Від Заходу до Сходу: 15 землетрусів, які добряче "сколихнули" Україну за останні 10 років

Дата публікації
Перегляди
27к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Від Заходу до Сходу: 15 землетрусів, які добряче "сколихнули" Україну за останні 10 років

Фото: Digit.ru

Найбільше постраждала південна частина України.

Землетруси продовжують "кочувати" світом. Раніше у Папуа-Новій Гвінеї стався потужний землетрус магнітудою 7,5. Тоді загинула 31 людина. Майже 150 тисяч людей потребували гуманітарної допомоги, але до багатьох з них було важко дістатися через пошкодженні стихією дороги та викликані нею зсуви ґрунту. А за останній місяць підземні поштовхи відчули мешканці Сальвадору, Японії, Румунії, Росії і навіть південної частини України. 

Територія нашої держави розташована у трьох сейсмічно активних зонах: Південне узбережжя Криму, Закарпаття (північно-східні Карпати) і найпотужніша – румунська зона Вранча.

Майже 10% території нашої держави розташовані у цій зоні стику Східних (українських) та Південних (румунських) Карпат. Таким чином, під її вплив потрапляють Тернопільська, Львівська, Хмельницька і Одеська області. Саме на південно-західній частині нашої держави потужність землетрусів може досягати максимальних позначок – 6-9 балів. Вона також вважається однією з найбільш сейсмічно небезпечних.

Висока ймовірність настання землетрусів характерна і для іншої сейсмоактивної зони – Криму. Там потужність підземних поштовхів досяє переважно 5-6 балів. Їхні епіцентри найчастіше розташовані у Чорному морі (між Алуштою і Форосом). Найпотужніші поштовхи земної кори відбулись 30 вересня 1869 року – 7-8 балів, епіцентр землетрусу був біля Судака, та 25 липня 1875 – 7-8 балів, землю сколихнуло поблизу Севастополя. Крім того, за різними даними, раз на 1000 років тут відбувається землетрус, який досягає максимальної позначки – 9.

За останні 10 років підземні поштовхи також відчуваються на Донбасі, Криворіжжі і Полтавщині.

Однією з причин виникнення землетрусів на Донбасі є поєднання тектонічних напружень, що викликані землетрусами, із небезпечними проявами гірничих ударів. Це своєю чергою може призвести до катастроф та інших негативних наслідків.

Зазначається, що існує лише три зони, які є подібними за сейсмічною активністю: гори Гіндукушу на кордоні Афганістану та Пакистану, океанічне дно поблизу островів Тонга та зона Вранча. І коли їх трусить, поштовхи відбиваються у південно-східному напрямку – через Молдову на Одещину і далі аж до Києва.

ТСН.ua зібрав 15 землетрусів, які "сколихнули" українські міста за останні 10 років.

1. 29 листопада 2011 року жителі Криму відчули дивні поштовхи. Зазначається, що в нейтральних водах акваторії Чорного моря на відстані 50 км від узбережжя півострова на глибині 12 км стався землетрус. Його магнітуда – 3,8 бала за шкалою Ріхтера. Від 1 до 11 листопада на півострові було зафіксовано 8 малих землетрусів у діапазоні магнітуд 0,1-1,6. При цьому негативних наслідків для Криму не виявили.

2. Проти 24 червня 2013 року неподалік від Кривого Рогу Дніпропетровської області стався землетрус магнітудою 4,5. Поштовхи були приблизно за 100 км на південний схід від Кривого Рогу та за 340 км на південний схід від Києва. Постраждалих не було, однак низка людей писали про свої враження у соцмережах.

3. 15 жовтня 2013 року землетрус "похитнув" Велику Ялту. Поштовхи найбільше відчули жителі курортного містечка Гурзуф. У їхніх будинках гойдалися люстри, дзвенів посуд та дрижали меблі. Науковці зауважили, що землетрус був незначний – силою 3-4 бали. Його епіцентр містився на дні Чорного моря за чотири кілометри від Гурзуфа і на глибині 10 км. Сейсмологи уточнили, що поштовхів було не два, а всі чотири. Просто частину з них люди не відчули.

4. 22 листопада 2014 року землетрус стався в Одесі. У квартирах одеситів гойдалися люстри, дзвенів посуд, багато хто відчував, як похитує перекриття, але інформації про які-небудь руйнування не було. Коливання відчули жителі Ізмаїла, Чернівців, Миколаєва та Херсона. Зазначається, що поштовхи були такої сили, що їх відчували навіть мешканці високоповерхівок. Його магнітуду оцінюють у 5,6 бали. Лише за два бали – до непоправного. Але минулося без жертв.

