Безвізовий режим з ЄС реально "світить" українцям лише через 2-3 роки - експерти

Вже цього року українцям стане простіше отримувати дозвіл на в'їзд до країн ЄС, а ось на безвізовий режим доведеться чекати 2-3 роки.

Євросоюз схвалив хід підготовки України до лібералізації візового режиму – зокрема, європейські чиновники позитивно оцінили першу фазу плану дій щодо спрощення візового режиму. А місяць тому народні депутати України прийняли ряд законів, необхідних для лібералізації візового режиму з ЄС.

Пожвавлення переговорів з даного питання дало підстави європейським і місцевими чиновникам говорити про швидке скасування віз до ЄС для українців. Так, на думку міністра закордонних справ Польщі Радослава Сікорського, скасувати візи нашим співвітчизникам можуть не пізніше ніж через рік, міністр закордонних справ України Андрій Дещиця заявив, що Україна може отримати безвізовий режим з ЄС до кінця року. Допускає таку ймовірність і глава ЄС Ян Томбінський. Кореспондент ТСН.ua розбирався, наскільки обґрунтований такий оптимізм?

Реальні труднощі

План дій щодо спрощення візового режиму з ЄС Україна затвердила ще в 2008 році, й за минулі шість років у рамках цього плану було ухвалено майже 40 законів України, понад 50 постанов і розпоряджень, потрібних для повноцінної імплементації ухвалених законів, розроблено десятки концептуальних рамкових документів та планувальних документів, укладено й ратифіковано відповідні міжнародні угоди та конвенції.

Це був перший етап даного глобального документа. Зараз Україні слід виконати другий, заключний етап. І зробити нашій країні треба, з точки зору вимог законодавства ЄС, ще багато чого.

"Мало прийняти антидискримінаційні антикорупційні закони, потрібно ще змусити їх працювати. У наших умовах це непросто. А це найважливіша умова ЄС", - говорить юрист Лев Пащенко.

Експерти звертають увагу на ще одну складність - проведення робіт з демаркації та делімітації кордонів з країнами сусідами, зокрема, в першу чергу з Білорусією і Росією.

"Крим - окупована територія, і цей фактор може гальмувати перехід на безвізовий режим", - зазначає Пащенко.

Втім, події останніх місяців на південному сході країни, можливо, змусять українську владу звернути пильну увагу на цю проблему і облаштувати кордон як слід. Однак на це знадобиться, за оцінками на 2008 рік, понад 40 млрд гривень.

"Безвізовий режим ми отримаємо не раніше, ніж через три роки. ЄС дуже бояться наших гастарбайтерів та біженців, потік яких може хлинути при відкритті кордонів. Тому спочатку від нас зажадають почати видачу біометричних паспортів, а потім підключитися до європейської бази даних. Наші чиновники це обіцяють зробити наступного року, але знаючи наш бардак, ми до цього прийдемо в кращому випадку в 2017 році", - говорить Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру

"Україні потрібно зміцнювати кордони. Але цього року і наступного року на ці цілі гроші навряд чи знайдуть. Ще одна проблема - реформування певних повноважень прикордонної та міграційної служби. На вирішення цих питань знадобиться близько двох років", - вважає Лев Пащенко.

Однак, деякі експерти дотримуються більш оптимістичних поглядів. "Вже наступного року ми можемо отримати безвізовий режим ЄС. Це буде для нас бонусом за ту проєвропейську позицію, якої ми дотримуємося", - вважає політолог Володимир Фесенко. На думку політолога, статус Криму як окупованої території цьому не заважить.

Ще один важливий момент переговорів - введення біометричних закордонних паспортів для громадян нашої країни.  "Одним з першочергових завдань, яке має бути вирішено найближчим часом, є випуск та видача громадянам біометричних паспортів. В нас 10 млн громадян, які мають закордонні паспорти. При цьому, в середньому видається 1,5 млн паспортів в рік, тобто, якщо громадяни захочуть обміняти свої паспорти на біометричні, це займе до 5 років. І якщо завтра Євросоюз введе безвізовий режим для громадян України, скористатися ним буде нікому", - вважає Олександр Сушко, науковий директор Інституту євроатлантичного співробітництва

Відзначимо, такі документи повинні були почати видавати ще два роки тому, але до цих пір жоден українець не отримав такого паспорта, а українські служби, відповідальні за підготовчі роботи, не можуть навіть пояснити, як буде виглядати такий документ.

Спростити відносини

Проте, незважаючи на деякі досить стримувані очікування експертів, українці все ж побачать значні покращення в цьому питанні вже цього року. Але мова не йде про скасування віз, йдеться лише про полегшення процедури її отримання.

Таку тенденцію, до слова, вже спостерігають у туристичних компаніях, Міністерстві закордонних справ та громадських організаціях.  "Ще чотири роки тому отримати візу в Італію було дуже складно, відмови отримували навіть ті українці, які вже мали візи в цю країну. Зараз стало набагато простіше - відмов майже немає", - наводить приклад Тамара Вдовенкова, менеджер турфірми.

"Загальна сума виданих віз (як багаторазових, так і короткострокових типу "С") зросла майже удвічі, якщо порівняти 2010  та 2013  роки. Кількість багаторазових віз, які так часто обговорюються, також значно збільшилась (у два рази), а їхня частка у загальній кількості виданих віз зросла з 28.9% у 2010 році до 39% у 2013", - наводять цифри у Євростаті.

"У нас дуже низький рівень відмов віз до ЄС і він постійно падає, сьогодні це менше 3%, трохи більше 2%. Відмова виникає тоді, коли людина не здатна довести мету своєї поїздки. Молоді люди, як правило, здатні довести мету своєї поїздки і це дозволяє консульствам без проблем оформити такі візи", – зазначає директор департаменту ЄС МЗС України Всеволод Ченцов. За його словами, майже всі студенти і вчені отримують необхідні візи для навчання або наукової діяльності.

Крім цього, в ЄС вже скоротили для українців перелік документів, які потрібно подати для отримання візи. Зараз для цього потрібно всього 4-5 документів: паспорт, довідка про доходи (або довідка, яка підтверджує наявність фінансів для перебування за кордоном), бронювання в готелі або запрошення від приймаючої сторони. Також для українців скорочено термін розгляду питання щодо візи з 10 до 7 днів.

Простіше ставляться  в консульствах до питань видачі певної категорії віз. Наприклад, з 22 квітня Чехія спростила видачу короткострокових віз для громадян України - українці, що мають чеські корені, молоді люди до 26 років та пенсіонери старше 60 років звільняються від платежів за оформлення віз.

Скасовує з 1 липня плату за візи і Німеччина. Правда, німці на відміну від чехів вирішили скасувати плату за національні довгострокові візи.

Такі  кроки назустріч все ж дають підстави для надії, що візи для нашої країни все ж такі будуть скасовані через деякій час. Частіше за все експерти наводять приклад Молдови, котрій знадобилося чотири роки, щоб отримати безвізовий режим для своїх громадян. Україна вже пройшла довгий шлях до цієї мети і якщо вітчизняні чиновники та дипломати не змінять курс та не знизять темп отримати безвізовий режим наші співвітчизники можуть вже через 2-3 роки. 

Світлана Єрьоміна

 

Залиште свій коментар