Карантин - можливість власноруч покращити стосунки.
На карантині пари зіштовхнулися зі стресовими ситуаціями й тим, що тепер їм потрібно бути разом 24/7. Постійна напруга та хвилювання створюють дискомфорт і часто призводять до конфліктів.
Психтерапевтка Марія Лемещук розповіла ТСН.ua, як пережити карантин разом і не зруйнувати стосунки.
Ми ніколи не були такий тривалий час поруч
Через карантин психологічна напруга та стрес збільшуються, у деяких сім’ях додатковим приводом для хвилювань стає різниця у поглядах на те, як поводитися під час ізоляції. З’являються економічні проблеми та негаразди на роботі, до яких у більшості людей бракує стресостійкості. Це безпосередньо впливає на партнера: він може бути більш агресивним чи навпаки - більш замкненим. Через це стосунки можуть псуватися.
Збільшення кількості часу, який партнери проводять разом, також сильно впливає на появу кризових ситуацій, адже до карантину вони мали дозвілля поза межами домівки та можливість побути наодинці. Варто враховувати всі фактори, щоб зрозуміти, як не повторити досвід інших країн, де через пандемію коронавірусу кількість розлучень збільшилась.
- Людина, що поруч із вами - не ворог. Важливо об’єднатися і спробувати подолати цей період разом;
- Більшість ситуацій у житті є нейтральними, лише від нашого ставлення залежить те, як ми будемо почуватися емоційно. Варто говорити із партнером про свої переживання, а також чути свою половинку.
- Важливо зменшувати тривогу разом. Якщо партнер занадто хвилюється, варто приділити йому більше уваги і визначити дії, які допоможуть знизити рівень тривоги.
- Визначений разом режим дня, за якого буде час на працю, відпочинок, здоровий сон, фізичні навантаження, правильний режим харчування, значно покращить стан обох партнерів.
- Треба мати час наодинці із собою і поважати цей час у свого партнера. Не намагайтеся постійно бути разом: це не є правильно психологічно.
- Психологічна стійкість - у силі стосунків. Важливо підтримувати, пробачати партнерові, вчитися самому просити вибачення.
Між нами постійно виникають конфлікти через карантин
Коли конфліктна ситуація виникла, спочатку потрібно стишити емоції та домовитися повернутися до розмови згодом. Є велика ймовірність, що тоді спілкування буде більше конструктивним, а компроміс буде знайдено.
Сварки - це нормальний, невід’ємний компонент у сімейних стосунках, вони не є ознакою того, що стосунки проблематичні і нездорові. Головне у конфлікті - не використовувати факти з життя половинки, для того, щоб навмисно зробити їй боляче.
Головним ж завданням у сварці є вихід із неї. У суперечках люди часто сконцентровані на своїй правоті, тому важливо постаратися почути один одного. Це допоможе знайти компроміс.
Мені потрібен власний простір. Як позначити межі і не образити партнера
Образи виникають тоді, коли партнери обговорили не всі деталі. Для початку варто пояснити, що бажання мати власний час і простір не є спробою уникнути партнера, адже часто у таких ситуаціях людина починає шукати проблему у собі. Важливо донести, що це просто бажання побути наодинці.
Особистий час важливий, адже це зв'язок зі своїми цілями та мріями. Можливість побути на самоті необхідна кожному, тому варто знайти компроміс із партнером і визначити зручний період у добі для цього.
Ми боїмося провалитися у рутину
Триматися у доброму гуморі і не провалитися у рутину допомагають списки активностей, якими можна зайнятися просто вдома. Існує безліч занять, які точно будуть задовольняти потреби кожного члена сім’ї: читання, музика, медитація, малювання, фізичні вправи, готування страв тощо.
Складіть список або план і щодня виконуйте щось із переліку. Завдяки заняттям день набуватиме сенсу, ви отримаєте корисні навички, а настрій буде поліпшуватися.
Партнер/ка панікує через пандемію коронавірусу
Не можна знецінювати емоції і почуття іншої людини. Кожен по-різному переживає карантин через власний досвід, тож реакція на нього буває надзвичайно різна: її треба поважати.
Спробуйте зрозуміти, чому для партнера ситуація з карантином і епідемією є настільки тривожною. Визначивши думки, які підтримують рівень тривоги у нього, можна разом спробувати віднайти більш раціональний погляд.
Зменшитися рівень хвилювання може, коли поруч із тривожною людиною є партнер, який має реалістичну оцінку подій. Завдання менш тривожної особистості - показати на власному прикладі, як долати тривогу. Потрібно спілкуватися, розповідати історії, у яких відчували те саме і впоралися із проблемою.
Ми вдвох відчуваємо тривогу через карантин. Що нам робити
Перш за все потрібно зменшити потік тривожної інформації, яка надходить, щоб не було великої кількості приводів для тривоги.
Також треба думати про те, чи можна вплинути на ситуацію, що склалася. Потрібно запитати себе: “Що я можу зробити для того, щоб щось змінити?”. Якщо такі дії є, то потрібно безпосередньо діяти. Якщо ж немає жодного способу впливати на події, то потрібно спробувати припинити хвилюватися.
Однак тривожна людина потребує тривалої роботи із психотерапевтом, адже її відчуття не є ситуативними і часто поширюються на інші сфери життя людини. Для тимчасового залагодження існують техніки, за якими пара може зняти стрес:
- відволікання;
- перебування у моменті “тут і тепер”;
- медитація;
- техніки дихання;
- техніка м'язової релаксації;
- дистанціювання від тривоги.
Останній спосіб передбачає визначення часу, коли можна дозволити собі тривожитись. Наприклад, це можна робити тільки від 9:00 до 10:00. Коли до нас приходить тривога у інший час, потрібно нагадати собі про період, коли це можна зробити. Це допомагає відділити себе від тривоги і зменшити її кількість у добі.
Ми вирішили розлучитися під час карантину
Важливо знайти причину, чому партнери дійшли висновку про те, що їм нестерпно бути одне з одним. Коли вона визначена, можна визначити подальші кроки. У такій ситуації чіткого алгоритму, який був би дієвим для всіх пар, немає.
Радикальні рішення на кшалт розлучення варто відкласти на період після карантину. Психологічно всі зараз напружені, тож ухвалені рішення можуть бути занадто емоційними і маловиваженими. Визначте основні проблеми та часовий ліміт для їх виправлення. Якщо це не подіє, варто повернутися до попереднього рішення і ще раз усе обговорити із партнером.
Період карантину варто сприймати як можливість докласти максимум зусиль для покращення стосунків і виправити усі недоліки, які псують спілкування.