9 серпня: який сьогодні день, свято, прикмети, традиції, День ангела

9 серпня: який сьогодні день, свято, прикмети, традиції, День ангела

Фото: Pexels

Сьогодні святкують любителі книжок та повітряних поцілунків.

Який сьогодні день

Міжнародний день корінних народів світу

Міжнародний день корінних народів світу - це щорічний день солідарності з корінними народами, що відзначається 9 серпня, відповідно до резолюції Генеральної асамблеї Організації об'єднаних націй від 23 грудня 1994 року.

Щороку ООН оголошує тему чергового Дня: наприклад, 2018 року— "Міграція і переміщення корінних народів" або 2010-го — "Діячі кіно, що належать до корінних народів".

Наразі загальна чисельність корінних народів на планеті складає приблизно 476 мільйонів людей, які живуть в 90 країнах і представляють безліч мов і культур. Хоча корінні народи становлять лише 5% населення Землі, на їхню частку припадає 15% найбіднішого населення планети. Адже вони продовжують стикатися з безліччю проблем, їхні права нерідко порушуються.

Свято було засновано саме для того, аби залучити увагу широкої громадськості і влади різних рівнів до даних питань, і для спрямування зусиль для вирішення проблем корінних народів в усьому світі.

Фото: Associated Press

Всесвітній день книголюбів

Деякі свят, які з'являються в будь-якій країні і мають статус національних, з часом можуть стати міжнародними (нехай і неофіційними), завдяки тому, що їхня популярність поширювалася за межі держави. Так сталося і з Національним Днем книголюбів США. Цей день святкувався лише в США, але згодом воно придбало шанувальників і в інших куточках світу. Всесвітній день книголюбів відзначається щорічно 9 серпня.

Це свято відзначають письменники, поети, літератори та видавці, друкарні і книжкові магазини і крамниці  і, звичайно, читачі.

Фото: pixabay.com

День повітряних поцілунків

9 серпня в світі відзначається День повітряних поцілунків. Це свято для закоханих молодих людей і всіх щасливих жителів на планеті. У той час, коли половина людства загрузла в побутових проблемах і військово-політичних конфліктах, є ті, хто знаходить час порадіти кожній миті тихого щастя. Легкий повітряний поцілунок - це і флірт, і знак уваги, і просто спосіб підняти настрій.

Цього дня молодіжні заклади та організації в різних європейських країнах влаштовують святкову програму та конкурси з певним ухилом. 

Фото: Pexels

День ангела 9 серпня

День ангела (іменини) сьогодні, 9 серпня, святкують: Анфіса, Герман, Іван, Кирило, Костянтин, Микола, Платон.

Яке православне (християнське) свято сьогодні

9 серпня православна церква вшановує пам'ять Святого великомученика і цілителя Пантелеймона. Пантелеймон народився в Нікомедії (сьогоднішнє м. Ізміт, Туреччина) в сім'ї знатного поганина і отримав ім'я Пантолеон. Його мати свята Еввула була християнкою і виховувала сина в своїй вірі, але померла. Коли Пантолеон був в підлітковому віці, його батько віддав сина в язичницьку школу, а потім доручив знаменитому лікарю Єфросину для вивчення Пантолеоном лікарського мистецтва. Незабаром про нього почув римський імператор Максиміан, який побажав бачити Пантолеона при своєму дворі.

Проживав у Нікомедії пресвітер Єрмолай, який зауважив Пантелеона і почав розповідати йому про християнство. Згідно з житієм, Пантолеон увірував в Ісуса Христа після того, як, побачивши дитину, що померла від укусу змії, він по молитві до Ісуса Христа воскресив її. Після цього він прийняв хрещення від пресвітера Єрмолая і отримав ім'я Пантелеймон.

Фото: https://azbyka.ru/

Які народні прикмети і традиції сьогодні

Традиції

У його свято знахарі ходили за травами, рвали їх з особливими змовами і обрядами. Водночас цей день вважався нещасливим. Говорили: "Хто на Палія працює, у того гроза спалить хліб".

Одне з прізвиськ Пантелеймона (Качановий, або Кочаннік) пов'язано з тим, що в цей час починають завиватися капустяні вилки. Тому було заведено діставати з комор капусту, що залишилася з минулого врожаю, і пекти пиріжки з листкового тіста. Випічкою пригощали дітей, а також жебраків і мандрівників. 

Прикмети:

 • Комахи літають близько над землею - бути теплу і сонцю;
 • Кури копаються в сіні - до дощу;
 • Риба добре клює - погода найближчим часом сильно зіпсується;
 • Якщо відправитися 9 серпня у подорож, вона складеться вдало.

Що не можна робити 9 серпня

 • 9 серпня не можна навантажувати себе будь-якою роботою. Народ вірить, що в цього дня вона не принесе нічого хорошого. Однак зовсім байдикувати теж не варто, можна зайнятися прибиранням будинку або інтелектуальною працею.
 • Цього дня не можна проходити повз людей, які потребують допомоги. Св. Пантелеймон кожен раз допомагав людям, тому їх не варто ігнорувати.

Що сталося цього дня

 • 1483 — відкрита Сікстинська капела.
 • 1848 — на Буковині скасовано кріпацтво.
 • 1859 — американець Натан Еймс запатентував ескалатор.
 • 1910 — американець Алва Фішер запатентував електричну пральну машину.
 • 1919 — Велика Британія оголосила протекторат над Персією.
 • 1919 — Київська група Армії УНР, очолювана Юрієм Тютюнником, визволила від більшовиків Жмеринку.
 • 1940 — завершено будівництво залізниці Берлін—Багдад.
 • 1942 — британська колоніальна адміністрація заарештувала лідера індійського національно-визвольного руху Магатму Ґанді (випущений лише 1944 року).
 • 1945 — СРСР односторонньо розірвав пакт про ненапад з Японською імперією і оголосив їй війну. Радянські війська почали наступ у Маньчжурії.
 • 1945 — вибух атомної бомби в Нагасакі.
 • 1965 — Сингапур одержав незалежність від Малайзії.
 • 1974 — На межі імпічменту і відсторонення від посади на тлі скандалу Вотергейт, Річард Ніксон став першим (і наразі єдиним), президентом Сполучених Штатів, що подав у відставку.
Президент США Річард М. Ніксон виступає з прощальною промовою у Білому домі, 9 серпня 1974 р. / Фото: Associated Press
 • 1999 — президент РФ Єльцин відправив у відставку уряд Сергія Степашина і назвав голову ФСБ Володимира Путіна своїм спадкоємцем на президентських виборах.

Хто народився цього дня​​​​​

 • 1914 — Туве Маріка Янссон, шведська письменниця.
 • 1938 — Леонід Кучма, президент України (1994–2004).
 • 1963 — Вітні Елізабет Г'юстон, американська поп-співачка, володарка премій Греммі та Еммі.
 • 1973 — Олександр Пономарьов, український співак.
Уитни Хьюстон / Фото: Getty Images

Читайте також: Що зірки нам пророкують: гороскоп на 9-15 серпня 2021 року

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Який сьогодні день
Наступна публікація