Алкоголь, відеоігри та музика. Супрун пояснила, як запобігти слабоумству

Дата публікації
Перегляди
7155
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Алкоголь, відеоігри та музика. Супрун пояснила, як запобігти слабоумству

Фото: pixabay.com

Очільниця МОЗу дала поради, як захистити мозок від вікових змін.

У 10-25% людей, старших за 70 років, стаються порушення пам’яті та логічного мислення, зміна особистості внаслідок хвороби чи пошкодження мозку, але цьому можна певною мірою запобігти.

Про це повідомила на своїй сторінці у Facebook виконувачка обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун.

"Коли говорять про вікові зміни в мозку, то часто вживають термін "деменція". Її викликає не єдина причина: до деменції більш схильні жінки, курці, люди із замалою та надмірною вагою, фізично і соціально неактивні. Додатковими факторами ризику є діабет, гіпертензія, генетична схильність та високий рівень холестерину, порушення дихання уві сні та перенесений інсульт", - написала вона.

За словами Супрун, чарівної пігулки для запобігання чи лікування деменції не існує, а препарати естрогену навіть можуть погіршувати пам’ять, проте можна сповільнити початкову стадію дегенеративних змін і не дати їй стати деменцією.

"Фізичні вправи — дієві. Займатися слід принаймні двічі на тиждень по 40 хвилин та інтенсивно, робити силові вправи, вправи на баланс і витривалість. Так, від фізкультури нікуди не подітися навіть на пенсії. Рух не дає гинути нейронам і підтримує нейропластичність. Адже коли ми рухаємося та тренуємо баланс, в мозку покращується кровообіг і виділяється фактор росту нервів BDNF. Це не дає гинути нейронам гіпокампу, які відповідають за деякі види пам’яті, та мозочку - він координує рухи", - наголосила вона, уточнивши, що фізкультура також стає на заваді остеопорозу.

Шлюб визнали найкращою профілактикою старечого слабоумства

Шлюб визнали найкращою профілактикою старечого слабоумства

Ще одним ефективним засобом у боротьбі з слабоумством очільниця МОЗу назвала гру на музичних інструментах, спів або прослуховування улюбленої музики, оскільки вона активує численні ділянки мозку, що відповідають за рух, пам’ять і мову.

"Піклуйтеся про слух. Погіршення слуху може бути передвісником деменції, але слуховий апарат завадить когнітивному погіршенню. Щодо слуху є і інший аспект - подекуди порушення слуху в близьких люди сприймають як деменцію: людина наче не розуміє слів, не виконує прохання, ніби забуває про що була мова. А насправді це поки просто порушення слуху, і тут стане в пригоді слуховий апарат", - додала вона.

Водночас Супрун розвіяла поширений міф про те, що захистити мозок від вікових змін допоможе розгадування кросвордів, порадивши натомість розгадувати судоку та грати у відеоігри.

"Киньте курити. Це суттєвий фактор ризику. Куріння запускає вільнорадикальні процеси, і тим самим пошкоджує судини мозку і нейрони. Воно на 18-30% збільшує ймовірність розвитку деменції та хвороби Альцгеймера. Але якщо припинити курити, то через чотири роки ризик зводиться майже нанівець. Зменшіть споживання тваринних жирів та червоного м’яса і збільшіть частку овочів, коренеплодів, сочевиці і риби в раціоні. Це допоможе тримати баланс холестерину в нормі. Більше того, є люди, що генетично схильні до розвитку хвороби Альцгеймера в пізньому віці — це носії алелю ApoE4, що відповідає за транспорт холестерину в тілі. Саме їм правильні спосіб життя та раціон суттєво знижують ризик деменції. Незалежно від того, які у вас гени, пильнуйте свій раціон", - зазначила вона.

До того ж Супрун закликала піклуватися про здоров’я судин, зокрема, контролювати тиск, зменшувати споживання солі та підтримувати здорову вагу, вчасно лікувати зуби і не допускати хвороб ясен,

"Вчасно виявіть та подолайте депресію, яка досить часто супроводжує похилий вік, але не є нормальною складовою життя. Депресія в старшому віці проявляється не як сум і пригніченість, а як брак сил і небажання виходити з дому та спілкуватися. Факторами ризику розвитку депресії в старшому віці є хронічні хвороби, гормональні порушення, самотність і брак вітаміну В12, а також приймання низки лікарських препаратів. У боротьбі із депресією стануть в пригоді всі зазначені вище поради, активне спілкування і пошук діяльності, в якій ви бачите сенс, а також допомога лікарів, які призначать антидепресанти", - пояснила виконувачка обов’язків міністра.

Окремо вона зауважила, що беззаперечної ефективності приймання вітамінів у лікуванні деменції клінічні дослідження не довели, проте певні підтвердження користі тривалого прийому вітамінів групи В є, а от вітамін D не є ліками від деменції, як і решта.

"Вітаміни В9 та В12 (фолієва кислота і ціанкобаламін відповідно) задіяні в низці обмінних процесів, а їхній брак призводить до накопичення токсичної для мозку речовими гомоцистеїну. Саме тому їх і вважали потенційними ліками при деменції. Фолієва кислота є в зеленій городині та печінці, а В12 - у м’ясі, рибі та печінці. Але навіть збалансованого раціону може бути замало, адже з віком їхнє засвоєння в кишківнику погіршується. Люди із низьким рівнем вітаміну D мають вдвічі вищий ризик розвитку деменції і хвороби Альцгеймера, ніж ті, в кого його рівень в нормі. Ймовірно, що і деменція, і брак вітаміну D є наслідками спільної причини. Автори дослідження порадили щодня виходити з дому бувати на сонці, щоб запобігти депресії, якщо річ не в самому вітаміні, а в дії світла та руху на мозок", - пояснила Супрун.

Наостанок очільниця МОЗу, посилаючись на результати низки тривалих досліджень, розповіла, що люди, які помірно та мало споживали алкоголь, рідше розвивають деменцію, але нагадала, що безпечної дози алкоголю не існує.

Що старші ми стаємо, тим більша ймовірність забувати про деякі речі. Близько у 10-25% людей, старших за 70 років,...

Опубликовано Уляна Супрун Четверг, 7 марта 2019 г.

Нагадаємо, раніше Супрун розповіла, чому підвищений рівень холестерину є тривожним сигналом і що не варто їсти. Високий рівень холестерину збільшує ризики атеросклерозу, серцевого нападу, ішемічної хвороби серця та інсульту.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
7155
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація