20 червня: цікаві факти, народні звичаї та прикмети

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Коли насправді святкують Івана Купала, читайте у матеріалі ТСН.ua.

20 червня о 21:44 за київським часом розпочнеться літнє сонцестояння. Це унікальна доба року, у якій найдовший день та найкоротша ніч. Тому не дивно, що стародавні народи намагалися якось по-особливому відзначити цей часовий проміжок. Також цій добі присвоювали й особливі назви, наприклад, середина літа, Юханнус, Ліго тощо. Сучасні неоязичники шанують цю добу під назвою Літа.

Для слов’ян та українців день літнього сонцестояння відомий як Івана Купала. Саме так, це свято насправді припадає на цю добу, а не на ніч проти 7 липня. Просто цей день так змістився через засилля християнства та зміну календарів, що "зсунуло" його на два тижні. Та й казати Івана Купала цілком некоректно, бо так в одній назві поєднується християнство і язичництво: Івана на честь християнського святого Івана Хрестителя і Купала на честь язичницького персонажа. Правильно казати або день літнього сонцестояння або Купала.

З термінологією розібралися. Що ж такого особливо у цій порі, що більшість народів намагалася якось вшанувати цей період? Передовсім, після літнього сонцестояння тривалість світлової частини доби починає зменшуватися потрішки аж до зимового сонцестояння у грудні, коли світло переможе і знову почне зростати. По-друге, після циклу Зелених свят, про які ми вже розповідали, це остаточний розквіт та буйнотрав’я природи, якій слід подякувати за її щедроти.

Купала - це стародавнє язичницьке свято поєднання вогню і води, краси та молодості. З ним пов'язані цікаві обряди біля водойм та багать, які влаштовувала молодь у ніч проти дня літнього сонцестояння. За традицією, хлопці готували високе вогнище, а дівчата красиво вбирали Марену гілку чи невелике деревце. З настанням сутінків парубки підпалювали вогнище, через яку парами з дівчатами перестрибували. Наприкінці ритуальних дійств Марену топили.

Також дівчата пускали на воду віночки зі свічками, щоб дізнатися про майбутнє подружнє життя. Приміром, напрямок руху вказував, звідки чекати сватів, а якщо свічку загасила вода, то це був недобрий знак для заміжжя.

В день літнього сонцестояння діти, які не були занадто дорослими для того, щоб стрибати через багаття, стрибали через кропиву.

Йди на купальський вечір потрібно було не озираючись, аби не схопила відьма. Аби вберегтися від неї у цей день носили попіл з-під купальського вогнища. Вважалося, що якщо цей попіл закопати біля воріт, то відьми не зможуть ссати молоко у корів.

Додамо, що 2020 року на добу літнього сонцестояння припадає сонячне затемнення.

Український народний прогностик:

  • Зелене Купало в літо упало.
  • На Івана нажала, а на Петра напекла.
  • Після Купала не треба жупана (тобто, дні стають все теплішими Ред.).
  • Якщо купальська ніч зоряна, то вродять гриби.
  • Літо летить, як крилами.
  • Рум'яний вечір і сірий ранок - на хорошу погоду.

Читайте також: Коридор затемнень влітку 2020 року: як пережити

Залиште свій коментар

Вибір редакції