Український Лох-Нес

Жителі села Сомин Турійського району на Волині бояться озерного чудовиська з головою змії та крокодилячим тулубом.

Чудовисько з озера
Dziennik
Чудовисько з озера тероризує волинян щонайменше з ХІХ століття.

Жителі села Сомин Турійського району на Волині бояться купатися в озері неподалік. Селяни кажуть, що в його глибинах плаває довготіле чудовисько з головою змії та крокодилячим тулубом. 

Тутешні мешканці вважають озеро гиблим місцем і розповідають, що тут не клює риба та не співають птахи.
Уперше про загадкову істоту в Сомині засвідчив староста сусіднього села Луків наприкінці ХІХ століття. Він писав до Варшави, що соминці не платять податки з ловлі риби. Пояснюють це тим, що у воді живе змій, який пожирає рибу танападає на худобу. Поляки спорядили експедицію на озеро. Однак їй завадила Перша світова війна.

Удруге вистежити чудовисько намагалися за часів німецької окупації. 1942 року до Сомина приїхали з десяток військових вантажівок із солдатами. Вони оточили озеро, витягли з машин човни і водолазне спорядження, а місцеві поліцаї два дні не випускали селян із хат. Від експедиції на березі залишилися довгі сіті, скручені з металевого дроту. Місцевий мешканець дід Іван згадує, що його батько бачив чудовисько й говорив: то була велика ящірка, більше за бика вгодована.

Востаннє чудовисько бачили 30 років тому. Воно напало на п’яного конюха Степана. Той на березі випасав кобилу, приліг і заснув. Надвечір із води виліз звір, схожий на крокодила. Обнюхав Степана. Тим часом за 200 м із лісу вийшли грибники. Почали кричати, махати руками. Тварюка нібито відкрила пащу — і всі побачили, що там не було жодного зуба. 

Дослідник соминського чудовиська 50-річний Валентин Люпа з Луцька припускає, що чудовисько – це величезний сом, адже соми можуть вилазити на берег на великих міцних плавниках. А рибини тут знатні. Тутешній рибак Олексій Рудинець піймав в озері сома під два метри. А тутешній рибак Олексій Рудинець піймав в озері сома два метри завдовжки та вагою більше 90 кілограмів. 


А ще вчені припускають, що в Сомині живе доісторична прісноводна акула. Вона нібито пережила льодовиковий період. На користь цієї версії свідчать археологічні знахідки, каже радник Інституту археології НАН України Валентин Волонтай. Волинські селяни часто викопують на городах закам’янілі зуби й кістки древніх риб. А в селі Дуліби Турійського району знайшли майже цілий скелет доісторичної прісноводної акули.

Глибина озера Сомин подекуди сягає 56 м. У ньому є карстові підводні печери, які називають бездонними. Люди вважають, що саме в тих порожнинах живе чудовисько. 

Поліська низовина утворилася на дні прадавнього прісноводного моря. Понад 260 волинських озер є залишками тієї пересохлої водойми. Карстові озера з’єднані між собою підземними ходами і ріками. Наприклад, посеред найбільшого українського озера Світязь виригають сотні тонн води два джерела діаметром 30 м кожне. Через них до озера трапляє диковинна риба й невластиві цій місцевості мінерали. Не виключено, що тими підземними ходами мігрує і соминське чудовисько.

Ним знову зацікавилися польські науковці. Можливо, цього літа вони продовжать експедицію, перервану війною 1914 року. Принаймні відоме польське видання Dziennik уже надрукувало матеріал, присвячений соминському чудовиську.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: