Від оброблення солоду до розливу в пляшки. Розповідаємо в одній картинці, як вариться пиво

Стадій приготування пива не так і багато, але в середньому для його приготування потрібно щонайменше 17 діб.

Світле, темне, лагер, ель, крафтове – цей список можна продовжувати, і все це буде про пиво. Ми звикли купувати його в магазині, пити у пабах, на природі чи під час перегляду фільму.

Втім, не менш цікава технологія його виробництва. Якщо коротко, стадій приготування пива не так уже й багато, але в середньому для його приготування потрібно щонайменше 17 діб.

Протягом цього часу із сировиною відбувається низка метаморфоз, після яких ми й можемо насолоджуватися такою кількістю різновидів пива. Весь процес можна побачити на інфографіці нижче. Якщо цікаво більше – під картинкою є текстова й детальна версія опису процесів.

pivo, ig
ТСН.ua

Гарячий блок

Все починається з варниці. Будь-яке виробництво пива має два основні блоки – гарячий і холодний. В гарячому блоці робиться сусло, з якого вже потім, після процесу бродіння, отримують пиво. Власне тут відбувається старт процесу приготування напою.

Солод (пророщені, а потім висушені зерна ячменю) подрібнюють та змішують в заторних чанах із теплою водою і витримують за суворо зазначених температур і пауз. Це процес затирання, під час якого весь крохмаль, що міститься в солоді, перетворюється на цукри, мальтозу, глюкозу та інші речовини.

Готовий затор відправляється до фільтраційного чану, де подрібнений солод відокремлюється від сусла (солодка рідина, екстракт поживних речовин ячменю). Все, що залишилося після фільтрації, як правило, здають на корм худобі.

beer, sp_2
ТСН.ua
Гарячий блок

Далі суміш прямує до сусловарного котла і чекає, поки його закип'ятять. Тут до сусла додається хміль. На самому початку кип'ятіння додається гіркий хміль, а наприкінці – ароматичний. Власне ці смаки та аромати ми потім і відчуваємо у готовому пиві.

Під час кип'ятіння із сусла випаровуються зайві ароматичні сполуки; білки, що залишилися в суслі, згортаються; гіркі речовини й ароматичні масла хмелю переходять у сусло.

Потім у спеціальному чані – вірпулі – сусло освітлюється, щоб піти далі максимально чистим. Це фінальний етап, який відбувається в гарячому блоці. Далі починається бродіння.

Холодний блок

На самому початку пивні дріжджі містяться у малій пробірці. В лабораторії до цієї пробірки додають стерильне пивне сусло, збагачене киснем, – їм (дріжджам – авт.) настільки подобається така атмосфера, що вони безтурботно споживають цукри сусла і розмножуються. Власне так починається процес пропагації.

Коли біомаса дріжджів наростає, і їм стає тісно, їх переносять до більшої ємності – спочатку до колби, а потім на виробництво в пропагатори, щоразу додаючи сусло. Дріжджі розводяться поетапно – від одного пропагатора до іншого, де мають бути дотримані всі умови за певним графіком. Кожен наступний пропагатор більший від попереднього.

beer, sp_3
ТСН.ua
Холодний блок

Процес повторюється допоки кількості дріжджів не буде достатньо для бродіння необхідної кількості пива. До речі, у кожної раси дріжджів процес розмноження унікальний. Якщо на котромусь з етапів щось трапляється, пропагація припиняється і дріжджі розводять спочатку.

Дріжджі бувають верховими й низовими. Низові – це ті, які після бродіння спускаються донизу, а верхові – ті, які після бродіння піднімаються нагору. Для більшого розуміння – майже всі елі та пиво пшеничних сортів виготовляються з верхових дріжджів, а все, приміром, лагерне пиво – з низових.

Сусло з дріжджами потрапляє до ЦКТ (циліндроконічні танки – ред.) – це найбільше приміщення на будь-якому пивоварному заводі та є візитівкою підприємства. Власне, у цих танках відбувається весь процес бродіння й достигання пива. У кожного сорту пива процес бродіння відбувається по-різному. Втім, у середньому, від самого початку виробництва і до моменту, коли його можна вживати, минає щонайменше 17 діб.   

Після того, як пиво достигло в ЦКТ, на нього чекає не менш цікавий процес фільтрації. Кізельгуровий фільтр забирає з продукту дріжджі й білки, далі пиво прямує до форфасів – ємностей для зберігання відфільтрованого пива, а звідти – на лінії розливу.

beer, sp_4
ТСН.ua
Лінія розливу

Насправді, пиво можна вживати вже з ЦКТ (нефільтроване й непастеризоване), проте такий продукт має дуже короткий термін зберігання (не більше трьох діб) і не постачається в магазини. Оскільки в усіх броварнях процес автоматизований,  пиво розливається за допомогою спеціальних машин, там само на пляшки наклеюють етикетки та наносять маркування.

Залиште свій коментар

Вибір редакції