Скільки островів має Індонезія?

Урядовцям Індонезії несила не те що назвати всі острови країни, а навіть порахувати їх.

Мапа Індонезії
Складно порахувати навіть індонезійські острови, позначені на мапі (Фото: Wikipedia)

Скільки точно островів налічує найбільший архіпелаг світу - Індонезійський - знають лише вітер і океанські хвилі.
”Ми тимчасово погодилися офіційно вважати, що в нашій країні є 17 тисяч 504 островів", - сказав у бесіді з кореспондентом РИА Новости директор  з питань розвитку малих островів міністерства рибальства й із питань моря Індонезії Алекс Ретробун (Director of Small Islands Empowerment, Ministry of Marine Affairs and Fisheries Dr. Alex S.W. Retraubun). 

”Я особисто сильно сумніваюсь у тому, що це справжня кількість, але ж хоч якоюсь оперувати треба?" - каже він. 

Історія нинішньої роботи пана Ретробуна, яку він називає "впорядкуванням адміністрування островів", почалася наприкінці 2005 року, коли ООН звернулася до Індонезії з проханням. 

"Мало того, що дотепер у своїх виступах державні й політичні діячі Індонезії оперують найрізноманітнішими числами (налічуючи деколи навіть понад 22 тисячі) – ще два роки тому більше 60% наших островів узагалі не мали назв", - твердитьРетробун. 

Причину такого стану справ нещодавно назвав генеральний секретар міністерства внутрішніх справ Індонезії Проґо Нурджаман (Progo Nurjaman). За його словами, більше половини індонезійських островів залишалися безіменними через відсутність бюджетних асигнацій. Наприклад, державний бюджет на 2006 рік виділяв на дослідження та збір даних про всі тисячі островів Індонезії лише 3,2 мільярди рупій (на той момент - близько 350 тисяч). 

Джакарта, столиця Індонезії
Столиця Індонезії Джакарта також частково розташована на безіменних острівцях (Фото: Wikipedia)

Просто вражає, що безліч безіменних островів дотепер є навіть на території столиці країни - особливого столичного округу Джакарта. Минулого року тут не мали імен 107 зі 218 клаптиків землі, які є такими ж невід'ємними частинами столиці, як, прикладом, Труханів острів у Києві. 

До меж міста як окремий район входить так звана "Тисяча островів" – архіпелаг, що містить, залежно від думки вашого співрозмовника, десь 100-145 клаптиків земної поверхні. Там є навіть два заповідники для перелітних птахів (прямо в межі міста), але незрозуміло, скільки ж там островів насправді. 

Тільки минулого року в Індонезії "охрестили" відразу одну тисячу 466 островів. Для цього насамперед знадобилося створити новий орган, і уряд Індонезії ухвалив рішення про створення очолюваної самим президентом Національної групи зі стандартизації назв островів (National Team for Island Name Standardization), до якої увійшли міністри оборони, закордонних справ, рибальства й морських ресурсів і національної освіти. 

Перед новим органом постало складне завдання – провести польові дослідження всіх без винятку індонезійських островів, щоб можна було оперувати точними і сучасними даними. Адже, згідно з Конвенцією ООН з морського права, островом слід уважати оточену з усіх боків водою, природно утворено ділянку суші, що залишається над поверхнею води за найсильнішого приливу. Тобто, якщо під час максимальної висоти приливу клаптик землі повністю ховається під водою, але з неї продовжують стирчати здатні рости навіть у солоній воді мангрові зарості, то це островом не вважається. 

Гори Сумеру та Бромо в Східній Азії
Сейсмічна ситуація в Індонезії одна з найскладніших. Недарма тут утворилося стільки відокремлених острівців (Фото: Wikipedia)

А на гігантських обширах країни, що розкинулася на п'ять із половиною тисяч кілометрів, раз по раз одні острови з'являються, а інші зникають. Для цього існує безліч причин, починаючи зі звичної діяльності течій і закінчуючи різкими змінами рельєфу суші в цьому сейсмічно найактивнішому районі планети. За даними доктора Ретробуна, тільки цунамі 2004 року "стерло" з карти Індонезії три острови. 

Деколи причиною таких змін стають і самі люди. Наприклад, розташоване між Індонезією і Малайзією місто-держава Сингапур два десятиліття тому було менше за площею, ніж острів Самосир на всесвітньо відомому індонезійському озері Тоба. А зараз воно вже значно більше Самосира. Зате декілька розташованих поблизу індонезійських островів опинилися під загрозою зникнення, і їх довелося відновлювати. Та як може бути інакше, якщо дуже динамічна будівельна промисловість Сингапура, за індонезійськими офіційними даними, щорічно споживає понад 320 мільйони тонн піску (переважно індонезійського). 

Будівництво в Сингапурі й самій Джакарті вже стало причиною зникнення восьми островів, розповідає доктор Ретробун. 

Нарешті, на кількість островів Індонезії впливає й викликане діяльністю людини глобальне потепління. Приміром, сказав у інтерв'ю РИА Новости державний міністр з питань навколишнього середовища Індонезії Рахмат Вітулар (Rachmat Witoelar), через підвищення рівня морів менше ніж за чверть століття – до 2030 року – країна може позбутися близько двох тисяч островів. 

Але проблема з кількістю островів, їхніми розмірами й координатами, є мало не найпростішою в епопеї з масованим "хрещенням", що відбувається зараз. Адже, за чинними міжнародними правилами, імена островів мають бути унікальними й при цьому відображати місцеві традиції. 

Бик на сільськогосподарських роботах
Місцеві мешканці образяться, якщо їхній острів перейменують, а інший із такою самою назвою не стануть (Фото: Wikipedia)

Водночас, при рахунку на тисячі їхні назви дотепер раз по раз повторювалися. За словами Ретробуна, колись у складі лише якоїсь однієї з 33 провінцій Індонезії налічувалося понад десяток однойменних островів. І, природно, мешканці тих, яким через такі правила загрожує перейменування, цілком резонно заявляють, що вони нічим не гірші за населення однойменного острова, якому залишать стару назву. 

Проте співрозмовник налаштований оптимістично. Уже цього року його відомство має намір завершити польове дослідження всіх наявних частин Індонезії, і не більше ніж за два роки підготувати для міжнародної публікації їх повний "інвентарний перелік". 

"Після цього весь світ дізнається, що ось такий індонезійський острів з ось такими розмірами знаходиться ось там і ось там", - каже він.
Але навіть після закінчення "инвентаризации" без роботи директор не залишиться. Адже з під хвиль зростатимуть нові острови, а старі продовжать ховатися під ними, стаючи вже просто "підводними іменами", як це заведено називати в міжнародному праві.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: