Всесвітній день контрацепції. Лікарі розповіли про найбільш ефективні та небезпечні методи захисту

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Золоті спіралі і гормональні кільця проти гарячої ванни і лимона.

26 вересня відзначається Всесвітній день контрацепції. Основна мета цього дня - нагадати про бажаність вагітності і власне здоров'я.

Незважаючи на те, що з кожним роком засобів контрацепції стає все більше, кількість незапланованих вагітностей залишається на високому рівні, а кількість людей із венеричними захворюваннями зростає.

Лікарі кажуть, основна причина - неправильне використання контрацептивів, навіть найпростіших, як презервативи.

Багато дівчат і зараз користуються "бабусиними" методами і порадами "експертів" в інтернеті, які несуть велику шкоду організму.

В Україні свої методи "не завагітніти". Наприклад, є поширена думка в Мережі, що, якщо після статевого акту випити червоного вина і прийняти гарячу ванну, то незапланованої вагітності не буде.

Фахівці і лікарі розповіли ТСН.ua про наслідки таких експериментів і про найефективніші методи контрацепції.

Гінеколог Ірина Дорош стверджує, що, згідно з усіма міжнародними стандартами і рекомендаціями, найкращий метод контрацепції - це таблетовані гормональні контрацептиви.

"Побічні ефекти індивідуальні, оскільки ношпа і аспірин теж можуть по-різному впливати на організм людини. Краще йти одразу до лікаря і вже там за всіма вашими побажаннями підбиратимуть ті чи інші препарати. Взагалі, щодо побічних ефектів - то це невелика категорія людей, всього десь 2-3%. Гормональні препарати починають діяти з другої упаковки, тобто через 28 днів. Вони спрямовані на придушення овуляції, на придушення виходу яйцеклітини. Ефект після них проходить досить швидко, вже через два тижні після відмови від таблеток все відновлюється. У період застосування препаратів менструація проходить менш болісно і взагалі організму комфортніше".

Лікар зазначає, що будь-які таблетки підбираються пацієнтам індивідуально, тому що все залежить і від менструального циклу, і від гормональних порушень та інших чинників.

ВідеоЦікаві факти про контрацепцію

"У цьому році був прийнятий консенсус між ендокринологами, дерматологами та гінекологами, що всі шкірні висипання першої лінії терапії - це гормональні контрацептиви. Це вже категорія міжнародних рекомендацій. Тобто навіть при проблемній шкірі лікарі призначають гормональні контрацептиви. Відповідно всі препарати призначаються в залежності від того, який результат жінка хоче отримати і які у неї скарги. Це можуть бути і хворобливі відчуття при менструації, і шкірні висипання, і фолікулярні кісти тощо".

За словами гінеколога, найсучасніші гормональні контрацептиви - це внутрішньоматкові спіралі з прогестероном.

"Вони є з більшою і меншою дозою речовини, що виділяється. З меншою дозою рекомендують підліткам і жінкам, які ще не народжували. У жінок, які вже доросліші або після пологів, менструації рясні, в таких випадках можна вже відновлювати гормональну систему з прогестероном".

"Крім того, існують ще внутрішньоматкові прості спіралі, але вважається, що їх використовують країни третього світу, тому що вони є чужорідним тілом в матці. В ідеалі ставляться золоті спіралі, це рекомендовано, тому що вони не викликають рясні менструації, зростання поліпів або запальні процеси. Тобто спіраль із гормоном, на відміну від звичайної, є профілактикою запалення, вона ніби блокує рух слизу, створюючи так звану пробку, дозволяючи запаленням не підніматися. Тим часом проста спіраль просто стане провокатором такого запалення. В цьому принципова відмінність".

Ірина Дорош розповідає, що якщо при використанні простої спіралі вагітність наступає, але процес не проходить далі, а гормональна спіраль просто не пропускає сперму вгору, тому вагітність не настає взагалі. В цьому і є їхня принципова відмінність.

"Є категорія людей, які вважають, з релігійної точки зору чи своєї власної, що встановлення простої спіралі - це все одно переривання вагітності. Але в спіралі з гормонами немає руху сперми в принципі, запліднення яйцеклітини не відбувається, тому це аж ніяк не можна вважати перериванням вагітності".

Лікар нагадує, що ні таблетки, ні спіралі не запобігають хворобам, що передаються статевим шляхом. Від ВІЛ-інфекцій, гепатиту С, гонореї, хламідій та інших інфекцій захищають тільки презерватив і так звана хімічна контрацепція.

Щодо презервативів, при грамотному використанні ймовірність завагітніти дуже низька. Вона практично нульова. Це стосується всіх препаратів і засобів. За словами гінеколога, всі побічні ефекти і негативний досвід - це лише порушення інструкції.

"Вважається, що презерватив - це 98% захисту від незапланованої вагітності. Можуть бути якісь розриви, тріщини на ньому. Часто буває, що пара використовує презерватив, коли вже йде статевий контакт, після таких експериментів і починається незапланована вагітність. Усі препарати і ті ж презервативи потрібно застосовувати правильно, дотримуючись інструкції. Також не варто економити на цьому".

