По запаху навчились визначати збереженість книги

Дослідницька група довела, що по запаху можна визначити властивості книги.

По запаху навчились визначати збереженість книги
Роботи з відновлення старих документів. Фото з сайту nlc.gov.cn
Вчені розробили нову методику визначення збереження книг з їх запаху. Аналіз ароматів книг проводився за допомогою методу газової хроматографії-мас-спектрометрії. Стаття дослідників опублікована в журналі Analytical Chemistry. Основний принцип нового методу описаний у прес-релізі видавництва ACS Publications, що випускає журнал.

Один з творців нової технології, Матьє Стрлік, розповів, що ідея оцінювати стан книг з їх запаху прийшла йому в голові після спостереження за роботою працівників архівів, у яких є звичка нюхати книги. Щоб перевірити, як змінюється запах книг в залежності від їх віку, вчені досліджували 72 фоліанта XIX-XX століть, час видання яких точно відомо.

Дослідники виявили в ароматі книг 15 летючих органічних речовин (ЛОВ), вміст яких був найбільшим. Потім вони порівняли концентрацію цих речовин з характеристиками книг, які вказують на їх збереження. У числі іншого автори використовували такі параметри як зміст лігніну, Розіна, білків, а також рН паперу. У результаті дослідникам вдалося отримати закономірність змісту ЛОВ від стану книги.

Крім того, автори пояснили, чому більш старі книги зберігаються краще, ніж книги, видані відносно недавно. У міру розвитку технологій виготовлення паперу в неї стали додавати Розин, що полегшує друк на листах. З часом Розин розкладається, виділяючи кислі компоненти, які прискорюють деградацію папери. При розкладанні Розин (а також лігнін) виділяють характерні речовини, які, зокрема, і визначали вчені.

Аналіз хімічних компонентів використовується також для визначення автентичності деяких творів мистецтва. Наприклад, аналіз пігментів фарб, що використовувалися в декількох роботах американського абстрактного експресіоніста Джексона Поллока, дозволив встановити, що деякі з полотен є підробками.

Читайте також:

У Афганістані через рік після зникнення знайдений службовий пес

Одна акула мимоволі зробила інший кесарів розтин

Мандрівник з Японії пройшов 9000 кілометрів і добрався до України
 

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: