Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Блокування російських соцмереж: чому українці досі шукають до них доступу та куди "переїхала" пропаганда

Блокування російських соцмереж: чому українці досі шукають до них доступу та куди "переїхала" пропаганда

Російські пропагандисти шукають шляхів нав’язати свої тези українським користувачам Мережі, оминаючи заборони.

Президент України подовжив санкції проти російських онлайн-ресурсів іще на три роки. Як за попередні три змінилася відвідуваність цих сайтів, та чого не вистачає українським користувачам, дізнавався "Спецкор" на 2+2.

Рівно три роки тому, 15 травня, рішенням РНБО були заблоковані онлайн-ресурси російського походження, наприклад, "ВКонтакте", "Одноклассники", чи поштовий сервіс Mail.ru. Нове блокування на три роки запровадили буквально в останній момент. Опівночі спливав строк заборони на російські ресурси. За кілька годин до цього з'явився указ Президента - сайти з префіксом .ru й надалі не відкриватимуться по всій Україні.  

Те, що санкції просто таки вирвали українців із російського інформаційного поля, свідчить статистика. Іще в березні 2017 року соцмережа "ВКонтакте", яку контролює ФСБ, була на третьому місці за популярністю в Україні. У 2018 вона скотилася до 11 місця. А в 2019 році "Вконтакте" вже ледь потрапляв до топ-25 сайтів, які найчастіше відвідують українці. Три роки тому цей сайт відвідував що другий, тепер - лише що десятий. Відвідування "Однокласників" упало з 35% до 10%. Кожний десятий інтернет-користувач в Україні все одно обходить блокування. Порушують заборони й компанії, що надають доступ до Інтернету.

"Ті провайдери, які не є доброчесними, очевидно, нестимуть відповідальність - адміністративну через штрафи і аж до втрати відповідних ліцензій, до неможливості далі працювати", - каже нардеп від "Голосу" Роман Лозинський.

Та самими заборонами не вирішити проблему, каже медіа-юрист Ігор Розкладай. У країні є тотальна нестача саме україномовного контенту. Адже, якщо не "ВКонтакте", так на фейсбуці чи в ютубі користувачу активно пропонуватимуть пропаганду.

"Коли ми щось обмежуємо, ми маємо розуміти, що це не спрацює, і люди шукатимуть якусь альтернативу. Ютуб пропонує російський контент. Навіть, якщо він хороший, але він російський, тобто це все одно підміна інфопогляду", - каже Ігор Розкрадай.

Нині в Україні, за даними Лабораторії цифрової безпеки, заблоковано 461 сайт. Проте російська експансія тепер переключилася на Telegram. Це творіння росіянина, який створив "ВКонтакте", не заблоковане і набирає популярності в Україні. Саме в Telegram фіксують появу найбільшої кількості фейків про війну, епідемію та політику.

Кореспондент "Спецкор" Вікторія Ніконенко

Залиште свій коментар

Вибір редакції