Маланка у Красноїльську: як на Буковині влаштовують народні вечірки на Щедрий вечір

Народне свято шаленства і "беззаконня".

Дикі первісні костюми з соломи, чіпляння до туристів і блокпости із фейковими прикордонниками на дорогах. Так у Чернівецькій області проходить святкування Щедрого вечора - Маланки.

ТСН.ua з’їздили у епіцентр переберії, щоб відчути на собі усю силу і шаленість свята.

Один раз на рік, з 13-го на 14 січня, селище Красноїльськ перетворюється на місце, де закони припиняють свою дію і в силу вступають місцеві правила. 

Дістатися сюди не так просто. Вже на половині шляху водіїв зустрічає перший шлагбаум, яким керують переодягнені у прикордонників чи поліцейських місцеві жителі. Зазвичай вони зустрічають у балаклавах і зі зброєю (несправжньою). Часто їх можна сплутати зі справжніми правоохоронцями, адже усі мають дуже правдоподібний вигляд. 

Машину не пропускають, доки водій не дасть хабар. На щастя, для вільного проїзду вистачає 10-20 гривень. Однак згодом поїздка стає дорогим задоволенням, адже таких блокпостів дорогою може бути від 8-ми до понад 15-ти. Єдиний порятунок - вміння торгуватися.

У Красноїльську свято в кожному куті проходить по-різному, однак всюди чоловіки готують свої костюми. Так, найколоритнішими є ведмеді, яких ведуть на ланцюгу цигани. Вага костюму ведмедя із сіна часом становить понад 40 кілограм, тож ходити й танцювати у них вкрай важко. Якщо у ньому впасти, то підвестися можна вже лише з допомогою товаришів.

Також тут вбираються у царів, чортів, євреїв, кіз, коней та інших персонажів. Дівчата не маланкують, виняток роблять лише для дітей.

Коли всі вже вбрані у свої костюми, компанії потроху сходяться і розпочинають гуляння у одному з будинків. Тут і починається найяскравіша частина: хлопці то танцюють, то жартома б'ються та сходяться у “слеми”. Спочатку усе схоже на місиво із людей, хутра і соломи, однак згодом починає простежуватися певний сценарій. 

Відпочивши на одному подвір’ї, величезна галаслива компанія переходить із хати у хату: у цей вечір ворота до будинків відчинені. Господарі ж помешкань частують гостей галушками, м’ясом, домашньою випічкою і міцними напоями. Так перебрані святкують усю ніч.

Фотогалерея Як на Буковині влаштовують народні вечірки на Щедрий вечір (9 фото)

Наступного дня маланкарі знову вбираються у свої костюми. На одному з кутів у ведмедів “виростають” крила. Таке вбрання ведмедя-метелика важить чимало, тож після кожного двору можна помітити, як вони відпочивають біля брами. Зняти костюм та відпочити не можна через крила, які можуть сягати шести метрів у ширину. Його затягують зранку і носять впродовж всього дня. Разом із ними будинками ходять вищезгадані персонажі.

маланка день_4
ТСН.ua/Олександра Агєєва

Згодом усі учасники сходяться в одну компанію та йдуть у центр селища, де продовжують своє гуляння. Туди вони йдуть головною вулицею, так само бавлячись. Дістатися може не лише учасникам: переодягнені маланкарі чіпляються до будь-кого з перехожих, тож лякатися “нападам” чи залицянням тут не варто.

Фотогалерея Блокпости на дорогах і 40-кілограмові костюми: як на Буковині святкують Маланку (15 фото)

Нагадаємо, центром міста Чернівці пройшлися маланкарі із гігантськими макетами щура, свині, кита та нутрії та на VІІІ фольклорно-етнографічному фестивалі “Маланка Фест”. 

Залиште свій коментар