Ще одним поширеним видом контрацепції є хімічна - це тампони, свічки і крем. Але їх варто акуратно використовувати, тому що, якщо засіб дешевий, то можуть виникнути незаплановані реакції. Такі крема також можуть бути профілактикою інфекцій, гепатиту С і навіть ВІЛ.

Лікар категорично не рекомендує використовувати календарний спосіб, оскільки це ненадійно і загрожує незапланованою вагітністю.

"Календарний спосіб - це коли жінка допускає відкриті статеві контакти в певні дні свого менструального циклу. Це все дуже відносно і, звичайно ж, індивідуально. У здорової жінки овуляція може наступити і в день менструального циклу".

Існує окрема категорія контрацептивів - аварійна. Якщо при статевому акті порвався презерватив або це згвалтування, тобто більш грамотні і сучасні способи - це одноразове прийняття спеціальних таблеток.

Гінеколог зазначає, що такі препарати були розроблені ще під час війни на Балканах, коли було дуже багато згвалтувань. Зараз вони доступні, але в першу чергу варто звернутися до фахівця.

ВідеоЯкі методи контрацепції найбезпечніші

Гінеколог Наталя Григорович стверджує, що все залежить від того, як хто "дружить" із гормонами. В основному, хороша контрацепція - це комплексний підхід: оральні контрацептиви (таблетки), механічні (презервативи) тощо. Але варто розуміти, що в кожному виді контрацептивів є свої мінуси і плюси і варто обирати оптимальний для себе.

"Таблетовані контрацептиви в перший місяць захисту варто використовувати тільки спільно з презервативом. Певний час йде побічний ефект, і можна завагітніти, тому що яєчники ще не "заснули". Тут відбувається вироблення певних гормонів, які пригнічують овуляцію і не дозволяють вийти яйцеклітині, відповідно, жінка не вагітніє. Ще цей метод хороший тим, що, якщо у жінки є якийсь дисгормональний розлад, тому ми підбираємо їй спеціальні гормони".

Ще один підвид контрацепції - спіралі. Вони є механічні (просто захищають від небажаної вагітності), а є дорога спіраль - "Мірена" з гормоном (це захист від небажаної вагітності, плюс вона має лікувальні властивості). Якщо оральні контрацептиви можна і тим, хто народжував, і не народжував, то внутрішньоматкові спіралі краще використовувати тільки тим жінкам, що вже народжували.

"Є ще гормональне кільце, "Новаринг" називається, воно встановлюється в певний день менструального циклу і виймається також у спеціальний день. Це зручно, коли у жінок маленькі діти або вона обтяжені роботою і не налаштовані на те, щоб запам'ятати, що треба випити таблетку. Кільце вставив і все це дуже зручно".

Для тих, хто зовсім категорично боїться гормонів і в них один статевий партнер, є негормональні препарати - вагінальні свічки і креми.

"За п'ять хвилин до статевого акту вводиться свічка або мазь за допомогою аплікатора, що запобігає небажаній вагітності. Але це робиться перед кожним статевим актом, навіть якщо він повторний".

Зараз серед українців поширеним методом запобігання вважається і перерваний статевий акт. Лікар стверджує, що його не можна вважати надійним.

Григорович нагадує, що в кожному виді контрацептивів є своя певна небезпека. Безпечний метод - це тільки презерватив, оскільки у нього подвійний захист.

"Важливо розуміти, що для кожного все індивідуально. І не можна починати будь-який прийом за порадою подруги або знайомої. У першу чергу необхідно звернутися до лікаря. Наприклад, у внутрішньоматкової спіралі теж є свої протипоказання - захворювання шийки матки, в таких випадках вона просто не встановлюється. Також за будь-яких запальних процесів категорично заборонено встановлення спіралей, тому що все, що є в піхві, всі мікроби і інфекції будуть поширюватися ще далі".

"Всі поради з інтернету, на зразок таких, що треба залізти в гарячу ванну і випити вина - неправда. Якщо вагітність є і вона добре протікає в здоровому організмі, то її вже нічим не вб'єш. Ці поради - все нісенітниця".

За словами гінеколога, якщо при застосуванні контрацептивів жінки все одно вагітніють, це говорить або про погану якість контрацептивів, або про їхнє неправильне застосування. Але, щодо обчислення біологічного методу, це робиться виключно з гінекологом.

"Це можна прорахувати, варто обстежитися, і тоді гінеколог зможе сказати вам, коли овуляція, який цикл тощо. Але варто розуміти, що це теж не гарантія на 100%, скоріше, десь 50-60%".

Можна після статевого акту спринцюватися, якийсь малий відсоток захисту є в цьому. Але не варто прислухатися до порад в інтернеті спринцюватися лимоном, оцтом та іншими методами. Хороший сперматозоїд "добіжить" до яйцеклітини, і нічого вже не допоможе.

Залиште свій коментар

Вибір редакції