Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Аварії траплялися й раніше: архів СБУ розсекретив деталі катастрофи на ЧАЕС

Аварії траплялися й раніше: архів СБУ розсекретив деталі катастрофи на ЧАЕС

Опубліковано сотні документів, які охоплюють період від початку 1970-х і до введення в експлуатацію об'єкту "Укриття".

В Україні опублікували документи, які розкривають деталі будівництва та аварії на ЧАЕС. У них, зокрема, йдеться, що аварії там траплялися і до квітня 1986 року.

Так, галузевий державний архів СБУ та Український інститут національної пам’яті презентували другу книгу збірника "Чорнобильське досьє КҐБ. Від будівництва до аварії". У ній опубліковано документи, які охоплюють період від початку 1970-х і до листопада 1986 року, тобто до введення в експлуатацію об'єкту "Укриття" ("Саркофаг") після катастрофи. 

Це видання містить 229 документів, більшість з яких опубліковано вперше. "Серед документів, що увійшли до нової книги, є повідомлення про аварії, що сталися до 1986-го, транскрипт телефонних переговорів на ЧАЕС у ніч 26 квітня, примірник першого повідомлення про аварію, інформація про початок розслідування та будівництво "Саркофагу", – розповів директор Галузевого державного архіву СБУ й один із упорядників видання Андрій Когут.

Голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович додав, що за цими матеріалами можна краще зрозуміти трагедію: передумови катастрофи, рапорти і матеріали, які свідчать про "маленькі" аварії, що ставались на ЧАЕС раніше і були приховані. "Це дозволить людству розширити доступ до правди про злочини тоталітарної системи й засвоїти правильні уроки", – підкреслив він.

На думку заступника голови Державного агентства України з управління зоною відчуження Максима Шевчука, книга знімає частину дискусій щодо того, як була побудована станція, як вона працювала, як відбулася сама аварія.

"Хоча минуло понад 30 років, таку масштабну трагедію забувати не можна", – вважає перший заступник генерального директора ДСП "Чорнобиль АЕС" Валерій Сейда.

Документи у книзі опубліковано мовою оригіналу у хронологічній послідовності.

"Чорнобильське досьє КҐБ. Від будівництва до аварії" – це спільний проєкт Галузевого державного архіву СБУ, Інституту історії України НАН України й Українського інституту національної пам’яті. Видання є продовженням серії документальних книг. Першу, що містить 210 документів, опубліковано навесні 2019 року. Першу книгу можна завантажити тут, другу - тут.

Чорнобильська трагедія залишила незабутній слід у житті мільйонів людей уже не одного покоління. Вона наклала радіоактивний відбиток на територію не тільки України, а й сусідніх країн. ТСН.ua присвятив у спецпроєкті згадав, якою Прип'ять була до трагедії, і якою є зараз. Ми порівняли фото міста-привида до аварії на четвертому енергоблоці 1986 року і зроблені у листопаді 2016-го.

Відео ТСН дослідила іще одну замовчану історію Чорнобиля, яка перетворилася на міф

За радянською версією, всіх опромінених ліквідаторів і працівників станції лікували в Москві. У фільмі НВО теж фігурує 6 столична клініка, та частина уражених радіацією лишилася в Києві. Українським лікарям забороняли ставити діагноз "променева хвороба". Досвід, здобутий після військових ядерних випробувань, був засекречений.  

ТСН дослідила іще одну замовчану історію Чорнобиля, яка перетворилася на міф

Залиште свій коментар

Вибір редакції