Ліна Костенко святкує 91 день народження: п'ять цікавих фактів про поетесу

Дата публікації
Перегляди
1517
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Ліна Костенко святкує 91 день народження: п'ять цікавих фактів про поетесу

Фото: ukrainky.com

Поетесу називають залізною жінкою.

Сьогодні, 19 березня, свій 91 день народження святкує одна з найвидатніших письменниць України Ліна Костенко. Вже десять років вона мовчить, не зустрічається із журналістами й уникає будь-якої уваги.

Через безкомпромісність та неабияку сміливість її прозвали залізною жінкою. "Не боюсь донощика в трактирі, бо все кажу у вічі королю", - якось написала Ліна Костенко. Поетка не збрехала: вона ніколи не йшла на компроміс із владою і не боялася говорити правду все своє життя. "Сніданок з 1+1" зібрав п'ять цікавих фактів про Ліну Костенко.

1. Ліна Костенко мріяла стати льотчицею. Навіть створила собі парашут із маминої старої парасолі та простирадла. Майбутня поетеса та письменниця так хотіла літати і вірила: їй вдасться, що піднялась на горище і стрибнула разом зі своїм саморобним винаходом. Так маленька мрійниця мало не загинула. Тому із цією мрією було покінчено. Коли Ліна подорослішала, то стала педагогом, а потім відкрила свій талант і стала королевою української поезії. 

2. Ліна Костенко завжди писала і пише тільки те, що хоче. А ще вона говорить те, що думає. Свою безкомпромісність вона перейняла від бабусі. Жінка навчила онуку любити свободу і бути чесною. Коли більшість колег поетів та письменників боялися репресій і мовчали, вона продовжувала писати і критикувати владу. У радянські часи брала активну участь у дисидентському русі. За це її твори заборонили друкувати в Україні протягом 14 років.  Це була жахлива каторга для поетеси. У відповідь на таку жорстоку ценцуру вона навіть оголосила голодування. Це не дало результату, і Ліні Василівні довелося навчитися жити у самітній тиші. Саме у цей важкий для неї час, Костенко написала свої відомі твори "Берестечко" і "Маруся Чурай".

Безкомпромісна та смілива: 5 цікавих фактів про Ліну Костенко

Безкомпромісна та смілива: 5 цікавих фактів про Ліну Костенко

3. Ліну Костенко колеги називають генієм слова. Люди, які знають її ближче, кажуть, що вона залізна жінка. Ліну Василівну нагороджували багатьма почесними відзнаками, про які поети та письменники тільки мріють. Утім, для неї всі ці нагороди нічого не  означають. Без жодних пояснень вона відмовилася від премії "Золотий письменник України". Так само вчинила, коли її хотіли нагородити званням Героя України. Крім того, Костенко заявила: політична біжутерія, яку вона не носить.
 
4. Ліна Костенко була двічі одруженою. Вперше вона вийшла заміж за Єжи-Яна Пахльовського. Поляк носив їй оберемками бузок та читав вірші. У них народилась донька Оксана. Кохання було яскравим, але недовгим. Він не захотів їхати до Києва, а вона до Варшави. Розійшлися тихо, в потім Ліна зустріла свого другого чоловіка, на якого чекала її душа. Василь Цвіркунов, директор кіностудії імені Довженка, став для неї чоловіком та опорою на довгих 25 років. Він полюбив доньку Костенко від першого шлюбу як рідну, а згодом у пари народилась і спільна дитина - син Василь.
 
5. Ліна Костенко оповита легендами. Кажуть, у молодості вона була екстравагантною жінкою і часто курила. У неї закохувалися відомі й знамениті чоловіки. Її прихильності добивалися українські поети Василь Симоненко та Дмитро Павличко. Другий навіть зізнався, що досі береже коробку сірників, яку він купив кілька десятків років тому спеціально, щоб під час зустрічі прикурити Ліні цигарку.

Зараз Ліну Костенко майже нереально побачити на публіці. Вона ігнорує світські заходи і не спілкується із пресою. Вона каже, що це пусті теревеньки. Увесь свій вільний час Ліна Костенко пише. 

Повʼязані теми:

Автор
Тетяна КурпітаТетяна Курпіта
Дата публікації
Перегляди
1517
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація