Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
"Батарейки, здавайтеся". Уперше в історії Україна відправила партію небезпечних відходів на переробку до Європи

"Батарейки, здавайтеся". Уперше в історії Україна відправила партію небезпечних відходів на переробку до Європи

Вони поїхали на переробку до Румунії.

Вперше за часів незалежності України використані батарейки відправили на утилізацію. 20 тонн небезпечних відходів повезли до Румунії, бо на території нашої держави їх не переробляють. Досі 99% використаних батарейок викидають на смітники, інші зберігаються на складах у волонтерів. Адже законодавства, яке б врегулювало це питання немає, про це у сюжеті ТСН.19:30.

На кожній із батарейок є позначка: "Викидати до смітника категорично заборонено". В багатьох офісах небезпечні відходи організовано збирають у спеціальні контейнери, схожі бокси є супермаркетах і навіть у під'їздах. Проте, куди батарейки йдуть далі, мало хто замислюється.

Екоактивісти кажуть, що перш ніж викинути батарейку до спеціального боксу, завжди треба запитувати, куди потім їх відправлять. Адже більшість з них потрапляє на полігони та у лісосмуги. Частина громадських організацій зберігає батарейки на складах, але й там небезпечні відходи довго лежати не можуть.

"За кілька років такі використані батарейки, їхній корпус, руйнується і вони починають текти. Увесь той хімічний склад, який міститься в батарейці, він виділяється назовні і коли ми бачимо батарейки різного типу походження, об'єднані між собою в одну тару, то всі ці хімічні речовини починають взаємодіяти", - пояснює голова агенції з хімічної безпеки Денис Павловський.

Відео Уперше за роки незалежності в Україні партію використаних батарейок відправили на переробку

Уперше за часів незалежності України батарейки відправили на утилізацію. 20 тонн небезпечних відходів повезли до Румунії, бо в Україні батарейки не переробляють. Досі 99% використаних батарейок викидають на смітники, інші зберігаються на складах у волонтерів.  

Уперше за роки незалежності в Україні партію використаних батарейок відправили на переробку

Кожна із батарейок містить важкі метали, які забруднюють ґрунт та води і викликають важкі захворювання. Для киян у столиці вже розробили спеціальну програму зі збору батарейок. Керівник відділу екологічної політики комунального підприємства КП "Київкомунсервіс" запевняє, що по місту встановили 135 таких контейнерів. На сайті підприємства можна знайти карту з адресами, де саме розміщені бокси.

Щоби відправити зібрані тонни батарейок на переробку, підприємство уклало договір на співпрацю з громадською організацією "Батарейки здавайтесь". Аби привернути увагу до проблеми утилізації небезпечних відходів - оголені активістки фотографувались на тисячах використаних батарейок.

Керівниця цього руху розповідає, що відправлення фури з уживаними батарейками, обійдеться у мільйон гривень. В понеділок, 16 березня, 20 тонн небезпечних відходів вже будуть у Румунії.

"Не достатньо просто збирати багато батарейок, треба відповідь на запитання – хто заплатить за утилізацію. Це запитання в Європі вирішено тим. Що вартість утилізації вкладена в ціну товару і виробник далі вирішує, як розпоряджатись цією вартістю. Він забезпечує збір та переробку", - каже Любов Колосовська, очільниця руху "Батарейки, здавайтеся!".

Наразі ж в Україні законодавства, яке б регулювало питання поводження з небезпечними відходами, немає. Депутати почали із законопроєкту "Про впорядкування всіх відходів".

"За розрахунками, його буде імплементовано до осені. Є великий політичний супротив, через те що багато організацій хочуть зберегти статус "кво" і перевозити на полігони і захороняти там, які вже вичерпали себе", - пояснює нардеп Олександр Маріковський.

А от у Франції, до прикладу, батарейки можна здати у будь-якій крамниці, де вони і продаються. Список пунктів приймання є у спеціальному мобільному додатку. На всю Францію 60 тисяч локацій. Батарейки приймають ще й кафе та деякі державні установи.

Зі спеціального контейнера, куди після використання здають батарейки, їх відправляють до регіональних центрів сортування. Там їх розділять на категорії залежно від складу. Далі відсортовані батарейки відправлять на переробні заводи. Під дією високих температур з них добудуть нікель, цинк, марганець, залізо, свинець та мідь.

Алла Хоцянівська

Залиште свій коментар

Вибір редакції