Хрещення Господнє: історія свята, як правильно купатися і чого не можна робити

Хрещення Господнє: історія свята, як правильно купатися і чого не можна робити

Фото: Уніан

Водохреще є останнім святом з різдвяно-новорічного циклу та завершує 12 днів Коляди між Різдвом та Водохрещем.

Водохреще, Хрещення чи Йордан: історія свята

Водохреще – свято неперехідне і належить до 12 найбільших свят року. 19 січня також святкують Богоявлення. Обидві події трапились у один день, але у давній церкві їх святкували окремо, а нині вони знову збігаються. Цього дня вітаються: “Христос хрещається!”, а відповідають: “В річці Йордан”. Із цим святом пов'язують хрещення Христа. Коли Ісус Христос досяг 30-річного віку, він прийняв хрещення від Івана Хрестителя в річці Йордані.

Фото: Уніан

Вражає той факт, що вода, освячена на свято Йордана, дійсно не псується впродовж року. Віряни певні, що справа у святості, а скептики кажуть, що виною всьому срібло з хрестів, котрі занурюють у воду.

Зранку 19 січня у церквах відбуваються святкові богослужіння. Після них народ іде до водойми, несучи дерев’яного хреста та хоругви поперед процесії.

За тиждень до свята у кризі замерзлих водойм вирізається ополонка у формі хреста. Цим традиційно займається чоловіча громада: на річці вирубається ополонка, а великий хрест з льоду встановлюють над ополонкою та обливають його червоним квасом з буряка, що символізує кров.

Підійшовши до ополонки, весь натовп зупиняється та стає навколо неї. Священник занурює хрест в ополонку під спів церковного хору. Коли воду освячено, віряни набирають з неї воду у заздалегідь припасений посуд.

Набрати свяченої води можна у церкві. Також освячуються водойми – річки та озера. Згідно з релігійними переконаннями, така вода очищує від гріхів та заряджає здоров’ям на увесь наступний рік.

Купатися чи не купатися: які правила занурення у воду на Хрещення

Здавна вважається, що купання на Водохреще сприяє зціленню від різних недуг. Жорстких правил, як треба купатися на свято, немає. Але, як правило, купанням є триразове занурення у воду з головою.

Фото: Уніан

Водночас вірянин хреститься і вимовляє “В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!”. Водосвяття може здійснювати тільки священик – читанням відповідних молитов і триразовим зануренням хреста у воду. На водоймах для цього заздалегідь робиться ополонка – йордань – як правило, у формі хреста.

 • За два тижні до купання необхідно підготувати організм до холоду, обтираючись рушником, змоченим у холодній воді, роблячи контрастний душ. Радять також практикувати короткочасне перебування на відкритому повітрі в мінімальній кількості одягу.
 • Не вся погода є сприятливою для купання. Ідеальна температура для новачків – від 2 до 5 градусів нижче нуля. Можна ризикнути пірнути і в сильний мороз, але -10°C – це вже небезпечний поріг для людини, яка вперше занурюється в ополонку.
 • За годину до пірнання потрібно поїсти, категорично заборонено вживати алкоголь.
 • Ближче до процедури необхідно розігріти тіло, зробивши зарядку або невелику пробіжку.
 • До ополонки необхідно підходити у зручному, неслизькому взутті, краще використовувати черевики або вовняні шкарпетки. Також підходять спеціальні гумові капці.
 • Жінкам не рекомендують заходити в ополонку у відкритому купальнику, найкраще для цього підходить закрита сорочка.
 • Купання — це триразове занурення у воду. У цей час вірянин хреститься і вимовляє: "В ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа!" 
 • Категорично заборонено пірнати в ополонку головою вперед. Не рекомендують також стрибки у воду і занурення з головою, оскільки це збільшує втрату температури і може призвести до шоку від холоду. Занурюватися найкраще по шию, щоб уникнути рефлекторного звуження судин головного мозку.
 • Задля уникнення переохолодження організму не рекомендують перебувати в ополонці понад 10 секунд.
 • Під час виходу з ополонки не рекомендується триматися за поручні, краще використовувати сухий рушник.
 • Після купання треба розтерти себе сухим рушником і надягнути теплий одяг. Водночас слід пам'ятати, що активне розтирання може призвести до пошкодження капілярів шкіри.
 • По завершенню процедури необхідно випити гарячий чай з ягід або фруктів. 

Що можна і чого не можна робити на Хрещення

Найголовніша заборона 19 січня – це піст. Саме в день Хрещення Господнього - один із найсуворіших постів року. Церковні служителі просять усіх вірян людей зовсім не приймати 19 січня їжу, поки не зійде перша зірка.

Оскільки Хрещення Господнє – це велике і важливе свято, церква закликає до відмови від усієї роботи і тяжкої праці.

Крім цього, на Хрещення Господнє заборонено лаятися, лихословити, проявляти свої негативні емоції, сваритися з кимось, ображати когось і так далі. Цей день бажано провести у святковому настрої.

Нехай свята водичка скропить ваші личка: прикмети, традиції і звичаї на Хрещення

Напередодні свята українці традиційно зустрічають другий Святвечір. Впродовж 18 січня віряни тримають піст та нічого не їдять. Сідати за вечерю можна лише після появи першої зірки на небосхилі. До столу подають пісні страви – рибу, вареники з капустою, кутю, узвар тощо.

Зазвичай після водосвяття всі люди поверталися до своїх хат. Поки мати або старша дочка подавали на стіл обідати, батько брав з-за образу Божої Матері пучок сухих васильків, мочив їх у свяченій воді і кропив все в хаті та в господарстві; потім брав ще крейду і писав хрести на образах і дверях.

Фото: Уніан

По обіді дівчата бігають до річки вмиватися в "йорданській воді" — "щоб були рожеві лиця". На Гуцульщині хлопці водять своїх дівчат до ополонки — "щоб сі умила та красна була".

Цього дня колядники приходять до кожної оселі з віншуванням та щедрівками. За таке привітання господар обдаровував, бувало щедрівників грішми на церкву. "Що ми казали, аби так воно і сталося — і вам, і нам, і всьому світу. Най у вас святиться, веселиться, свята йорданська водиця, як нині, і в рік, і від року в рік, і на цілий вік. Дай, Боже!"

Кутя голодна, а серце сповнене радістю: що готують на Хрещення

Голодна кутя, або як ще називають Друга кутя чи Голодний Святвечір повторює обряд Багатої куті, але в дещо скороченому варіанті.

Готували всього сім страв: рибний борщ, суп або галушки, смажена риба, капуста, горох, кутя та узвар. Страви робили не у великих горщиках, а в маленьких горщатах. Протягом всього дня всі мають дотримуватися суворого посту. Надвечір після трапези йшли до церкви, де відбуватиметься проходитиме служба, яка закінчуватиметься освяченням води.

Фото: Facebook

Вся сім'я сідає за сімейну вечерю тільки з появою першої зірки. Починають її зі святої води. Потім їдять кутю, запиваючи узваром.

У багатьох регіонах України також пекли спеціальний обрядовий хліб (або три хліби). З цим хлібом (хлібами) господар будинку і молодший син обходив будинок і кропив його свяченою водою. Згідно з народними віруваннями таким чином він проганяв з господарства біди і нещастя.

Водохреще 2021: поради лікарів, як правильно купатися у крижаній воді

Водохреще 2021: поради лікарів, як правильно купатися у крижаній воді

Повʼязані теми:

Наступна публікація