Від браку робочої сили потерпає вся країна.
Безробіття зросло на третину. Від початку локдауну, тобто, майже за рік, роботу втратили з пів мільйона співвітчизників. А кількість відкритих вакансій навпаки скоротилася. Водночас роботодавці скаржаться, що не можуть знайти собі кваліфікований персонал.
Детальніше про це йдеться 16 лютого в сюжеті ТСН.19:30.
За статистикою, майже кожен десятий безробітний погоджується перенавчитися. Український ринок насичений нікому не потрібними спеціалістами. Половина безробітних — люди з вищою освітою.
Олександр Перцов тренується накладати шви на метал. Він — колишній помічник голови правління агрохолдингу. Втратив посаду і в 45 років почав все з нуля. Спочатку на заробітках у Польщі, тепер удома.
"Мені у Польщі сподобалося працювати з металом. Коли приїхав додому, то подумав, що треба освоїти професію зварювальника, бо бачу тут перспективи. Освою професію і почну свою справу", — говорить чоловік.
На одну вакансію в Україні припадає дев’ятеро людей. Офіційно у нас безробітних майже півмільйона (488 038) А от вільних робочих місць трохи більш ніж 50 тисяч (51 681). Середня зарплата, яку пропонують — 8 тисяч (7955). Вище десяти — лише 10-та частина пропозицій.
Вітчизняний ринок праці — це суцільний парадокс. Купа безробітних та постійно відкриті вакансії.
"Людей не влаштовує і зарплата, і ті професії, які потребує роботодавець У нас на ринку праці більшість людей мають вищу освіту, кваліфікацію у тих професіях, яких роботодавець сьогодні не потребує. Ось цей дисбаланс спостерігається протягом декількох років , це не карантинна особливість", — зазначає Інна Бондіні, начальник управління Державного центру зайнятості.
Ринок нині найбільше потребує кваліфікованих робітників. Але, водночас безробітні не можуть собі нічого знайти. І проблема тут, на думку експертки ринку з праці Тетяни Пашкіної, не лише у невідповідності фаху людей, а й в самих роботодавцях.
"У нас існує ейджизм і вузький віковий коридор у роботодавця. Відповідно є малесенький коридор із 25-35-річних, яких потребує роботодавець. За яких українські роботодавці конкурують з іноземними роботодавцями. Молодь ще не хочуть брати, бо у них немає досвіду. 45+ — бо вони старі. Виявляється, у нас працювати нема з ким, це об'єктивна ситуація. Якщо все це об'єднати, то на ринку праці залишиться нуль", — пояснює експертка.
Від браку робочої сили потерпає не лише захід країни, звідки почалася трудова міграція світом. Вільні вакансії — по всій країні. Щоб утримати молодь від трудової міграції, на думку експертів ринку праці, самого зростання зарплати недостатньо. Умови життя, стабільність та невисокі кредити — це те, заради чого люди виїжджають із країни.
Нагадаємо, що Верховна Рада ухвалила закон про допомогу безробітним під час пандемій та НС.