Багатомільйонні оборудки в оборонці. Реакція правоохоронних органів на розслідування "Наших грошей"

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Остання частина розслідування була присвячена корупції в правоохоронних структурах.

На журналістське розслідування про розкрадання в українській армії, де зокрема розповідали про покривання злочинних схем правоохоронними органами, вже відреагували одразу кілька структур.

Зазначимо, журналісти "Наших грошей" повідомили, що майже всі правоохоронні органи (ГПУ, СБУ, ДФСУ та НАБУ) за хабарі закривали справи стосовно корупційної схеми.

Реакція Генеральної прокуратури України 

Першою в Мережі відреагувала речниця генпрокурора України Лариса Сарган. Вона поскаржилася на "зв'язані руки" ГПУ та розповіла, що прокуратурі закон дає можливість розслідувати лише некорупційні злочини.

"Відповідно, було два напрямки розслідування.  Перший - шахрайство. Цей епізод в суді з минулого, 2018 року. На лаві підсудних перебуває, зокрема, і співробітник СБУ, який згадується в розмовах із фігурантом розслідування - Рогозою. Другий - по несплаті податків. Оголошена підозра, стягнута чимала сума недоїмки до держбюджету.  Тому всі розмови про хабарі для закриття чи затягування справи з боку ГПУ не відповідають дійсності", - йдеться в дописі Сарган.

По слідам серіалу про "Укроборонпром" та місцями пікантної переписки фігурантів журналістських розслідувань. У ГПУ...

Опубліковано Ларисою Сарган Понеділок, 11 березня 2019 р.

Пізніше, 12 березня, під час брифінгу ситуацію прокоментував і сам Генеральний прокурор, Юрій Луценко. Він впевнений, що Генпрокуратура продемонструвала успішність у цьому кримінальному провадженні та заявив, що журналісти "Наших грошей" "мали цю інформацію ще з середини минулого року". 

"Весь 2018 рік йшла податкова перевірка для того, щоб встановити повноту сплати податків ТОВ "Оптимумспецдеталь", власником якої є Рогоза. Звинувачення в тому, що ми, мовляв, довго діяли - відкидаю. Тому в мене паралельне питання, чому пан Бігус чекав з минулого року. Йому треба було зламати коди диску, а нам потрібно було чекати податкову перевірку.", - сказав генпрокурор та додав, що загалом у справах розкрадань засуджено уже 77 посадових осіб, зокрема 4 колишніх директорів концерну "Укроборонпром".

Щодо корупційних розслідувань, то Луценко порадив звертатися до НАБУ.

"Всі питання щодо корупції у цій справі варто адресувати НАБУ. Також можу наголосити, що 2017 року матеріали. з яких витікає ймовірна корупційна діяльність працівників НАБУ у співпраці з Рогозою. була направлена до НАБУ. За заявою керівника САП, ніяких слідчих дій бюро у цій справі не вчиняло", - додав генпрокурор.

Реакція Служби Безпеки України

Служба безпеки України, у відповідь на звинувачення працівників в причетності до розкрадань в оборонній сфері, заявила, що "покарає кожного співробітника, який вчинить злочин, незважаючи на його посаду, звання або послужний список".

В Службі безпеки, що проти їхнього працівника, який фігурує у  журналістському розслідуванні, відкрили кримінальну справу за ч. 4 ст.190 КПК України (шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах або організованою групою).

"Не стала виключенням й справа щодо співробітника Головного управління СБУ у Києві та області Дмитра Москаленка, відкрита Генеральною прокуратурою за підозрою у вчиненні правопорушень передбачених ч. 4 ст.190 КПК України (шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах або організованою групою). У межах розпочатого ще у 2016 році кримінального провадження він був затриманий співробітниками підрозділу внутрішньої безпеки Служби спільно з Головною військовою прокуратурою", - йдеться в повідомленні.

Реакція Державного бюро розслідувань

Після публікації останньої частини журналістського розслідування, в ДБР повідомили про початок кримінальне провадження щодо можливого отримання неправомірної вигоди службовими особами ГПУ, СБУ, ДФСУ та НАБУ.

"ДБР відкрило кримінальне провадження за матеріалами журналістського розслідування щодо можливого отримання неправомірної вигоди службовими особами ГПУ, СБУ, ДФСУ та НАБУ за непроведення досудового розслідування та непритягнення до кримінальної відповідальності осіб, причетних до корупції в оборонній сфері. Досудове розслідування розпочато за ознаками кримінального правопорушення: отримання неправомірної вигоди службовими особами, які займають відповідальне становище (ч.3. ст. 368 Кримінального кодексу України)", - йдеться у повідомленні.

Окрім цього, директор ДБР Роман Труба наголосив, що його відомство потребує створення власних оперативних підрозділів для розслідування подібних резонансних подій і знову закликав Раду ухвалити законопроект №5395-Д, який виправляє технічну помилку та вводить посаду оперативного працівника до переліку посад ДБР.

Реакція Національного антикорупційного бюро України

В НАБУ першою відреагувала Рада громадського контролю. Там називають корупцію неприпустимим явищем та вимагають розпочати розслідування та відсторонити фігурантів від виконання обов'язків.

"Рада громадського контролю НАБУ закликає директора Національного бюро Артема Ситника, не чекаючи на результати офіційного розслідування, відсторонити від виконання обов’язків першого заступника Директора НАБУ Гізо Углаву, заступника керівника Третього відділу І підрозділу детективів Головного підрозділу детективів НАБУ Олега Борисенка та детектива Третього відділу І підрозділу Головного підрозділу детективів НАБУ Дмитра Литвиненка та негайно ініціювати службове розслідування щодо цих працівників", - йдеться в заяві.

