Локдаун в Україні для бізнесу: чим загрожує жорсткий карантин підприємцям та ФОПам

Локдаун в Україні для бізнесу: чим загрожує жорсткий карантин підприємцям та ФОПам

Фото: УНІАН

Підприємці бояться тотального закриття через те, що зазнають великих збитків.

Про локдаун в Україні до чи після Нового року у владі говорять дедалі частіше. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що в уряді підтримають бізнес, а Кабмін вже навіть розробив програми з допомоги ФОПам, збереження робочих місць і компенсації на сплату єдиного соціального внеску.

Утім, експерти сходяться на думці, що для підтримки бізнесу запропонованих мір недостатньо. Раніше ТСН.ua поспілкувався з експертами та дізнався відповіді на головні запитання про те, що буде з бізнесом і чи допоможе йому втриматися на плаву урядова програма.

Що про жорсткі обмеження думають самі підприємці, які вже пережили весняний локдаун, що тривав від 12 березня до 12 травня, — вони поділилися з ТСН.ua.

Особливо відчутного удару від минулого локдауну та введення карантинних обмежень отримав дрібний бізнес. Багато підприємців скаржаться, що опинилися на межі виживання.

"У мене туристична агенція та кав’ярня. Так от, агенція вже майже рік не працює, а кав’ярня тільки почала ставати на ноги, але і тут нам влада "допомогла". Не знаю, чи переживе мій бізнес цей карантин. Вести бізнес в Україні — це як плисти в крижаній воді, коли тобі ніхто не кине рятувальне коло, а поруч ще буде плавати урядовий човен і добивати тих, хто пливе, штахетиною, під загальні крики, що ти платиш мало податків. Я, як власник малого бізнесу, м'яко кажучи, оторопів від "карантину вихідного дня". Головне — нічого не запропоновано взамін. А затягнути пояси повинні тільки вибірково — не Епіцентр, АТБ або Сільпо і не Велюр! Своїм все — чужим закон! І, якщо перший локдаун поставив малий бізнес на коліна, то цей доб'є його. Вісім років життя намагався, створював і будував свою справу, щоб її вбили", -— прокоментував ТСН.ua приватний підприємець, власник кав'ярні та турагенства у Кривому Розі Артем Пушков.

Скаржаться на складну ситуацію і власники перукарень. У них істотно зменшилися доходи та кількість клієнтів.

"Карантин позначається на веденні бізнесу дуже погано. Власники приміщень не поступаются і вимагають виплачувати 50-70 відстоків оренди. А платити ці гроші, коли не працюєш, дуже важко, якщо у тебе мережа закладів в різних містах. Перші два місяці локдауну ми зазнали дуже великих збитків. Клієнти у Кривому Розі насправді відвідують нас як завжди. В Одесі кількість клієнтів зменшилась бо їх дійсно лякає коронавірус. Мені важко сказати, що очікує на нас наступного локдауну і яка буде його тривалість. Але вводити локдаун на новорічні свята не можна, тому що для багатьох підприємців це — найкращій час для надання послуг або продажу своїх товарів",— розповів ТСН.ua власник Barber Shop Борис Бичков.

Не менш складна ситуація склалася у власників закладів харчування. Підприємці вже говорять про те, що незабаром їхній бізнес може просто закритися.

"Проблема зараз з "карантином вихідного дня" — це не така важлива проблема як та, що при першому локдауні дуже сильно опустили людей — у них немає коштів. Чим далі, тим людей все менше і менше ходить до закладу. Вихідний чи не вихідний — клієнтів немає. Люди більше скупляються у супермаркетах  поїсти, ніж  у закладах. Вихідний день для ресторану -— це 70% доходу закладу. Аренду ніхто не скасовував, податки оплачуються сповна. Щодо працівників — скорочення, бо просто немає чим платити. Все йде до того, що рано чи пізно доведеться взагалі закриватися", — говорить власник піцерії Veterano Pizza, учасник АТО Олександр Овчаренко.

Стосовно середнього бізнесу, то запровадження карантинних обмежень теж негативно вплинуло на його ведення та розвиток, зокрема, викликало певні додаткові витрати та скорочення об'ємів продажів.

"Наше підприємство займається виготовленням томатної продукції. Передовсім у нас відбулося скорочення об'ємів продажу, упала купівельна спроможність громадян, друге — скорочення кількості людей, які можуть одночасно перебувати в одному приміщенні. Також у нас з'явилися додаткові витрати на перевезення працівників. Ми розташовані за містом, тож кількість рейсів автобусів зросла. У нас переформатувалися зміни, що теж потягло за собою додаткові витрати. Плюс до цього, багато постачальників закрилися, зміщуються строки закупівель, майже вдвічі зросли ціни на транспортування продукції у перевізників і на упаковки. Оскільки ми на харчовому виробництві, локдаун не зіграє для нас особливої ролі. Він відобразиться на нас негативно, якщо закриють наших постачальників тари та упаковки. Закупитися тарою на 4 місяці наперед нашому підприємству зараз накладно", — розповіли ТСН.ua у ТОВ "АСС".

Більшість підприємців вважає, що уряд запровадженням локдауну залишить їх "без штанів", тож просять дати їм попрацювати перед Новим роком та хоча б тиждень після.

"Ми пережили вже один локдаун, і коли ми його переживали, то опинилися сам на сам із нашими працівниками. Потім карантин закінчився сам по собі. Ми почали працювати, відкрили літні майданчики. Там, де я працюю, у нас 2000 працівників і цілком креативна індустрія. Нас просто поклали на лопатки, і у нас просто немає виходу, ми вичерпали всі ресурси. Коли нас тоді залишили один сам на сам, ми зараз починаємо говорити про довіру. У нас у Львові рівень громадянського суспільства дуже високий, у нас не було "велюрів". Ми чесно закрили все. Ми готові і зараз закритися. Ми розуміємо, що немає іншого способу, ніж локдаун. Дайте відпрацювати тиждень до нового року і тиждень після, і ми готові закритися", — сказав у ток-шоу "Право на владу" на 1+1 ресторатор зі Львова Юрко Назарук.

Що відомо про новий локдаун в Україні: 

Уряд запровадить жорсткий локдаун, як тільки шпиталі будуть заповнені на 75%

Уряд запровадить жорсткий локдаун, як тільки шпиталі будуть заповнені на 75%

Повʼязані теми:

Наступна публікація