5. 3 лютого 2015 року у Полтавській області зафіксовано землетрус магнітудою 4,6 бала. Його епіцентр розташовувався за 35 кілометрів на північний схід від Гадяча, біля села Василівка у Сумській області. Близько восьмої ранку люди відчули невеликі коливання. Дзеленчав посуд у сервантах. Постраждалих не було.

6. 13 травня 2016 року мешканці Криму знову відчули поштовхи під ногами. Епіцентр був у Чорному морі на 10-кілометровій відстані від Алушти. Магнітуда підземних поштовхів в епіцентрі становила 3 бали. В Алушті повідомили про два відчутні підземні поштовхи. Слабкі землетруси відбуваються на півострові і поблизу нього регулярно. Торік зафіксували 500 підземних поштовхів. У більшості випадків коливання відбуваються в акваторії Чорного моря. Жертв і руйнувань не було.

7. 7 серпня 2016 року землетрус стався на території Донеччини поблизу Маріуполя. Його відголос відчували майже за 300 км – у Дніпрі, Запоріжжі, Бердянську і навіть Криму. Магнітуда поштовхів складала 4,6 бала. Епіцентр стався за 78 км на південь від Донецька, глибина епіцентру 10 км.

Потужні поштовхи сколихнули південь України

Потужні поштовхи сколихнули південь України

8. 22 серпня 2016 року на Львівщині у місті Стебник зафіксовали незначні коливання магнітудою у 2,8 бала. Епіцентр поштовху було зафіксовано на глибині до чотирьох кілометрів на території Стебника. Зазначимо, що землетрус не призвів до негативних наслідків.

9. 24 вересня 2016 року Україна відчула наслідки землетрусу, який сколихнув Румунію. Підземні поштовхи відчули майже у всій Україні. Магнітуда землетрусу становила 5,5 бала. Зазначається, що жертв чи руйнувань не було. Серед українських міст, що відчули підземні поштовхи – Київ, Вінниця, Кривий Ріг, Одеса, Запоріжжя, Дніпро, Херсон та ін. Найбільше сколихнуло Одесу – до 5 балів за шкалою Ріхтера.

Землетрус в Україні: в Одесі трусило до 5 балів за шкалою Ріхтера

Землетрус в Україні: в Одесі трусило до 5 балів за шкалою Ріхтера

10. 20 травня 2017 року до України докотився землетрус з Молдови. Там, у зоні Вранча, землю хитало силою 4,5 бала. Його епіцентр розташовувався на глибині 117 км за 5 км від румунського міста Нережа. На українській території коливання відчули аж на півдні Одеської області –  жителі Ізмаїла та навколишніх містечок Придунайського регіону. Про жертви і руйнування не повідомляється.

11. 29 липня 2017 року у Кривому Розі підземні поштовхи відбувались силою 4,1 бала  за шкалою Ріхтера. Зазначається, що негативні наслідки інцидент не спричинив. Тоді жителі міст повідомили, що відчували поштовхи впродовж 10 секунд. Про постраждалих повідомлень не було.

12. 30 вересня 2017 року в районі Дрогобича і Трускавця Львівської області стався незначний землетрус. Епіцентр землетрусу розташований на глибині 2,2 км. Про причини нічного землетрусу офіційно не повідомляли. Науковці і сейсмологи уже багато років попереджають про небезпеку обвалів порожнин, утворених внаслідок активного видобутку калійних солей у 1970-80-х роках, що можуть спровокувати локальні землетруси. Зазначається, що жертв і руйнувань не було.

13. 29 грудня 2017 Україну вдруге затрусило від румунського землетрусу у районі гір Вранча. Поштовхи становили від двох до трьох балів за 20-бальною шкалою. Найдужче їх відчули в Одесі та Чернівцях. Але тремтіла земля і в Києві. Обійшлося без руйнувань і потерпілих.

14. 20 лютого 2018 року у Кривому Розі, що на Дніпропетровщині, сейсмологи зафіксували підземні поштовхи силою в 3,2 бала. Повідомляється, що епіцентр землетрусу був на глибині п’ять кілометрів. Причиною поштовхів став тектонічний розлом на глибині 200 кілометрів. Про постраждалих не йшлося.

15. 26 квітня 2018 року мешканці Одеси та Чорноморська знову відчули 3-бальні поштовхи землетрусу. Припускається, що це відгомони землетрусу, який стався в місті Новоросійську цього ранку. Мешканці центру міста в районі парку Шевченка зазначили, що підземні поштовхи були такої сили, що тремтіли стіни. Про жертви і руйнування не повідомляється.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
27к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація