Приязні та зворушливі. Неймовірні факти про чарівних Мумі-тролів

102 роки тому народилася відома фінська письменниця Туве Янссон, яка подарувала світові дитячі книги про Мумі-тролів.

9 серпня 1914 року народилася відома фінська письменниця Туве Янссон, відома передусім своїми книгами для дітей про Мумі-тролів. Завдяки своїй творчості письменниця стала національним героєм Фінляндії. Її 80-й день народження відзначали усією країною, як державну подію, а у день смерті оголосили національний траур.

Взагалі Туве Янсон більше вважала себе художником і до літературної творчості ставилася не дуже серйозно. Жінка робила фреску в будинку мерії у Гельсінкі, розписувала вівтар в церкві міста Теува тощо.

Про Мумі-тролів Туве Янсон написала 8 розповідей. Вона сама вигадувала та малювала героїв своїх книг, а також адаптувала свої книги до театру. Після виходу в світ дитячих книжок до письменниці одразу прийшов шалений успіх. Популярність книг не спадала навіть з роками, та й досі діти охоче читають історії про Мумі-тролів.

У день народження відомої фінської письменниці, ТСН.ua зібрав докупи неймовірні факти про одних з найзворушливіших істот з дитячих книжок, подарованих нею світові.

ФАКТ №1

За словами Туве Янссон, першого Мумі-троля вона вигадала під час суперечки зі своїм братом щодо Іммануїла Канта. Дівчина на стіні туалету намалювала Мумі-троля з підписом "найогидніша істота, яку тільки можна уявити" і під ілюстрацією написала "Кант". З часом огидлива істота перетворилася на зворушливого Мумі-троля, якого тепер впізнає кожен.

ФАКТ №2

Вперше зображення Мумі-троля було опубліковане як підпис до антигітлеровського карикатурного малюнку, зробленого Янссон у кінці 1930-х років. 

Мумі-троль
paulgravett.com

ФАКТ №3

Мумі-тролі є далекими нащадками скандинавських тролів. Зовні вони білі і округлі, з великими мордами, які нагадують бегемотів. Це безтурботна і заповзятлива сім'я, яка мешкає в будинку в Мумі-долині.

У них вдома завжди панує дружня атмосфера. Тут радіють кожному гостю та приймають будь-кого, хто до них приходить.

Цікаво, що Туве Янссон вперше зобразила Мумі-троля у 1930-х роках, вона назвала його Снорк. Він був не таким приязним, як став виглядати згодом. Снорк був більш худим, з довгим вузьким носом і вушками, схожими на ріжки.

ФАКТ №4

Мумі-тато зустрів Мумі-маму, коли море під час шторму принесло її просто до нього в обійми.

ФАКТ №5

Одним з друзів Мумі-троля був Сніфф, який дуже дорожив своїм хвостом і був доволі лякливим. Його улюбленою фразою була: "Ця пригода може бути небезпечною для такого маленького звірка, як я".

ФАКТ №6

Згідно з сімейною легендою, колись давно всі Мумі-тролі жили за піччю в будинках людей, але потім перебралися в Мумі-долину.

ФАКТ №7

Багато персонажів з книг Янссон списані з реальних людей в житті письменниці. Так, Тофсла і Віфсла були прообразом Янссон та її коханки, заміжньої Вівіки Бендлер, із якою у неї був короткий, але пристрасний роман.

Мумі-троль, Туве Янссон
rustoria.ru
Туве Янссон та Вівіка Бендлер

Гомосексуалізм був незаконним в Фінляндії, тому Янссон потрібно було тримати усе в секреті. Два персонажі, які репрезентують Янссон та Бендлер, так само, як і ця пара, завжди трималися рука об руку та мали валізу, про вміст якої вони нічого не розповідали, а просто казали, що там є "зміст".

Мумі-троль, Туве Янссон
Тофсла і Віфсла, прототипи Туве та Вівіки, показують рубін усередині своєї валізи

Усередині чемодана був рубін – символ їхнього кохання – та Морра – сіра істота, яка заморожувала усе, до чого торкалася. Морра, ніби суспільство, яке не давало Янссон публічно показувати свої почуття, оскільки письменниця постійно мала приховувати свою сексуальну орієнтацію.

ФАКТ №8

Туве Янссон прожила 45 років зі своєю коханкою Тууліккі Пієтіла. Її письменниця також зобразила у книжці у вигляді персонажа Туу-Тікі. Вона спрямовувала Мумі-троля під час зими та у важкі часи.

ФАКТ №9

Письменниця виокремила серед персонажів місце й для себе. В останній книзі, яка була написана 1970 року, відображені емоції Янссон після смерті її матері. Там письменниця створила нового персонажа Тофт, який, приходячи до Мумі-будинку виявляє, що нікого нема вдома.

ФАКТ №10

Доходи від реалізації продукції, що використовує образи Мумі-тролів, складають таку ж частину державного бюджету Фінляндії, як і податкові відрахування корпорації Nokia.

Мумі-троль
Getty Images

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: