30 кроків вперед: що Україна пережила у 1993 році під час руйнування промисловості та бунтів шахтарів

30 кроків вперед: що Україна пережила у 1993 році під час руйнування промисловості та бунтів шахтарів

Фото: ТСН.ua

До 30-ї річниці Незалежності України ТСН.Тиждень запустив спецпроєкт "30 кроків вперед", який від 31 січня і до 24 серпня розповідатиме про події та людей, які з року в рік міняли Україну і кожного українця.

Третій рік Незалежності України. Руйнується промисловість та бунтують шахтарі. Перша хвиля приватизації, "ваучери", економічна криза, секти та інше. В селах та містах несподівано наставала темрява. Це були перші спроби так званих "віялових відключеннь електрики". Світло вимикали на кілька годин щодня і діти робили домашнє завдання при свічках. У світі в цей рік розділяється Чехословаччина, вбивають наркобарона Пабло Ескобара, а російський Білий Дім розстрілюють з танків. 1993 рік – у спецпроєкті ТСН.Тиждень "30 кроків вперед".

Про це йдеться 14 лютого в сюжеті ТСН.Тижня.

Радянська економіка вмирала все швидше. Руйнувалися зв'язки між підприємствами в колишніх республіках, а військові замовлення, що складали левову частку прибутку промислових гігантів, остаточно зникли. Проте купа робітників за інерцією все ще ходили на збанкрутілі заводи, хоч зарплатню їм не виплачували уже по чотири місяці. Всі колишні запаси на чорний день скінчилися. 1993-й підвів їх до межі виживання.

Середня зарплата в 93-му складала 162 тисячі купонокарбованців. Водночас, батон коштував біля 400 купонів, пляшка горілки – 12 тисяч, а кілограм сирокопченої ковбаси - 30 тисяч.

Ціни на продукти зростали ледь не щодня. Разом із цінами росла соціальна напруга. На Донбасі почалися шахтарські бунти. Окрім суто економічних вимог, шахтарі висували політичні – автономія Донбасу та відновлення зв'язків з Росією. В Росії справді справи були трохи кращі - інфляція всього 839,87%.

Українці вперше чують іноземне слово "ваучер". Тепер кожен міг отримати свою частину майна держави на суму один мільйон 50 тисяч купонів.

Але перша хвиля приватизації була так погано підготовлена, що більшість людей просто не знали, що робити з цими папірцями. В результаті обсяг ваучерної приватизації в 93-му був мізерним. Невикористані сертифікати швидко втрачали в ціні у вирі гіперінфляції. Пізніше приватизацію призупинять, а потім знову відновлять – вже в інтересах великого бізнесу, який почне зростати на перепродажі нафти та газу.

Перша заборона Компартії України тривала лише півтора роки. У травні 93-го діяльність КПУ знову дозволили. Знаково, що перші з'їзди КПУ із Петром Симоненком організовуються в Макіївці та Донецьку. Щоб не потрапити під заборону, українські комуністи заявляли, що вони не мають жодного відношення до Компартії Радянського Союзу і отже, не спадкують її гріхи.

Майже одразу стало зрозуміло, що український комунізм є ідеальним політичним бізнесом. Лобіювання в парламенті зовсім не комуністичних потреб та наповнення власних гаманців непогано доповнювалося активною підкилимною діяльністю проти незалежності задля ідеї фікс – відновлення Радянського Союзу.

1 липня 1993 року Леонід Кравчук зателефонував послу України в Німеччині Іванові Пісковому по мобільному телефону. Хвилинну міжнародну розмову оплатила компанія, вона ж подарувала президенту і сам телефон - 400 грамів пластика та мікросхем ціною в 2 тисячі доларів. Це сума середньої зарплати українця за 12 років.

Почалася ера мобільників. Перші трубки в Україні були великі, незручні. Коштували кілька тисяч зелених. Ще півтора долари коштувала хвилина розмови. Та середньомісячний рахунок від 500 до 1 тисячі доларів клієнтів не лякав. В 93-му в компанії "Український мобільний зв'язок" було 800 абонентів.

В Україні не вщухають кримські проблеми. 9 липня Верховна Рада Російської Федерації проголосила Севастополь російським містом. До появи російської Думи тамтешній парламент звався Верховним Совєтом і він прагнув поновити імперію. Президент Росії Борис Єльцин відмежувався  від цього геополітичного піратства власного парламенту, а Україна скликала Раду безпеки ООН, яка 20 липня визначила, що постанова російського парламенту не має жодної юридичної сили.

Крапку в цій суперечці покладе спроба усунути від влади президента Росії Бориса Єльцина. У жовтні бойові підрозділи генерала Макашова штурмували мерію Москви та Останкінську телевежу. Стрілянину на вулицях Москви показували в прямому ефірі по центральних каналах . У відповідь Єльцин оголосив надзвичайний стан та завів в Москву вірні йому війська. Весь світ спостерігав, як російські танки розстрілювали власний парламент. Українці жваво обговорювали події в Москві.

"30 кроків вперед", 1993 : перша хвиля приватизації, економічна криза та секти

"30 кроків вперед", 1993 : перша хвиля приватизації, економічна криза та секти

У жовтні економічна криза позбавила надії. Шукати її українцям допомагали релігійні організації та секти. В 93-му – пік популярності "великого білого братства Юсмалос". За рік до цього прокуратура почала розслідувати діяльність засновників братства – Марії Цвігун та її чоловіка Юрія Кривоногова. Він разом із дружиною під іменами Іоанн Свамі та Марія Деві Христос досконало промивали мізки 80 тисячам рядових членів братства. Ті несли до секти всі гроші та переписували на її лідерів автомобілі та нерухомість. Підрозділи секти працювали в більшості міст України, а також в Росії, Білорусі та Казахстані. Влітку 93-го члени братства в білому одязі почали стягуватися в Київ. На 24 листопада Марія Деві Христос призначила кінець світу. Вона закликала братчиків зібратися в Софіївському соборі і спалити себе.

10 листопада Софіївська площа була в міліцейських кордонах. Членів братства масово затримували в центрі Києва, проте деякі встигали прорватися на площу та навіть намагалися захопити Софійський собор. Арештували близько 600 людей з секти. Після довгого слідства та суду Марія Цвігун отримала 4 роки позбавлення волі, а лідер секти Юрій Кривоногов сів на 7 років. Утім, багато адептів Білого Братства довгі роки проведуть в психіатричних лікарнях. Потім розкажуть, що Кривоногов у 80-х розробляв психологічну зброю в секретних дослідницьких інститутах КДБ СРСР.

За фінансову кризу та хаос на руїнах економіки хтось мав відповісти. В жовтні 93-го у відставку пішов уряд Леоніда Кучми. Та український парламент вже за кілька днів відкрив перед ним інші більші двері, призначивши на літо 94-го позачергові вибори президента України.

Утім, цього ж року до фінансового штурвалу прийшов ще один майбутній політик, який за 10 років завершить політичну еру Леоніда Кучми. На вакантну посаду голови Національного банку України призначили мало кому відомого Віктора Ющенка. Дуже швидко виявиться, що молодий банкір достатньо харизматичний для власних ігор у великій політиці.  Ющенко обіцяв депутатам стабілізувати фінансовий шторм.

А тим часом влітку 93-го до України з Європи прилетіли літаки з грошима. Півтора трилліони купонів, потрібні для розрахунків з селянами за вирощений врожай. В результаті гіперінфляція до кінця року сягнула абсолютно нереальної цифри – 10 206%. Ранком чашка кави коштувала 28 тисяч купонокарбованців, а ввечері вже 30 тисяч. І бідні мільйонери розраховувалися 100-тисячними банкнотами.

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
30-та річниця Незалежності України
Наступна публікація