Україна нарешті отримала американські винищувачі завдяки вірі та невпинній енергії сотень українців, які добивалися цього результату від початку повномасштабної війни.
На початку війни ані українській уряд, ані дипломати та навіть військові не вірили в те, що Захід надасть нашій державі сучасну авіацію. Але громадські активісти продовжували тиснути на всі можливі важелі, "вибиваючи" для України винищувачі F-16.
Про це розповіла засновниця "Центру підтримки аеророзвідки" Марія Берлінська в інтерв'ю "Главкому".
"Дуже багато людей над цим працювало. Насамперед отримання F-16 – це вклад Андрія Пільщикова "Джуса", який уже назавжди в нашому небі [пілот ВПС ЗСУ, загинув в авіакатастрофі у серпні 2023 року – ред.]. Саме він у березні 2022 року нас з Юлією Марушевською [від 2023 року керівниця Офісу змін при Міноборони – ред.] переконав, що це саме те, що потрібно Україні. Я намагалася максимально використати ресурс, який на той момент мала, щоб це почули одразу на стратегічному рівні", – розповіла Берлінська.
Вона додала, що довелося комунікувати з "усіма, хто ухвалює рішення" у Києві, Вашингтоні та інших столицях світу – Копенгагені, Парижі, Лондоні.
"Було багато зустрічей, кулуарних переговорів у різних міністерствах та установах, з депутатами. Ну і важливо було вірити, тому що багато людей у самій Україні не вірили. Навіть деякі українські дипломати мене переконували: Маріє, не говоріть про F-16, бо це нереалістично, це лише відтягує увагу й ресурс", – зазначила Марія Берлінська.
Вона пригадала, що приблизно через два місяці після початку повномасштабного вторгнення Росії до України зустрічалася з кількома заступниками міністра оборони.
"Коли зайшла мова про F-16, вони казали, що не треба навіть на стіл класти цю адженду, бо це дитячі фантазії і ми ніколи до такого рівня, як F-16, не доростемо. Але ми точно знали, що про це треба говорити", – підкреслила Марія Берлінська.
Засновниця "Центру підтримки аеророзвідки" назвала імена людей, завдяки зусиллям яких отримання Україною американських винищувачів F-16 нарешті стало можливим:
- Андрій Пільщиков
- Юлія Марушевська
- Дарія Каленюк
- Ганна Гопко
- Дмитро Кавун
- Люба Шипович
- Наталя Панченко та сотні інших.
"Люди включилися, бо вірили в те, що ми доб’ємось результату. А потім про ці літаки сказав президент, і це, безумовно, був фінальний акорд у стратегічній комунікації. З великим скрипом, повільно, мало, але партнерам таки довелося дати нам перші літаки. Але ми створили найголовніше – прецедент. Далі буде більше. У нашого народу немає інших варіантів, аніж вірити та битись. Битись і вірити", – наголосила Марія Берлінська.
Нагадаємо, ще до того, як Україна отримала першу партію американських винищувачів від Данії, експерти та аналітики обговорювали можливість використання F-16 для ударів по території РФ.
Данія такий дозвіл уже надала, але остаточне рішення залежить від США. Така процедура ухвалення колективних рішень щодо використання західної зброї дуже обмежує можливості ЗСУ.
Читайте також: