Сороміцьке походження та покровительство хворих. Що розповідають церкви про День святого Валентина
Pexels

Святкувати День закоханих церковники не забороняють, але закликають думати про високе.

14 лютого у світі відзначають День святого Валентина або День всіх закоханих. Представники церков до постаті "святого" ставляться скептично, розповідають про "справжнє" походження свята та дають поради, як краще відзначити цей день.

ТСН.ua зібрав погляди українських церков на це свято.

Від розпусного фестивалю до Дня закоханих

У Православній церкві України кажуть, що День закоханих 14 лютого насправді не відповідає фактам з реального життя святого Валентина. Згідно з легендою "він вінчав закохані пари попри заборону жорстокого імператора Клавдія II".

"Ця легенда містить значну помилку у хронології подій, адже за часів життя святого Валентина у III столітті взагалі ще не існувало особливого обряду церковного вінчання. Церква вважала законним той шлюб, що укладався відповідно до громадянських законів і який закріплювався християнами через спільне причастя та оголошення перед членами громади", - розповіли там.

День святого Валентина_1
"Святкування Луперкалій" Андреа Камассея

Вважається, що 496 року Папа Геласій канонізував святого Валентина і присвятив йому день пам’яті 14 лютого, аби витіснити інші язичницькі святкування. Легендами його постать обросла значно пізніше.

Як розповів Остап Гнатів з Української греко-католицької церки, йдеться про два "найбільш аморальних язичницьких свята". Перше – свято луперкалій, "знане як фестиваль статевої вседозволеності, який відзначали в середині лютого".  Друге – свято богині любовної лихоманки, жінок і одруження Juno Februata. "Під час фестивалів на її честь, які відзначали у всьому Римі, був звичай: у коробку класти маленькі клаптики папірусу, на кожному з яких було написане ім'я молодої дівчини. Хлопці ж із закритими очима витягали клаптик - так утворювалися пари, що брали участь у статевих ігрищах на цьому ж святі", - додав він.

Покровитель людей з нервовими захворюваннями

Водночас церкви справді згадують святих Валентинів. "Східна Церква у своїх богослужіннях згадує про трьох подвижників з ім'ям Валентин, які мученицьки закінчили своє життя у III столітті. Пам'ять кожного з них зокрема Церква відзначає 12 серпня, 19 липня і 7 травня", - розповідає Гнатів.

Окрім цього, за "Новою католицькою енциклопедією" Західна Церква знає принаймні двох святих Валентинів, які були обезголовлені в часи переслі­дування Християнства в один день: 14 лютого 270 року. Один був римським священником, інший – єпископом Терні, поселення, розташованого за 60 миль від Рима (у Східній Церкві їх пам'ять, відповідно, - 19 липня і 12 серпня). "Але, читаючи офіційне житіє цих святих, ми не зустрічаємо практично нічого подібного з тим, що звикли чути про святого Валентина", - наголошує представник УГКЦ.

День святого Валентина_2
"Остання молитва християнських мучеників" Жана-Леона Жерома

"У Західній Церкві св. Валентин офіційно вважається не покровителем закоханих, а покровителем людей, які страждають на нервові захворювання: ікони часто зображують Валентина в одязі священника або єпископа, який оздоровлює юнака від епілепсії", - додає Гнатів.

Також у Римо-католицькій церкві розповіли, що у Римському Мартирологу (Martyrologium Romanum), тобто книзі, в яку на кожний день вписані імена святих, яких згадує Римська Церква під датою 14 лютого на першій позиції – святі Кирило та Мефодій, і саме їх урочисто згадує в літургії Католицька Церква у день 14 лютого. Окрім них 14 лютого у Мартирологові згадується ще 10 святих, серед яких є Валентин.

Там також додали, що мощі святого Валентина перебувають у Самборі на Львівщині, в храмі Різдва Пресвятої Богородиці.

"Загалом у римо-католиків є 16 Святих Валентинів і дві Святих Валентини. 1969 року покровитель закоханих був вилучений із календаря святих як такий, чию історичність взяли під сумнів", - йдеться в повідомленні РКЦ.

Святкувати День святого Валентина - не гріх

Церковники все ж кажуть, що святкувати цей день не гріх, але залежить від того, як це робити.

"Приймаючи свято закоханих, будьте свідомими свого вибору! Що святкуємо? Чисту і вірну любов чи тілесну хтивість, до якої підштовхують ті, хто зацікавлені в наживі за будь-яку ціну? УГКЦ пропонує вірним глибше задуматись над Святими Тайнами, однією з яких виступає Свята Тайна Подружжя", - каже Гнатів.

"Звісно, це не означає, що від свята потрібно відмовитися. Святкувати день святого Валентина - не гріх. Але все за­лежить від того, як проводити цей день. Якщо присвячувати його своїм коханим і дарувати їм знаки уваги - це ж чудово, але, якщо все зводити до інстинкту чи статевості, - то варто задуматися, хто від цього виграє", - додає він.

Водночас у ПЦУ закликають присвячувати любові не лише 14 лютого. "Ми, у Православній Церкві України, закликаємо присвячувати правдивій любові кожен день, виявляючи її до ближніх у своїх благих справах, замість того, щоби дарувати символічні матеріальні подарунки один раз у році", - заявили там.

Відео Що дарують та як святкують американці День святого Валентина

Що робити, якщо традиційні подарунки на День Валентина набридли? Американці цього дня витрачають 27,5 мільйонів доларів на привітання, і вони знають відповідь. Адже цю суму на цукерки та квіти віддає лише половина країни. Як святкують День усіх закоханих ті, в кого немає настрою на солодощі чи листівки – у сюжеті.    

Що дарують та як святкують американці День святого Валентина

Залиште свій коментар