

Директор Британського фонду психічного здоров'я Раві Шах зазначає, що "блакитний понеділок" нівелює проблему поширення депресії.

"Говорячи, що цей день - єдиний найгнітючіший у році, ми без будь-яких доказів спрощуємо те, наскільки серйозною може бути депресія. Це не явище одного дня, це клінічний синдром, який може тривати кілька тижнів і більше", - сказав він.

На відміну від "блакитного понеділка" зимова депресія, або сезонний афективний розлад (САД), є реальною. Це форма депресії, з якої люди зазвичай стикаються в осінні і зимові місяці, коли сонячного світла менше. Найважчими місяцями для людей з САД, як правило, є січень і лютий.

Цей стан пов'язують з біохімічним дисбалансом в мозку, викликаним коротким днем ​​і меншою кількістю сонячного світла взимку. У міру зміни пір року люди відчувають зрушення в своїх біологічних внутрішніх годинниках або циркадному ритмі, що може привести до невідповідності з їхнім звичайним графіком.

За даними Американської психіатричної асоціації, загальні симптоми САД включають втому, незважаючи на те, скільки людина спить, і збільшення ваги, пов'язане з переїданням і споживанням вуглеводів.

Відео Як побороти післясвяткову депресію

Після тривалих свят непросто повернутися до звичного робочого режиму. Як правильно повернутися до роботи після свят і що таке "післясвяткова депресія", - розповів доктор медичних наук, психіатр Київської клінічної лікарні на залізничному транспорті № 1 Олег Чабан.

Як побороти післясвяткову депресію

Залиште свій коментар