16 березня 2021 року: яке сьогодні свято, прикмети та День ангела

16 березня 2021 року: яке сьогодні свято, прикмети та День ангела

День ангела святкують: Василь, Севастян, Зіновій, Зенон, Нонна, Піама.

Який день

16 березня — сумна дата в українському календарі. Саме сьогодні 2014 року у Криму відбувся "референдум", який, за планом маріонеток Кремля, повинен був визначити долю півострова. Дату "референдуму" у Криму про приєднання автономії до Російської Федерації тричі переносили, а його проведення супроводжувалося провокаціями, невизнанням української влади й міжнародної спільноти та схваленням РФ.

Яке православне свято

У православній церкві 16 березня вшановують пам'ять святого Зоїла, мучеників Василіска та Євтропія. Євтропій шанується в лику мучеників, бо страждав за християнську віру і терпів нелюдські муки. Його тіло розривали металевими гаками і обливали киплячою смолою, а на рани потім сипали змішану з оцтом і сіллю гірчицю. Але Господь кожен раз дарував йому сили витримати випробування.

І тоді Євтропія розіп'яли на хресті. Але за своє коротке життя він встиг навернути у християнську віру багатьох людей.

Які традиції на свято

В народі казали: “Василіск та Євтропій сніг топлять”.  Дійсно, саме 16 березня дуже виразно відчувався прихід весни. За старих часів говорили, що саме в Євтропієв день вибирається з барлоги ведмідь.

У дівчат був спеціальний ритуал на красу і молодість в Євтропієв день. За повір’ям, якщо 16 березня вмити обличчя до сходу сонця водою, в якій до цього “заночувало” щось срібне або яйце, – краса і молодість на цей рік будуть забезпечені.

Наші предки присвячували цей день різним обрядам для підлещування Сонця-божества. І основні прикмети дня пов’язані з сонцем.

Саме 16 березня осявали хресним знаменням ворота, вхідні двері у будинку, вікна і вогнище (піч, камін) – щоб захистити усіх, хто живе у будинку, від злих сил.

Іменини:

Василь, Севастян, Зіновій, Зенон, Нонна, Піама.

Що не можна робити

•      Не можна нічого позичати після заходу сонця – ні грошей, ні хліба, нічого взагалі – а то сам рік у боргах проходиш.

•      Не можна виносити що-небудь після заходу з будинку – до бідності.

•      Не можна сваритися з рідними.

Що можна робити 16 березня

Потрібно осяяти хресним знаменням вхідні двері в будинку, ворота, вікна та вогнище – це дозволить захистити себе і близьких від злих сил. 

Що сталося цього дня

870 — заснування в Болгарії православної церкви.

1521 — під час першої навколосвітньої подорожі португальський мореплавець Фернан Магеллан досягнув берегів сучасних Філіппін; через півтора місяця він загинув у сутичці з місцевими жителями.

1851 — Іспанія і Ватикан уклали конкордат, за яким католицька церква отримала повний контроль над освітою і цензурою в Іспанії.

1870 — у Москві відбулася прем’єра увертюри “Ромео і Джульєтта” Петра Чайковського.

1880 — за підозрою в революційній агітації заарештований український поет Іван Франко.

1917 — у Києві відбулася велика маніфестація — День свята революції. У ході мітингу кияни знищили міський пам’ятник Столипіну.

1919 — більшовицькі війська штурмом беруть в Петрограді будівлю Путіловського заводу, що страйкував, заарештовано до 900 робітників

1921 — укладено Московський договір між РРФСР та урядом Ататюрка. Всупереч умовам Севрського договору, до Туреччини перейшли Карська область і Сурмалінський повіт колишньої Російської імперії, які вірмени вважають своїми етнічними землями. Вірменське населення згодом залишило ці території.

1923 — римська поліція заборонила свист та інші прояви невдоволення грою акторів у театрах.

1936 — з конвеєру Горьківського автомобільного заводу зійшов перший радянський автомобіль — лімузин марки “М-1”.

1960 — у Нью-Йорку представлений перший автомобіль на сонячних батареях.

1962 — СРСР запустив у космос супутник “Космос-1”.

1988 — газова атака на курдське місто Халабджа іракською армією, внаслідок чого загинуло кілька тисяч його мешканців.

1990 — у Львові розпочала роботу перша сесія відродженого Наукового товариства імені Тараса Шевченка.

1994 — фігуристка Тоня Хардінг вигнана зі спорту за причетність до організації нападу на фігуристку Ненсі Керріган.

1998 — Ватикан перепросив євреїв за бездіяльність католицької церкви в роки Голокосту.

2001 — чеченські терористи захопили російський літак ТУ-154. Літак “Внуковських авіаліній” чартерного рейсу Москва-Стамбул-Москва був захоплений невдовзі після вильоту зі Стамбула. Саудівська влада дозволила посадку літака в аеропорті міста Медина. Під час захоплення літака саудівський спецназ убив трьох — стюардесу, пасажира-турка і одного з терористів.

2006 — Генеральна асамблея ООН майже одностайно проголосувала за утворення Ради з прав людини.

2014 — відбувся незаконний референдум в Криму. Для остаточної реалізації плану окупації Росією Криму маріонетковою владою півострова було проведено імітацію референдуму щодо статусу автономії.

Народні прикмети на 16 березня

Якщо цього дня синиці весело цвірінькають – чекайте на потепління.

Дикі гуси пролітають – весняні паводки незабаром почнуться.

А якщо птахи летять низько, то чекають на мілководдя.

Нагадаємо, що пророкують зірки 16 березня. Гороскоп для всіх знаків.

Повʼязані теми:

Наступна публікація