Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Аварія на Запорізькій АЕС: що сталось і як пояснює інцидент влада

Аварія на атомній станції викликала паніку у західних ЗМІ, які почали згадувати про Чорнобиль.

Аварійне відключення третього енергоблоку Запорізької АЕС, яке спричинило відключення електроенергії у різних областях України, здійняло хвилю тривоги в Україні та ажіотаж у західних ЗМІ.

Про аварію на атомній станції писали видання Reuters, The Daily Mail, Der Spiegel, The Huffington Post тощо, які, зокрема, згадували про Чорнобиль.

Як з'ясувалося, 28 листопада о 19:24 система електричного захисту вимкнула енергоблок №3, після чого на ньому розпочали ремонтні роботи. Наступного дня у прес-службі АЕС запевнили, що позаштатних ситуацій не було, а радіаційний фон в нормі.

Проте через дефіцит потужностей в енергосистемі України у деяких областях були введені у дію графіки аварійного відключення електроенергії. Зокрема, 1 грудня в Івано-Франківській області від електроенергії на дві години відключили усі промислові підприємства, також подачу електроенергії було зупинено в Одесі, без світла сиділа і частина Львова.

Зазначимо, що світло вимикалося хаотично. Керівник відділу корпоративних зв'язків ПАТ "Львівобленерго" Галина Єлісеєнко у коментарі виданню "Вголос" пояснила: "Це відслідковує диспетчер енергосистеми, це йде по високовольтних лініях, хто підпадає під це – чи підприємства, чи побутові споживачі - ми цього не знаємо. Це все відключається зверху централізовано. Немає так, що з 8-ї до 10-ї буде відімкнена якась вулиця. Тут такого не буде, йде суто регулювання по потужності".

ВідеоГлава Міненерго запевнив, що аварія на Запорізькій АЕС не несе небезпеки

Уже у середу, 3 грудня, міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин заспокоїв українців, що з ядерним реактором Запорізької атомної електростанції проблем немає.

"Аварія сталася на третьому блоці Запорізької АЕС у системі видачі електроенергії. Це не пов'язано з виробленням електроенергії. Всі сили зараз докладаються для того, щоб відремонтувати ділянку", - запевнив новопризначений міністр.

Демчишин додав, що відновленням пошкоджених ділянок займається "Енергоатом" і роботи планують завершити до п'ятниці, 5 грудня. "За оцінками "Енергоатома", блок вступить у роботу з п'ятниці, тестові запуски проведуть сьогодні-завтра. Це ніяк не пов'язано з реактором, жодного витоку радіації немає", - наголосив Демчишин.

Тим часом Державна інспекція ядерного регулювання України (ДІЯРУ) вже створила комісію з розслідування інциденту.

В "Енергоатомі" у свою чергу повідомили, що за міжнародною шкалою ядерних подій INES аварія на Запорізькій АЕС не несе небезпеки.

За попередніми даними, причина відключення - пошкодження обмотки трансформатора напруги секції живлення власних потреб блоку, що призвело до відключення трансформатора власних потреб і вимикачів блочного трансформатора. Автоматика захисту блоку відпрацювала відповідно до проектного алгоритму.

"Блок переведений у холодний стан без зауважень. Радіаційних наслідків немає", - наголосили в "Енергоатомі".

Запорізька АЕС має шість енергоблоків і є найбільшою в Європі атомною станцією за встановленою потужністю. Загалом в Україні, за даними ДІЯРУ, на часі є 15 діючих енергоблоків. Із них 12 навантажені, завершення ремонтів блоку №3 ЗАЕС заплановано на 5 грудня, №1 Хмельницької АЕС - на 15 грудня і №1 ЗАЕС - на 30 грудня.

Нагадаємо, що ще у вересні обленерго почали повідомляти населенню про можливе відключення світла. Пояснили це тим, що для вироблення електроенергії не вистачає вугілля, 80% видобутку якого сконцентровано на Донбасі, який нині перебуває в епіцентрі бойових дій. Уже на початку жовтня в Кабміні пообіцяли не відключати споживачів - мовляв, енергетична система України "працює в нормальному, достатньому режимі".

Залиште свій коментар

Вибір редакції