Маска vs культура: чому в країнах Азії її носіння - норма, а у США - привід для приниження

Для багатьох країн Азії носіння маски було культурною нормою ще до спалаху коронавірусу.

В Азії мешканець без маски вважається потенційно небезпечним та безвідповідальним. Наприклад, у США це працює навпаки: людей дискримінують, називаючи їх "хворими", та уникають контакту з ними. Частково така поведінка залежить від культурних особливостей, пише BBC.

Від самого початку спалаху коронавірусу в офіційних рекомендаціях ВООЗ йшлося про те, що тільки два типи людей повинні носити маски: ті, хто хворий або має симптоми, і ті, хто доглядає за людьми із підозрою на наявність коронавірусу.

Маску не вважають необхідним засобом захисту з кількох причин. Одна з них полягає в тому, що маска не є надійною, оскільки сучасні дослідження показують, що вірус поширюється повітряно-крапельним шляхом під час вдихання крапель слини або виділень з носа хворого. Експерти кажуть, що набагато ефективнішим є часте миття рук з милом і водою .

Проте, в деяких частинах Азії усі мешканці тепер за замовчуванням носять маску - тут вона надалі вважається більш безпечною.

У континентальному Китаї, Гонконгу, Японії, Таїланді і на Тайвані широко поширене припущення, що переносником вірусу може бути будь-хто, навіть здорова людина. Тому потрібно бути солідарним і захищати інших від себе. У деяких з цих країн закликають всіх носити маску, а в деяких частинах Китаю вас можуть навіть заарештувати і покарати за те, що ви її не одягли.

Коронавірус у Китаї
Associated Press

В Індонезії і на Філіппінах, де багато випадків вважають недооціненими, більшість людей у великих містах почали носити маски, щоб захистити себе від інших.

Для багатьох з цих країн носіння маски було культурною нормою ще до спалаху коронавірусу. Вони навіть стали модними - в один момент маски для обличчя Hello Kitty стали трендом на вуличних ринках Гонконгу.

У Східній Азії багато людей носять маски, коли хворіють або коли настає сезон сінної лихоманки, тому що вважається нечемним чхати або відкрито кашляти. Спалах вірусу Сарс 2003 року, який торкнувся кількох країн регіону, також показав важливість носіння масок, особливо в Гонконзі, де багато хто помер в результаті цього вірусу. Отже, одна з ключових відмінностей між цими та західними товариствами полягає в тому, що вони вже стикалися з інфекцією, і спогади про них все ще свіжі і болісні.

Тим часом, в Південно-Східній Азії, особливо в більш густонаселених містах, багато хто носить маски на вулицях просто через забруднення.

Але це не завоювало популярність всюди в Азії. В Сингапурі уряд закликав громадськість не носити маски, щоб забезпечити адекватні запаси для працівників охорони здоров'я, і ​​більшість людей ходять без них. 

Носіння маски може послужити нагадуванням про дотримання гігієни. Поведінковий економіст і професор Гонконгського університету науки і технології Дональд Лоу пояснив, що одягання маски щодня перед виходом на вулицю - це як ритуал, як надягати уніформу.

"В ритуальній поведінці ви відчуваєте, що повинні відповідати її правилам, що це більш гігієнічно, ніж не торкатися обличчя або уникати багатолюдних місць і дотримуватися соціального дистанціювання", - сказав він.

Коронавірус у Китаї_10
Associated Press

Повсюдне носіння маски може бути наочним нагадуванням про небезпеку вірусу. Це може слугувати "поведінковим поштовхом" для поліпшення загальної особистої гігієни,  Крім того, є ідея, що кожна маленька дія має значення у "війні", яку світ веде проти вірусу.

"Ми не можемо сказати, чи маски для обличчя є неефективними, але ми припускаємо, що вони мають певний ефект, бо такий захист надаємо працівникам охорони здоров'я", - сказав епідеміолог із Гонконзького університету Бенджамін Каулінг.

"Якщо маски для обличчя будуть використовуватися багатьма людьми в людних місцях, я думаю, що це певним чином вплине на передавання вірусу, і зараз ми шукаємо всі можливі заходи, щоб зменшити його", - додав він.

Але у цьому є і недоліки. У Японії, Індонезії і Таїланді спостерігається дефіцит засобів захисту для обличчя. Існує побоювання, що люди врешті-решт можуть повторно використовувати маски, що негігієнічно. Також неефективним є використання масок, які продаються на чорному ринку, та засобів домашнього виготовлення, які можуть бути низької якості і по суті їхнє носіння марним.

Люди, які не носять маски в цих країнах, також піддаються стигматизації, аж до того, що їх уникають і блокують, не даючи зайти до магазинів та будівель.

У Гонконзі деякі таблоїди опублікували на своїх обкладинках фотографії жителів Заходу, що не носять масок, критикуючи експатріантів і туристів за те, що не вжили достатніх заходів обережності.

Дискримінація працює в обидва боки. У країнах, де носіння масок не є нормою, - наприклад, США - тих, хто носить маски, уникають. На них навіть можуть скоювати напад. 

коронавірус у США
Associated Press

"Я втомилася від переслідування за те, що ношу маски в США. Я йшла у масці дорогою на роботу сьогодні. Один чоловік підійшов і голосно кашлянув на мене. Через кілька хвилин до мене підійшов інший чоловік і запитав: "Ви медсестра?" Я не медсестра. Я просто знаю, чим це все може обернутися для нас", - йдеться у пості журналістки BBC.

Але ті суспільства, які захищають громадян у масках, можуть мати рацію, а експерти все частіше ставлять під сумнів офіційну рекомендацію ВООЗ.

Залиште свій коментар