Окрім того в РГК пообіцяли негайно "ініціювати позачергове засідання за участю Директора НАБУ а також згаданих працівників Національного антикорупційного бюро із витребуванням копій усіх згаданих у програмі документів".

Пізніше, у вівторок ввечері, справу прокоментував і сам Ситник. За його словами, в НАБУ була розпочата службова перевірка ще до оприлюднення журналістами останньої частини розслідування. "Декілька днів тому нами було розпочате службове розслідування. Ми очікували, що будуть певні нюанси після цієї передачі. Воно проводиться управлінням внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України. Висновок цього розслідування після його отримання буде надано комісії", – пояснив він.

Ситник пообіцяв передати всі необхідні матеріали Державному бюро розслідувань, а також наголосив, що фігурант журналістських матеріалів Євген Шевченко не є і не був співробітником НАБУ, а всього лиш дав згоду на конфіденційну співпрацю в окремих провадженнях. Також Ситник наголосив, що НАБУ не видає довідок про фіктивність підприємств, бо це не входить до компетенції бюро. Відтак інформація про виключення підприємства "Оптимумспецдеталь" із переліку підозрілих є невірною.

Увечері 12 березня Національне антикорупційне бюро України виступило із заявою, в якій назвало безпідставними звинувачення у покриванні розкрадання в "Укроборонпромі", які містяться у журналістському розслідуванні Bihus.info. Більше того, у відомстві зазначили, що розслідування містить неточності, а подекуди і маніпуляції. 

У відомстві заперечують, що викреслили фірму "Оптимумспецдеталь", через яку здійснювалися оборудки з оборонкою, з переліку фіктивних, бо навіть не мають на це повноважень. Натомість у чотирьох листах до "Укроборонпрому" НАБУ вказує, що ця фірма має ознаки фіктивності. У НАБУ зазначили, що надали цю інформацію журналістам Bihus.info, але вони не взяли її до уваги і у своєму розслідуванні не згадують.

Антикорупційне відомство запевняє, що не "відсиджувалося", а три роки розслідувало корупцію в оборонній сфері, наслідком чого стали притягнуті до відповідальності топ-посадовці. Серед них НАБУ називає заступника міністра оборони, начальника бронетанкового управління Збройних Сил України, керівництво Львівського бронетанкового заводу, держкомпанії "СпецТехноЕкспорт", яка входить до складу "Укроборонпрому". 

НАБУ стверджує, що жоден з його співробітників не брав хабарів і щоб підтвердити це законним шляхом, відомство ще до виходу останньої частини сюжету про корупцію в оборонці розпочало службове розслідування. 

ВідеоБудівлю НАБУ облили кров'ю через скандал в оборонці

Кров під стінами Антикорупційного бюро і виправдовування силових відомств - така реакція на чергове викриття корупційних оборудок в "Укроборонпромі" журналістів Bihus.Info. Майже усі правоохоронні органи знали про них, але нічого не робили, - закидають їм журналісти. Про лавину звинувачень – далі у сюжеті.

Будівлю НАБУ облили кров'ю через скандал в оборонці

Нагадаємо, 11 березня журналісти-розслідувачі "Наших грошей" опублікували останню частину скандального розслідування про корупцію в оборонній галузі, в якій повідомили, що майже всі правоохоронні органи за хабарі закривали справи стосовно цієї корупційної схеми.

Раніше розгорівся скандал довкола оточення Порошенка через розкрадання у ЗСУ. За даними журналістів, до схеми виведення з української оборонки сотень мільйонів гривень причетний друг і партнер Порошенка, член Ради національної безпеки і оборони Олег Гладковський, його 22-річний син Ігор і гендиректор "Укроборонпрому" Павло Букін. У розслідуванні вперше оприлюднили секретну переписку учасників злочинної схеми, внутрішні документи, докази домовленостей про хабарі. Згідно з даними журналістів, розмір розкрадань становить мінімум 250 млн грн.

Як заявила представниця президента Ірина Луценко, Гладковський та "Укроборонпром" готують позов до журналістів. Згодом Гладковський заявив, що тимчасово призупиняє свої повноваження в РНБО. Також він звернувся до правоохоронців із проханням перевірити розслідування журналістів. Кримінальну справу за фактами, які були оприлюднені журналістами щодо розкрадань в оборонному комплексі України, вже порушили Спеціалізована антикорупційна прокуратура, а також Національне антикорупційне бюро. Окрім цього, директорів "Харківського конструкторського бюро з машинобудування імені О.О.Морозова" Олексія Бабіча і "Ізюмського приладобудівного заводу" Сергія Філоненка відсторонили від їхніх посад. Згодом Гладковського теж звільнили.

Своєю чергою, президент України Петро Порошенко після оприлюднення журналістського розслідування анонсував реформи в "Укроборонпромі". Водночас очільники НАБУ та ГПУ запевнили, що роками розслідували факти корупції, про які йдеться у розслідуванні. Зокрема, генпрокурор Юрій Луценко заявив, що співробітники НАБУ та СБУ могли бути причетні до корупційної схеми в оборонці.

ВідеоГенпрокуратура заперечує закриття за хабарі справ щодо розкрадання в оборонній сфері

Як доказ журналісти наводять листування фігурантів оборонного скандалу з представниками СБУ та НАБУ. У Генпрокуратурі ТСН заявили, що не розслідують справи, пов’язані з корупцією - цим займається НАБУ - і тому відкидають закиди у затягуванні справ чи хабарництві. Коментарів інших відомств поки що немає.  

Генпрокуратура заперечує закриття за хабарі справ щодо розкрадання в оборонній сфері

Залиште свій коментар

Вибір редакції