Активісти шукають останки "навмисно забутих" героїв Другої світової
Людей на місці уманської бійні розривало на шматки, а зі 150 тисяч бійців вціліло всього 10.

В урочищі Зелена Брама на Кіровоградщині шукають останки жертв уманської бійні. Саме тут сімдесят років тому дві Радянські армії потрапили в німецьке оточення. Зі ста п'ятдесяти тисяч бійців уціліло лише десять тисяч. За радянських часів про це намагалися не згадувати.
Понад два тижні бійці двох радянських армій стримували німців. Це дало час на евакуацію Києва та Дніпропетровська і зламало ворожий бліцкриг. Але з понад ста п'ятдесяти тисяч бійців із оточення вийшло трохи більше десяти тисяч, йдеться у сюжеті ТСН.
На місці бою активісти шукають останки героїв. 3000 гектарів Брами і навколишніх полів розбили на квадрати. Кожен з них тепер ретельно досліджують за допомогою металошукачів.
За гільзами та залишками зброї визначають місця боїв, у бліндажах та окопах можуть бути загиблі бійці. Усю інформацію дослідники заносять на мапу.
Керівник пошуків Владислав Риндюк розповів: "Зараз ми проводимо розвідку, щоб восени планомірно працювати з підйомом солдатів, щоб повернути їм людську гідність і перепоховати".
Пошуки у "Зеленій Брамі" дуже важкі. Ліс наскрізь прострілювався німецькою артилерією: за 4 дні лише один полк випустив по оточених понад тисячу снарядів.
Людей розносило на шматки. Вцілілі вояки отримали наказ прориватися з оточення невеличкими групами. Більшість з них загинула у полях навколо Брами, а решта потрапила в полон.
У пошуковій операції беруть участь і діти. 11-річний Дмитро замість канікул збирає експонати для музейної експозиції про бої у Зеленій Брамі.
Роботи у пошуковців тут ще не на один рік. У Зеленій Брамі вони хочуть зробити стаціонарний табір, а урочищу пропонують надати статус заповідника – філіалу музею оборони Києва.