Білорусь заблокувала ратифікацію договору про кордон з Україною

Конфлікт між Києвом і Мінськом вже призвів до зриву двосторонніх переговорів на найвищому рівні.

Атмосфера міждержавного діалогу України і Білорусії різко погіршилась. Джерела в дипломатичних колах повідомляють, що Мінськ, який ратифікував договір про державний кордон, не віддає ратифікаційні грамоти і вимагає від Києва виплати 130 млн доларів нібито наявного держборгу.

Конфлікт між Києвом і Мінськом вже призвів до зриву двосторонніх переговорів на найвищому рівні. Минулої п'ятниці в Батурині Чернігівської області планувалося провести зустріч президентів України і Білорусі Віктора Януковича і Олександра Лукашенка. Обласна ДАІ навіть розповсюдила попередження про те, що дорога від білоруського кордону до Батурина буде перекрита, але візит так і не відбувся.

Джерело в адміністрації президента повідомило виданню "Коммерсант-Украина", що зустріч готувалася до останнього моменту, і лише напередодні було прийнято рішення її скасувати. "Мінськ дав зрозуміти, що не має наміру завершувати процедуру ратифікації і набуття чинності угоди про держкордон. У таких умовах зустріч на найвищому рівні не мала сенсу, і ми домовилися про її скасування", - розповів український дипломат, що побажав залишитися неназваним.

Договір про державний кордон був підписаний у 1997 році і в той самий рік ратифікований Україною. Білорусь впродовж 13 років блокувала його ратифікацію. Мінськ вимагав, щоб спочатку Київ погасив борг українських господарюючих суб'єктів перед Білоруссю, що накопичився до 1992 року. Київ зі свого боку відмовлявся визнавати за собою цей борг.

Наприкінці 2009 року президенти Олександр Лукашенко і Віктор Ющенко повідомили про вирішення проблеми. В обмін на списання боргу Україна пообіцяла продавати Білорусі електроенергію зі знижкою для реекспорту в Литву. Незабаром договір про держкордон надійшов до білоруського парламенту, у квітні документ ратифікували обидві його палати, а 21 травня підписав Лукашенко. Сторонам залишалося обмінятися ратифікаційними грамотами, проте Мінськ відмовився проводити цю формальну процедуру.

Обізнані джерела стверджують, що узгоджена в листопаді 2009 року схема компенсації залишилася нереалізованою. "Білорусь купує електроенергію за ціною оптового ринку. Це дуже дешево, і вони отримують хороший прибуток від реекспорту. Але вони хотіли брати ще дешевше. А ми не можемо надати додаткову знижку через обмеження, які накладає законодавство", - пояснило джерело.

Залишається неузгодженою також сума не визнаного Україною держборгу. У різні періоди на переговорах називалися різні цифри, до 226 млн доларів. Минулого року джерело в переговорній групі стверджувало, що президенти домовлялись про компенсацію у розмірі 50 млн доларів, проте сьогодні ця домовленість не діє. "Білоруси кажуть про борг в 130 млн доларів. Але я стверджую: забудьте, ми точно не відшкодовуватимемо таку суму", - заявив один з українських дипломатів. У посольстві Білорусі в Україні позицію Мінська з питання держборгу учора не коментували.

Конфлікт з Білоруссю здатний створити складнощі в діалозі про безвізовий режим між Україною і Євросоюзом. У Брюсселі неодноразово заявляли, що для просування в цій сфері Україна зобов'язана завершити демаркацію сухопутних кордонів. Демаркаційні роботи планується фінансувати з бюджету Євросоюзу у рамках "Східного партнерства", проте це буде можливо тільки після обміну ратифікаційними грамотами між Києвом і Мінськом.

Варто зазначити, що президент Віктор Янукович заявляє про необхідність до кінця поточного року завершити процес демаркації кордонів з Білоруссю, Росією та іншими сусідами України.

Читайте також:

Янукович наказав до кінця року поділити всі кордони з сусідами

 Демаркація кордону між Україною та Росією відбудеться швидко і без проблем

МЗС: Україна не віддасть Росії Керченську протоку

Білорусь ратифікувала договір з Україною про держкордон

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: